Vyvolani RAWu z Canon 6D mk II

  • marek.sykora
    marek.sykora
    Autor
    26.07.2021 13:05

    Ahoj,
    mam velky problem s vyvolani rawu z 6D mk II, abych nemusel delat moc uprav.

    Dobre mi funguje LR 6.14, ale skoncila mi trialka a predplatne je ranec.

    Co doporucite?

    Treba v ZPSX mam problem, ze mam uplne jine barvy v modulu Pruzkumnik a Vyvolat. Pro vyvolani raw pouziva Adobe CameraRaw profily, ale ty z nejakeho duvodu delaji fotky uplne jinak barevne a kontrastni.

    Co s tim? Dekuji.

  • E.B.E
    E.B.E
    26.07.2021 22:36
    Reaguje na marek.sykora 26.07.2021 13:05:

    "Ahoj, mam velky problem s vyvolani rawu z 6D mk II, abych nemusel delat moc..." - zobrazit celý komentář

    Existuje spousta kvalitních opensource programů pro vyvolávání RAW. Dokonce i kvalitněji, než Adobe. Ale i spousta placených, které nestojí majlant a platí se pouze jednou při nákupu, ne, jak je poslední dobou zvykem na "splátky", zato doživotně . Z těch zadarmo doporučuji Raw Therapee, z placených kvalitně funguje Capture One a jedničku uděluji DxO Optics Pro (mimochodem: I placené programy jdou získat zdarma. Jen to nemusí být jejich poslední verze. Pojmem získat nemyslím "ukrást") https://www.dxo.com/ https://www.captureone.com/en/explore-features https://www.rawtherapee.com/

  • marek.sykora
    marek.sykora
    Autor
    27.07.2021 09:54
    Reaguje na E.B.E 26.07.2021 22:36:

    "Existuje spousta kvalitních opensource programů pro vyvolávání RAW. Dokonce..." - zobrazit celý komentář

    Dekuji za tipy, jde mi opravdu o legalni cestu, sam se zivim jako vyvojar aplikaci, nebudu tedy "kanibal"...

    DxO PhotoLab 4 se mi dost libi, prijemne ovladani, pasuje na moje workflow. License stoji 100euro jednorazove, pohoda.

    Capture 1 jsem nejdrive stahnul neco jineho, ale ted vidim, super program, ovsem cena vyssi, na Fotoskoda za 6.000Kc, no dalo by se...

    Jeste zkusim ostatni, co jste zde zminil, ale myslim, ze mam vyreseno! Fakt jste mi pomohl.

  • Petr52
    Petr52
    27.07.2021 13:21

    Doporučuji Capture One, mám s ním dobré zkušenosti a převod je opravdu kvalitní.

  • marek.sykora
    marek.sykora
    Autor
    02.08.2021 16:57
    Reaguje na Petr52 27.07.2021 13:21:

    "Doporučuji Capture One, mám s ním dobré zkušenosti a převod je opravdu..." - zobrazit celý komentář

    vyzkousel jsem C1 a ovladani pres rychle klavesy je luxusni... nicmene z LR mi porad lezou lepsi fotky, ale je to mozna tim, ze LR mam v ruce a vim co presne nastavit a co ktera hodnota na posuvniku znamena...

    s LR jsem se ucil rok, z C1 se budu muset zrejme take...

    mimochodem, ikdyz mate koupenou LR6, tak jsem zjistil, ze po upgradu PC de facto prijdete o licensi, protoze...

    1. od verze 6 se musite prihlasovat pres Adobe ucet, to byly prvni pokusy s CC
    2. od cervence to nepujde ve win 7, protoze je ukoncena podpora win7, ok
    3. takze koupite novy PC s win 10 a jdete si instalovat svou legalni verzi LR6
    4. to chce zase prihlaseni pres Adobe ucet
    5. zadate udaje a ejhle, vyskoci hlaska, ze jste presahli pocet zarizeni, na ktere muzete svou license pouzit
    6. volate na Adobe support, jak se deaktivuje stary PC, aby sla pouzit license na novem PC
    7. support odpovi, ze podpora LR6 skoncila a ze vam s tim neporadi...
    8. zkusite googlit a zjistite, ze u CC verze si muzete PC deaktivovat a aktivovat dle libovule, nicmene u LR6 tato volba zamerne chybi

    Pekne ze? Poridit si novy fotak u me uz davno neni zalezitost penez za ten fotak, mnohem vetsi voser je potreba noveho PC, novych programu, nove ovladani, zalozni disky...

    Chapu lidi, co si koupi iPhone 13 a maji hotovo. Nejspis bude 6D ii moje posledni krabice na foceni :(

  • marek.sykora
    marek.sykora
    Autor
    02.08.2021 16:59

    a co kdyz tohle C1 udela za rok za dva? budu opet na zacatku... to je jako by vam po 20ti letech prestal Ilford vyrabet HP5+ a vyvojku...

  • oldabasak
    oldabasak
    02.08.2021 22:34

    Proč nepoužíváš DPP od Canonu, který je zdarma? Je to jednoduchý program, barvy origi Canon, pro základní úpravu a vyvolání např. do tiff plně dostačující. Zbytek si dooupravíš tak, jak jsi zvyklý v jiném programu. Odkaz https://www.canon.cz/support/consumer_products/products/cameras/digital_slr/eos-6d-mark-ii.html?type=software&softwaredescriptionid=tcm:126-1328049&os=windows%2010%20%2864-bit%29&language=

  • E.B.E
    E.B.E
    03.08.2021 22:58
    Reaguje na marek.sykora 02.08.2021 16:59:

    "a co kdyz tohle C1 udela za rok za dva? budu opet na zacatku... to je jako..." - zobrazit celý komentář

    :-) Tak já třeba pořád používám programy fy Corel (asi se tu moc nenosí tahle Kanadská konkurence Adobe) A nejen, že pořád produkují kvalitní SW, ale žádné problémy s licencí, a to jsem měnil PC i operační systém mnohokrát (u Adobe nehrozí) Dokonce stále používám i verzi Corel Draw z roku 98 :-) (je to balík programů jak pro vektorovou grafiku, tak foto. Jen tenkrát bez podpory RAW) Už tenkrát uměl tolik, co dnešní Photoshop, ne tak jíní. Práci s vrstvami a pod. Mezitím jsem koupil pár dalších a většinou upravuju v jejich odlehčeném Paint shop Pro photo. Prostě jen proto, že funguje, neotravuje a vystačím si s ním. Každopádně je uživatelsky jinde, než předchozí seznam. Ne, že by DXO, nebo Captuje nefungovalo dobře, vlastně i líp, přesto jsem v Corelu raděj, i rychlej. Ale co vyhovuje mě, nemusí jiným

  • E.B.E
    E.B.E
    03.08.2021 23:02
    Reaguje na oldabasak 02.08.2021 22:34:

    "Proč nepoužíváš DPP od Canonu, který je zdarma? Je to jednoduchý program,..." - zobrazit celý komentář

    To ale není program Canonu. Jen reklamní, odlehčená verze jné firmy, která v origo zdarma rozhodně není (a dobrá taky niijak zvlášť. Což samozřejmě nemusí každý požadovat)

  • marek.sykora
    marek.sykora
    Autor
    04.08.2021 13:15

    Canoni DPP dava pekny vystup, zkousel jsem nekolikrat, ale ten program ma dva zasadni problemy: (1) performace a (2) ovladani.

    Zatimco LR6 bezi na mem 10let starem PC bez problemu, tak u DPP vse trva veky... A pak to ovladani je proste priserne... To je jako GIMP vs. Photoshop... to radeji zustanu u JPEG.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse