Front/backfocus, jak jednoduché...?

  • tomik 3
    tomik 3
    Autor
    23.07.2016 20:17

    Ahoj. Nikdy jsem tyto dva pojmy neřešil a myslel si, že je to honění zaostřovacích milimetrů. Časem mi nějak přestaly vyhovovat fotografie svou ostrostí a dopracoval jsem se až sem. Naštudoval, vytiskl testovací obrázek, provedl zatím pár testů. Uvedu jen jeden příklad a to, že mi objektiv 35 mm(x1,5) na cloně 2,4 při vzdálenosti cca 70-100 cm mezi stativem a testovacím obrazcem zaostřuje o 8 cm před čarou nula. Při ručním zaostření je ostrá přesně čára nula. Tělo mám bez možnosti kalibrace.

  • E.B.E
    E.B.E
    24.07.2016 00:01

    Nemilé :-) ...a i když moc podrobností (značka, model, stáří...) nepíšeš, tady obyčejně pomáhá poslat seřídit ručně do servisu. Problém bývá, že potřebují jak objektiv, tak tělo, ale dokonce další používané objektivy. Prostě protože když do toho vrtneš, rozvrtáš všechno :) ...alternativa: Zahodit objektiv, nebo používat clonu někde od osmi (se to zamaskuje)

  • E.B.E
    E.B.E
    24.07.2016 00:03

    ...mimochodem píšeš před, já vidím za

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    24.07.2016 10:38

    Pokud tělo nemá kompenzaci, pak je třeba nechat to udělat v servisu.
    Pokud ovšem objektiv nemá motorek, pak je problém - muselo by se seřizovat tělo a tím by se rozhodila jiná skla. Sám jsem to řešil u Pentaxu K10D a DA 35mm F2.4 - skončilo to tehdy nahrazením DA 35.
    (není to čistě náhodou stejný případ?:-)

  • tomik 3
    tomik 3
    Autor
    24.07.2016 10:55

    Ano, pardon, ostří za čáru. Čekám od vás, milí kolegové, že to vyřešíme, protože,,,, jsem v šoku. Před chvílí jsem otestoval dvě úplně odlišná těla a tři objektivy. Všechno s sebou namíchané dává úplně jeden a tentýž výsledek. Takže obě těla, sakra náhoda, jsou špatně (přesně stejně) a objektivy OK? Jedná se o techniku Pentax a Tamron, objektivy nastaveny na 35 mm. Uf.

  • tomik 3
    tomik 3
    Autor
    24.07.2016 11:05

    Ještě doplněk. Fotoaparát je schopen zaostřit už i 1-1,5 cm před i za nulovou čárou. To znamená, že zaostřovací bod je o dost větší, než ukazuje čtvereček v hledáčku, že? Někde bude zakopaný pes.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    24.07.2016 11:53
    Reaguje na tomik 3 24.07.2016 11:05:

    "Ještě doplněk. Fotoaparát je schopen zaostřit už i 1-1,5 cm před i za..." - zobrazit celý komentář

    Zaostřovací bod je ve skutečnosti větší, než ten čtvereček v hledáčku.

  • E.B.E
    E.B.E
    24.07.2016 17:07

    ...tak než budeš něco zahazovat, doporučil bych novej pokus, s novým přípravkem a za jiných podmínek. Jednak za světla a taky z různých vzdáleností, než se budeme pouštět do rozbíjení. Vysvětlím pozděj. Tady je ve skutečnosti: http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Datacolor-SpyderLensCal-Review.aspx ...a přiložím obrázek tisku a výrobě (jen co zjistím, jak na to :-) )

  • E.B.E
    E.B.E
    24.07.2016 17:13

    ...k výrobě sem zapomněl dodat, vhodný vytisknout a přilepit na tvrdší karton. Kvůli pevnosti

  • tomik 3
    tomik 3
    Autor
    25.07.2016 19:57

    Moc dík. Vyrobím. Jinak si to cvičně rád přeložím a ozvu se s dotazy.
    Abyste rozuměli. Žení se mi poprvé padesátiletý bratránek a obřad budeme fotit dva amatéři z rodiny. Já tedy bez blesku, proto řeším nižší clony a ostření. Nemůžu si dovolit zklamat.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Přiložené fotografie u diskuse

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse