Nikon neuvede kompakty řady DL

 • Lukáš Burget
  Lukáš Burget
  14.02.2017 12:33

  Bohužel, vývoj neurčují spotřebitelé, nýbrž manažeři velkých výrobců. A ty zajímá jen maximalizace zisku. Takže manažeři největších výrobců fotoaparátů hodlají donutit prostý lid buď cvakat mobilem, nebo si pořídit vybavení za desítky tisíc. Dávalo by to tvrdou obchodní logiku, pokud by ovšem Nikon pravidelně neuváděl šílenosti typu kompaktů s 20MPx 1/2,3" CCD senzorem, a to prosím v roce 2016.

 • E.B.E
  E.B.E
  16.02.2017 19:25
  Reaguje na Lukáš Burget 14.02.2017 12:33:

  "Bohužel, vývoj neurčují spotřebitelé, nýbrž manažeři velkých výrobců. A ty..." - zobrazit celý komentář

  Je fakt, že nás se nikdo ptát nebude, jestli máme raděj Plazmu, LCD. Tlačítkovej, nebo dotykovej telefon. Jestli bychom raděj v autě klasickej dvoulitr, místo nějaké tříválcové nulaosmičky. Je to prostě o penězích. Na druhou stranu s CCD je to podobný. Zavrhovat ho jen proto, že ho dlohodobě nahrazuje levnější Cmos není to pravý. Jde spíš o to, jestli to sou nějaký starý zásoby, nebo moderní prvek. CCD se stále vyvíjí a vyrábí. Dokonce jsou ve spoustě parametrů lepší. Věř nebo ne. Mimochodem jeden takovej je i na palubě Hubbleova teleskopu :-) Tady něco k počtení: http://www.teledynedalsa.com/imaging/knowledge-center/appnotes/ccd-vs-cmos/ a tady současná a moderní nabídka čipů jednoho výrobce včetně velikosti a rozlišení: http://www.teledynedalsa.com/imaging/products/sensors/selector/ ...jinými slovy. CCD sou pořád lepší. Ale taky dražší, těžší a s větší spotřebou. Tj nic do malých mobilů :-)

 • Lukáš Burget
  Lukáš Burget
  17.02.2017 09:17

  Nejde o to, zda je lepší CMOS nebo CCD. Jde o to, že síla těchto korporací je taková, že trhu vnutí to, co je výhodné pro ně, a ne to, co by se hodilo spotřebitelům. Jinak řečeno, je jim fuk, že by tu existoval menší, ale jasný segment uživatelů něčeho trošku specifického. Třeba ten foťák s objektivem 18 - 50 by prostě neměl přímého konkurenta a samotný jeho objektiv měl unikátní parametry. Je mi jasné, že jde o kšeft, jen mě štve to obrácení rolí: Vyrábím, co se mi hodí, ne to, co po mě chtějí zákazníci. To je jasné popření tržních principů a jasný důkaz kartelu několika málo velkých výrobců. Jinak souhlasím, že ten nejlevnější kompakt s 20MPx 1/2,3" CCD senzorem je samozřejmě využitím zásob technologicky zastaralých (a konstrukčně obecně nesmyslných) snímačů se snahou vnutit to zákazníkům. Nevím ale, kdo si to kupuje. Logicky mi vychází, že spousta těch příležitostných cvakačů na mobilu spíš oželí nějaký ten optický zoom, hlavně, že má všechno v jedné krabičce spolu s telefonem. A naopak ti mírně pokročilí fotografičtí fandové zase z logických důvodů takový šrot-kompakt (navíc bez stabilizace) nechtějí.

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Autor
  17.02.2017 10:41

  Právě mobily tlačí na nejlevnější kompakty, které můžou "bojovat" jen dvěma věcmi - cenou a zoomem.
  Tak se na nich šetří.
  Mobil, aby slušně fotil, nebude stát devatenáct set. Nejlevnější Nikon devatenáct set stojí a má zoom a "víc megapixelů".
  Chcete ale pro strojek pod dva tisíce vyvíjet nové senzory (nebo vyvíjet vůbec něco), když jsou ve skladech stále nevyužité součástky?

 • Lukáš Burget
  Lukáš Burget
  17.02.2017 11:19

  Rozumím těmto argumentům, ale mobil pořád obsahuje ty dvě věci v jedné krabičce a spoustě (ne-li většině!) lidí je taky úplně fuk, jestli slušně fotí, on prostě alespoň nějak fotí a místo určení těchto fotek facebook nesnese všechno, ono snese naprosto a úplně totálně všechno. Také mi nešlo o strojek pod dva tisíce, ale o merito článku - zrušení řady DL a obecně situaci, kdy jsou výrobci v takové pozici, že mohou ignorovat celé i poměrně široké spotřebitelské skupiny.

 • E.B.E
  E.B.E
  17.02.2017 12:21

  Taky mě to se...štve. Ale tady to nevyřešíme. A přiznejme si, lidi si za to můžou sami. Většina z nich nakupuje stylem "já tomu stejně nerozumím", dejte mi to nejlevnější a taky věří rádobyprodavačům ve stylu : Tohle si kupte. To se hodně prodává :-) ...o lživé reklamě a prolhaných údajích nemluvě. Prostě jim to žereme a šmejdy kupujeme. Proč by to pak nevyráběli :-)

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Autor
  17.02.2017 12:49

  Zase bych si netroufnul tvrdit, že dnes na trhu s fotoaparáty koupíte "šmejdy". Aspoň ne od renomovaných značek.
  Že marketingové oddělení pohřbí ledajaký dobrý nápad, na tom se shodneme. Ale to platí ve všech výrobních odvětvích...

 • E.B.E
  E.B.E
  17.02.2017 14:47
  Reaguje na Jakub Súkeník 17.02.2017 12:49:

  "Zase bych si netroufnul tvrdit, že dnes na trhu s fotoaparáty koupíte ..." - zobrazit celý komentář

  Pardon...mluvil jsem všeobecně a nechtěl jsem urazit ani fotoaparáty, ani značku Nikon :-) ...no je to bohužel tak. Od té elektroniky po žrádlo škoda mluvit :-( ....můžu být konkrétnější, ale to je na dlouhej článek :-)

 • E.B.E
  E.B.E
  17.02.2017 14:56
  Reaguje na Jakub Súkeník 17.02.2017 12:49:

  "Zase bych si netroufnul tvrdit, že dnes na trhu s fotoaparáty koupíte ..." - zobrazit celý komentář

  Trochu sem se rozvášnil a raděj to smažu :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace