Principy ostření: DSLR a kompakty

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    Autor
    26.10.2015 10:29

    Byť jsem článek zakončil tím, že "se dnes záměrně vyhnu hodnocení, co je lepší", zajímá mě, co si o tom myslí ostatní. Omezuje vás rychlost ostření u moderních kompaktů, třeba bezzrcadlovek? Máte u DSLR problémy s přesností ostření?

  • Taky..
    Taky..
    27.10.2015 11:56

    Jak kdy a jak na co. Pro běžné focení ve dne v exteriéru mi ostření kompaktu (Ricoh GR) bohatě stačí. Problém nastane při focení rychle pohyblivých objetů jako jsou třeba děti, tam už přestává stíhat (nejen AF) a v šeru už je vyloženě v koncích. V takových situacích se neobejdu bez FF zrcadlovky, která poslouchá na slovo.
    S front/back focusem jsem nikdy problém neměl, ale obecně světelná pevná ohniska, která používám (Nikkor 50/1,4 a 28/1,8) mají zvláště při horším světle menší přesnost ostření, což v kombinaci s velmi malou HO způsobuje určité procento pokažených fotek. U profizoomu 24-70/2.8 tento problém nemívám, takže to přičítám spíše konkrétním objektivům.

  • vykuk
    vykuk
    31.10.2015 15:16

    2 Taky..-Tak to je nejvíc vtipný komentář :) Já chtěl napsat úplně to samé... Jak je světlo, GR super. Jak je trošku šero, je v čudu a musím ostřit třeba na zdroje světla ve stejné vzdálenosti, nebo vzít zrcadlo... Nepřišel jste na to, jak nastavit lupu při manuálním ostření tak, aby to nebylo tolik kostičkované, ale použitelné?

  • Taky..
    Taky..
    02.11.2015 09:08
    Reaguje na vykuk 31.10.2015 15:16:

    "2 Taky..-Tak to je nejvíc vtipný komentář :) Já chtěl napsat úplně to samé...." - zobrazit celý komentář

    To nevím, MF u tohohle foťáku prakticky nepoužívám (jen když chci fotit z nejmenší vzdálenosti).

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    Autor
    03.11.2015 21:15
    Reaguje na vykuk 31.10.2015 15:16:

    "2 Taky..-Tak to je nejvíc vtipný komentář :) Já chtěl napsat úplně to samé...." - zobrazit celý komentář

    Přišel jsem:-) Následovně: Na Fn1 si nastavte FA/Přesunou cíl. Poté po stisku Fn1 stiskněte Fn2. Třetí řádek tabulky je "Nastavení zvětšení". Doklikejte tam a dejte "Zvětšit vše". Náhled pak není jen rozkostičkovaný čtvereček uprostřed, ale regulérní zazoomovaný náhled. Vypadnete z něj opět tlačítkem "mínus" na voliči +/-.
    (Zkoušeno na GR II, pokud to má GR jednička trochu jiné, omlouvám se:-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse