Nikon - široký zoom (dilema)

  • 25.04.2022 15:09
  • Lpn
  • 4
  • Lpn
    Lpn
    Autor
    25.04.2022 15:09

    Ahoj,
    řeším dilema ohledně širokoúhlého zoom objektivu na Nikon FF, F bajonet.
    V merku mám 14-24/f2,8 a 16-35/f4.
    Na té 14-24 mě láká širší konec a lepší světelnost, na 16-35 menší váha a možnost nasadit ND filtr. Můj zatím nejširší objektiv je 24/2,8D, chci se pustit do širších krajinek.
    Na druhou stranu s tak širokým focením zatím zkušenosti nemám, nevím jestli těch 14 už není moc.
    Nasazoval bych to na D780.
    Oba objektivy mám možnost sehnat levněji, než v tuzemských obchodech, tu 14-24 za nějakých 1200 EUR, 16-35 za cca. 940 EUR, ceny jsou za nové.

    Máte někdo zkušenost s některým z nich resp. jaký byste doporučili?
    Různé domácí i cizí recenze jsem prošel, diskuse na dpreview též, ostré by měly být oba dost.
    Díky

  • E.B.E
    E.B.E
    25.04.2022 21:29
    Reaguje na Lpn 25.04.2022 15:09:

    "Ahoj, řeším dilema ohledně širokoúhlého zoom objektivu na Nikon FF, F..." - zobrazit celý komentář

    V první řadě upozorňuju, že mám jinej systém, tím pádem zkušenosti s konkrétními skly nejsou a tak jde jen o názor. Pokud by šlo o focení čehokoli jinýho, pak žádný sklo není dost široký. A i 14 a 16 je pořádnej rozdíl. Navíc i světelnost se třeba při street hodí. Ale u krajinek si myslím opak. Nejen, že se převážně fotí ze stativu a často dlouhými časy, kvůli obloze, vodě...ale u širokých skel dochází ke změně perspetkivy, zkreslení a podobně. U zoomu oproti pevnému sklu o to víc. Což není zrovna v tomhle stylu žádoucí. Navíc ta pětatřicítka končí i dál, což je taky občas k užitku. Prostě kolem a kolem, na krajinky bych asi 16-35 (pro moje potřeby zase 14-24 ) No a na závěr všeobecná rada i pro ostatní: Nejen krajinky jdou "širokoůhle" fotit tak, že se vyfotí více fotografií a ty se skládají. Navíc se takle fotí i jednotlivé snímky kvůli rozlišení, či odstranění šumu. Spíš bych šel touhle cestou (a nekupoval další objetiv) :-)

  • Lpn
    Lpn
    Autor
    28.04.2022 23:13

    Dík za názor.
    Půjčuji si teď na víkend 16-35 na vyzkoušení. Zatím se mi víc zamlouvá s ohledem na to, že jdou našroubovat filtry, ND.
    Možná si pak půjčím na nějaký další víkend i tu 14-24.

  • Vai
    Vai
    30.04.2022 00:23

    Také jsem kdysi váhal, jaký širokáč od Nikonu... no a nakonec jsem vybral Tamron 17-35 F/2.8-4 Di OSD a jsem naprosto spokojen. Poměr cena/výkon oproti Nikonu excelentní, zkus jej také zahrnout do úvah a zkoušek. Viz např. https://www.makofoto.cz/nikon/objektivy/Tamron_17_35_OSD/Tamron_17_35_OSD.htm

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse