Jaroslav Dobiáš - Analogová fotografie

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    21.10.2017 08:23

    Bývaly doby, kdy na FA působila skupina černokomorníků pro které věci objevované v tomto rozhovoru byly naprosto běžné, samozřejmé, triviální... valná většina jich tu už není, vytlačila je (mimo jiné) politika FA mířící jiným směrem, než je klasická fotografie. Proto je dobře, že tu tenhle rozhovor je, byť přiznávám, že jsem některé kousky přeskakovala, protože mi neměly, co říct... některé fotky se mi líbí velmi, k jiným bych měla výhrady, a věta "fotím už několik let" mi mírně cukla koutky... budu se těšit, jak budou autorovy fotografie vypadat za pět, deset, patnáct let... (pokud se toho dožiju). Srdečné pozdravy Nikonu a pevné padesátce 1.4, ovšem velmi se přimlouvám za manuální ostření... ;o)

  • kikiris
    kikiris
    21.10.2017 12:25

    Zdravím, já jsem v dobách komunistických pracoval několik let, jako
    reprodukční fotograf a zavřený ve fotokomoře jsem trávil většinu
    pracovní doby. Už bych se k této formě "postprodukce" nechtěl vrátit.
    Nyní mi vyhovuje digitální fotografie a její možnosti. Také já většinu
    svých fotek převádím do BW, protože mám poruchu barvocitu a tak
    mi je černobílá verze bližší, než ta barevná. Za svůj život jsem nenafotil,
    více než šest barevných filmů. Myslím si, že vzhledu snímků od J. Dobiáše
    zveřejněných v článku, lze dosáhnout i např. v SilverEfexPro, Zoneru, nebo
    jiného editoru, bez nutností trávit celé dny zavřený ve fotokomoře :-).
    Ale chápu velmi dobře autora, že je "okouzlený" filmovým procesem.
    Sám si dobře vzpomínám, jak jsem s očekáváním sledoval "rodící se"
    obrázky v miskách. Ten pocit mívám i u monitoru, ale už to není tak
    intenzivní, jako tomu bývalo dříve...

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    21.10.2017 17:17
    Reaguje na Dana Kovaľová 21.10.2017 08:23:

    "Bývaly doby, kdy na FA působila skupina černokomorníků pro které věci..." - zobrazit celý komentář

    Byly doby, kdy se telefonovalo z budek, používaly se děrné štítky a gramofonové desky.
    FA nijak nepotlačuje analogovou komunitu, o filmu píšeme, někteří z redakce na něj běžně fotí, ale analog se posunul směrem k lomo a instax a podobné hračky pro mladé. Staří vlci to z velké části vzdali a přešli na digitál...

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    21.10.2017 18:54
    Reaguje na Jakub Súkeník 21.10.2017 17:17:

    "Byly doby, kdy se telefonovalo z budek, používaly se děrné štítky a..." - zobrazit celý komentář

    Ano, jistě... a také se svítívalo petrolejkou a jezdívalo koněspřežkou... skutečně máte potřebu si argumentačně vypomáhat podobnými příměry?
    Nepíšu, že FA analogisty "potlačuje". Píšu, že je politika FA vytlačila, stejně jako značný počet těch, kdo se snažili o víc než jen líbivé obrázky zacílené na první signální, ale na fotografie s jistým přesahem. Byly doby, kdy bylo FA na tyto lidi hrdé - ale ty už zjevně zmizely v propadlišti dějin.
    A co se těch "starých psů" týče... z velké části? Opravdu? Pak já patrně znám tu menší část.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    22.10.2017 13:32
    Reaguje na Dana Kovaľová 21.10.2017 18:54:

    "Ano, jistě... a také se svítívalo petrolejkou a jezdívalo koněspřežkou......" - zobrazit celý komentář

    Ano, velmi pravděpodobně znáte tu menší část :-)
    Ještě - jaká že je to ta politika, která vytlačuje analogisty?
    Redakce FA do komunity uživatelů moc mluvit nemůže, ta se tvoří a zaniká organicky.
    Co tým FA samozřejmě řídí je tematický rozsah redakční části webu, kde se snažíme psát zejména o aktuálních věcech. Ale kdo ne?

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    23.10.2017 05:40
    Reaguje na Jakub Súkeník 22.10.2017 13:32:

    "Ano, velmi pravděpodobně znáte tu menší část :-) Ještě - jaká že je to ta..." - zobrazit celý komentář

    Jaká ta politika je? Úspěšná, jinak by galerie nevypadala tak, jak vypadá teď... (už se mi nechce připomínat, že ve svém prvním příspěvku jsem napsala "mimo jiné", a ve druhém rozšířila o "značný počet... atd.", protože chápu, že vést diskusi stylem: "vypíchnu, co se mi hodí, a zbytek pominu", je jednodušší). Redakce FA ovlivňuje komunitu svým chováním, nastavením podoby/parametrů galerie, způsobem (ne)reagování na připomínky... Jakube, zkuste si, prosím, zpětně přečíst některé diskuse ve fóru, které tu běžely po převlečení FA do nového kabátu. Zkuste si je přečíst očima uživatele. Pak třeba pochopíte, co myslím tou "politikou FA" - a možná i to, proč odtud vymizeli lidé, jejichž fotky měly co říct.

  • E.B.E
    E.B.E
    23.10.2017 13:51

    Delete: ...kapku inpulzivně jsem v práci zareagoval na FA. Myslím, že nemá smysl řešit současný stav serveru a otevírat oči slepým. Je prostě konzumní doba. I když by bylo hezký mít server zaměřený víc na kvalitu, než kvantitu

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    Admin
    23.10.2017 22:45
    Reaguje na E.B.E 23.10.2017 13:51:

    "Delete: ...kapku inpulzivně jsem v práci zareagoval na FA. Myslím, že nemá..." - zobrazit celý komentář

    Pokud pominu většinu původního příspěvku (mohl bych třeba nalinkovat množství článků pro začátečníky jen za posledních pár měsíců), přirovnání k FB je bohužel trefa. Ne to, že se mu snažíme připodobnit my, ale že navždy změnil vnímání internetových komunit. Facebookizace internetu není problém jen našeho serveru (a je to problém?), ale všech, které mají ambice sdružovat víc lidí, než malou partu přátel.
    A pokud bychom se život na serveru snažili korigovat příliš direktivně, schytali bychom to zase z druhé strany.
    Progres nezastavíš, i když bych i já někdy v něčem rád.

  • E.B.E
    E.B.E
    24.10.2017 10:32
    Reaguje na Jakub Súkeník 23.10.2017 22:45:

    "Pokud pominu většinu původního příspěvku (mohl bych třeba nalinkovat..." - zobrazit celý komentář

    Myslím, že jeden fejsbůk stačí. A co by jste schytali z druhé strany? ...jako že kdyby jste hodnotili objektivně vložené fotografie,omezili vkládání na třeba jednu, dvě fotky týdně, zrušili blacklist, vyřadily fotky, který neplní zadání soutěže, nebo dokonce nenechali vyhrávat jedince, kteří porušili pravidla, mohlo by sem chodit míň lidí? :-) ...ale taky chápu, že čím víc kliků na reklamy, tím víc peněz. Na druhou stranu by se sem mohlo navrátit spousty fotografů, hledající opravdovej server pro ně. Ty už dnes bohužel vymizely. Opravdu nechcete být jedineční? Vážně stačí napodobovat ten fejsbůk, rajče, megapixel a podobný servery?

  • Stanislav Hořínek
    Stanislav Hořínek
    25.10.2017 18:14

    Já jen něco málo ke snímkům autora,Ilford 27 DIN lze vyvolat mnohem lépe,než je zde prezentováno na snímcích modelek,je patrná nabobtnalá želatina a to svědčí o nedokonalém vyvolání filmu.Při správném zpracování by se získalo více černé i bílé,takhle je na fotkách,resp.na filmu dost odstínů šedi a to není pro oko přitažlivé,rovněž bych uvítal více ostrosti na dominantních místech objektu.Přepokládám,že autor tyto nezdařilé fotografie neprodává,ledaže by se modelkám líbily ve smyslu,takové ještě nemám a spokojily by se tak se snímky,které jim pořídil kamarád.O dobré černobílé fotografii mám trochu jinou představu.Dobré světlo přeje SH

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse