Jak vypadá závěrka na konci životnosti

 • Josef Prachař
  Josef Prachař
  24.03.2017 17:38

  Samozřejmě,tak dlouho se nosí ve džbánu voda až se ucho utrhne.Žádná mechanická závěrka nemůže pracovat věčně a bez poruchy vzhledem k velkému dynamickému namáhání jejích součástí.Některé fotoaparáty však nabízejí možnost přepnutí na t.zv. elektronickou závěrku s podstatně lepšími vlastnostmi oproti té mechanické.Mohl by některý odborník blíže osvětlit jaký je mezi těmito dvěma typy závěrek funkční rozdíl?

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  24.03.2017 19:33
  Reaguje na Josef Prachař 24.03.2017 17:38:

  "Samozřejmě,tak dlouho se nosí ve džbánu voda až se ucho utrhne.Žádná..." - zobrazit celý komentář

  Přesněji se používá elektronická "první lamela" - expozice začne elektronicky, ukončí se mechanickou lamelou. Tím se konstrukce zjednoduší. Jak to prodlouží životnost nevím, protože "zadní" lamela má pořád stejně práce. Ale je to o jeden mechanismus, který se může pokazit, méně.
  Taková závěrka je tišší a nezpůsobuje vibrace při expozici ("nekope").
  Plně elektronická závěrka se objevuje taky, ale pouze v "tichém" režimu některých fotoaparátů a má bohužel spoustu nevýhod - hlavně silný "rolling shutter" efekt (pokřivení pohybujících se objektů vlivem postupného odečítání dat) a nemožnost použít blesk ze stejného důvodu.

 • E.B.E
  E.B.E
  24.03.2017 21:53

  ...na druhou stranu se asi bavíme o "blbostech" . Životnost závěrky není nekonečná... to ovšem ani životnost dalších dílů fotoaparátu. A i při průměrné amatérské rychlosti cvakání 10000 ročně, je tělo za zenitem daleko dřív, než jeho závěrka. A při profesionálním a častějším využití není problém obnovovat techniku daleko častěji. Většinou si na sebe vydělá. Z praktických zkušeností neznám nikoho, komu se pokazila dřív, než fotoaparát zastaral a byl nahrazen novým. I ty, ležící roky ve skříni, pracují dál se stejnou vervou. Řekl bych, celkem zbytečný obavy

 • Josef Prachař
  Josef Prachař
  25.03.2017 16:39

  Vypadá to tedy tak že pokud je závěrka našeho fotoaparátu konstrukčně a technicky bez chyby a nefotografujeme-li příliš často sériové snímky a videa, tak je naděje na její dostatečně dlouhou životnost což je možné s uspokojením přijmout.

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  25.03.2017 17:55
  Reaguje na Josef Prachař 25.03.2017 16:39:

  "Vypadá to tedy tak že pokud je závěrka našeho fotoaparátu konstrukčně a..." - zobrazit celý komentář

  Je to tak, s dodatkem, že video mechanickou závěrku (u fotoaparátů) nepoužívá. Takže je v tomto směru neškodné :)

 • Josef Prachař
  Josef Prachař
  26.03.2017 15:38

  Ted' jsem poněkud mimo.Píšete že video mechanickou závěrku nepoužívá, při tom však v základním článku k této diskusi autor uvádí že při konání testu natáčel video tak dlouho až závěrku úplně odpravil že se lamely úplně vyboulily.Takže jak je to doopravdy a co znamená výraz timelapse.? A jak se tedy u fotoaparátů oddělují jednotlivé snímky vídea když ne závěrkou?

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  26.03.2017 17:28
  Reaguje na Josef Prachař 26.03.2017 15:38:

  "Ted' jsem poněkud mimo.Píšete že video mechanickou závěrku nepoužívá, při..." - zobrazit celý komentář

  Timelapse je "časosběrné video", tedy video složené nakonec z určitého počtu klasických snímků. Dělají se tak videa typu "otvírajících se poupat" či "stavby domů" apod. ve zrychleném čase. Není to klasické video, spíše dlooouhá série snímků, která se pak do videa spojí.
  Normální natáčení zrcadlovkou se dělá pomocí závěrky elektronické.

 • Josef Prachař
  Josef Prachař
  27.03.2017 16:02

  Ano toto je pro mne důležité vysvětlení díky za něj.Tak že video se natáčí pomocí elektronické závěrky.Tedy té samé o jejíž vlastnostech jste se výše moc lichotivě nevyjádřil? Pro zajímavost jak je možné spojit sérii snímků v onu timelapsi aby se dala promítnout jako video? Je to něco jako když se spustí prezentace?

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  27.03.2017 16:15

  "Tedy té samé o jejíž vlastnostech jste se výše moc lichotivě nevyjádřil?"
  ...přesně ta, také má video z běžného foťáku svoje problémy (rolling shutter).
  S tím timelapse je to tak, jak píšete. Prostě ty snímky běží rychle za sebou:-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace