PhotoHint 4: Hloubka ostrosti

  • Taffey
    Taffey
    19.04.2010 09:32

    Pro začátečníky je to vynikající článek. Nic neřekne člověku víc, než vizuální ukázka. Například ty dva portréty slečny se stromy v pozadí, to je přesně to, co začátečník potřebuje vidět. Jen si nejsem zcela jist, zda jsem se v článku dočetl o tom, že tohle všechno neplatí pro kompakty. Přesněji, že to platí ve značně omezené míře. Ale článek výborný, není dlouhý a je psán polopatisticky, čtenář není zahlcen spoustou informací, které mu nejsou k ničemu. A to je velké plus.

  • Taffey
    Taffey
    19.04.2010 09:35

    Ještě jsem zapomněl pochválit krásné a jednoduché vysvětlení pojmu hyperfokální vzdálenost včetně nákresu. Spousta lidí ostří právě na nekonečno.

  • Lu...Ny
    Lu...Ny
    19.04.2010 12:03

    > Taffey, cituji: "Z výše uvedené technické části v zásadě vyplývá taky to, že majitelé kompaktních fotoaparátů (malý senzor a obvykle nízká světelnost objektivu) budou mít na svých přístrojích problém docílit efektů malé hloubky ostrosti a žádný problém s velkou hloubkou ostrosti."

  • Ignacius
    Ignacius
    19.04.2010 21:56

    Sranda. Prilozeny nakres je z knizky Fotograficka praxe r.v. 1959. Jedna z nejlepsich knizek co jsem videl. Je trochu obstarozni ale stale platna. Doporucuji.
    http://www.antikvariatik.cz/fotograficka-praxe-

  • Jozef Doboš
    Jozef Doboš
    20.04.2010 09:24

    Prezentovat cudziu pracu bez uvedenia citacie je vrcholne plagiatrostvo. Rovnako ako nakres z nejakej knihy, aj to co vyzera ako diagram Nikkoru (tipnem si, 17-35/2.8 alebo 17-55/2.8?) otoceny o 180 stupnov je obycajna kradez. Ale vsak co, sme online, tu sa to moze, vsak? Ked to prejde Kenowi Rockwellovi, tak aj FA. Pevne dufam, ze aspon fotografie su autorove... Orafat zaklady z nejakej fotoknihy, to su mi novinky.

    Taffey, pisat clanky pre amaterov moze kazdy, akonahle sa vrtas vo fotografii aspon mesiac, napises takych clankov aj 100 (tebe to urcite vysvetlovat nemusim). Ja sa neurazim precitat si nejake clanky pre pokrocilych ;)

  • Kaja76
    Kaja76
    20.04.2010 09:57

    v prvnim dilu tohoto serialu jste psali neco o cenach pro viteze, tak to by me docela zajimalo proc u tech vyhlaseni nevypisujete co ti lidi vlastne vyhrali? Co tak pozoruju kvalitu nekterych tech fotek tak pocitam ze to budou ceny typu prupiska s logem fotoaparat.cz co? Pokud se nahodou pletu mozna by zverejneni cen lidi vice motivovalo poslat nejakou slusnou fotku abyste meli z ceho vybirat.

  • Přemysl Krch
    Přemysl Krch
    20.04.2010 16:27

    No jo, už se nám tu zase kohouti perou na smetišti, hlavně aby to zase jednou někomu natřeli...

  • Robert Kujan
    Robert Kujan
    20.04.2010 20:33

    Tak tak, už chybí jen komentáře, jak to umí lépe, kohouti naši.
    Co takhle přidat nějakou tu kvalitní fotku, abychom se mohli i my amatéři příště poučit a aby bylo tedy z čeho vybírat ?

  • Robert Kujan
    Robert Kujan
    20.04.2010 20:34

    Pěkně zpracované téma a i výběr snímků k tématu zátiší se mi velmi líbí. Jen tak dál.

  • JuPe
    JuPe
    21.04.2010 13:01

    Zdravím. Už jsem toho o cloně přečetl dost, ale nikde jsem se nedozvěděl, jak je možné, že při větším zaclonění se zvětší hloubka ostrosti. Jen že to tak opravdu je. Jak je možné, že při zaclonění obraz nevinětuje?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse