Začínám s digitální zrcadlovkou

  • zaky_cz
    zaky_cz
    Autor
    15.02.2021 00:11

    Dobrý den (večer), asi před rokem jsem si pořídil kompakt olympus na běžné focení rodiny na výletě,dovolené atd.. musím říct že mě to docela chytlo a začal jsem fotit i přírodu, ale už bohužel není foto jak posunout, proto bych chtěl poradit, mám možnost levně z druhé ruky pořídit canon 1000d, canon 350d nebo nikon d40 na všech by byl základní objektiv ( 18-55mm) a olympus e500 (40-150mm, 14-45mm). Bylo by to na začátky s manuálním focením, portréty, krajinky, makro ... děkuji předem za tip

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    15.02.2021 08:10

    Fotíš hlavou a očima. Fotoaparát je jen nástroj jak to, co vidíš, přenést na papír. Když neuvidíš, nepřeneseš... stejně jako ti lepší barvy a štětce a plátna nezajistí, že se z tebe stane malíř, ti žádný fotoaparát nezajistí, že se "posuneš dál" - (byť se ti výrobci fotoaparátů budou snažit namluvit opak). Vyber si něco, co ti sedne do ruky, s čím se ti bude dobře ostřit - a uč se hlavně vidět svět kolem sebe tak, abys mu dokázal vdechnout vlastní pohled, vlastní rukopis - a jen nekopíroval tisíckrát omleté totéž...

  • zaky_cz
    zaky_cz
    Autor
    15.02.2021 17:02
    Reaguje na Dana Kovaľová 15.02.2021 08:10:

    "Fotíš hlavou a očima. Fotoaparát je jen nástroj jak to, co vidíš, přenést..." - zobrazit celý komentář

    Já tohle právě chápu, proto chci poradit něco lepšího než můj kompakt, mám v hlavě nápady a věci co chci udělat ale můj olympus už to prostě neudělá a to se můžu hlavou a očima snažit jak chci

  • E.B.E
    E.B.E
    15.02.2021 18:11
    Reaguje na zaky_cz 15.02.2021 17:02:

    "Já tohle právě chápu, proto chci poradit něco lepšího než můj kompakt, mám..." - zobrazit celý komentář

    Evidentně nechápeš. Tak jinak: Všechno to, co uvádíš jsou zastaralé kousky, navíc s ne zrovna vhodnými a kvalitními objektivy a tak je možné ( víc než pravděpodobné), že kvalita fotografií, kterou očekáváš, bude horší, než z onoho ( nevidím nikde o jaký kompakt jde) kompaktu. Takže bude nutné se zamyslet především nad jinými objektivy, pokud už si vybereš některou z uvedených zrcadlovek (nejnovější z nich je C1000D). A cena takového objektivu převyšuje cenu uvedených strojů. Je potřeba s tím počítat, nehledě na způsob práce zrcadlovka vs. kompakt. Spousta lidí bývá nakonec v rozčarování, jakto, že když mám lepší foťák, lezou z toho horší fotky ?

  • zaky_cz
    zaky_cz
    Autor
    15.02.2021 20:41

    děkuji za odpovědi

  • E.B.E
    E.B.E
    15.02.2021 22:34
    Reaguje na zaky_cz 15.02.2021 20:41:

    "děkuji za odpovědi..." - zobrazit celý komentář

    Tím jsem nechtěl říct, že nemáš nic z toho koupit, jen soudím podle otázek, že budeš dost zklamanej výsledkem a k pochopení proč, budeš muset začít přemýšlet nad fotografickými základy. Jinými slovy nad tím, co se snažila poradit Dana

  • E.B.E
    E.B.E
    15.02.2021 22:46
    Reaguje na zaky_cz 15.02.2021 20:41:

    "děkuji za odpovědi..." - zobrazit celý komentář

    PS: Ještě čistě technicky: Ani jeden objektiv neumí makro, ani jeden není dost světelnej na portrét a v kombinaci se starými snímacími čipy ani na večerní, noční krajinku. Jediné použití jsou rodinné cvaky, denní krajina, shodné s kompaktem a to ještě za slušného světla.

  • zaky_cz
    zaky_cz
    Autor
    16.02.2021 10:54
    Reaguje na E.B.E 15.02.2021 22:46:

    "PS: Ještě čistě technicky: Ani jeden objektiv neumí makro, ani jeden není..." - zobrazit celý komentář

    asi jsem ten dotaz špatně napsal, prostě mám fotoaparát Olympus FE-47 cca rok fotím výlety s rodinou a hrozně mě to začalo bavit a chtěl jsem zachytit i věci co se mi honí hlavou ale tento fotoaparát neumí nic než zaostření a vyfocení, chtěl jsem poradit který by byl vhodný na první kroky a seznámení s manuálním focením, chtěl bych zkusit experimentovat s ( časem, světlem, clonou ) vím že to jsou staré stroje ale na začátky snad postačí, každý nějak začínal....

  • Dana Kovaľová
    Dana Kovaľová
    16.02.2021 18:44
    Reaguje na zaky_cz 16.02.2021 10:54:

    "asi jsem ten dotaz špatně napsal, prostě mám fotoaparát Olympus FE-47 cca..." - zobrazit celý komentář

    Pokud se chceš začít učit základy ostření, nastavování časů/clony, pak (podle mě) není tak důležité tělo - jak jsem psala, vyber si něco, co ti sedne do ruky, to je pro začátky nejdůležitější, protože když se ti bude nešikovně držet a ovládat, otráví tě to. Vykašli se na setové zoomy a spíš než do těla investuj do nějakého slušného objektivu s pevným ohniskem - základ je světelná pevná padesátka (alespoň 1,7-1,8, osobně miluju manuální Nikkor 50/1,4 - dávám ho na D40x - ale to je otázka osobních preferencí). A pak můžeš postupně přidávat další objektivy podle toho, na co se budeš chtít blíž zaměřit. Ale jak píše Roman (tencosiatd ;) - je to běh na dlouhou trať.

  • Vladimír Hájek
    Vladimír Hájek
    17.02.2021 12:30
    Reaguje na zaky_cz 15.02.2021 00:11:

    "Dobrý den (večer), asi před rokem jsem si pořídil kompakt olympus na běžné..." - zobrazit celý komentář

    canon 1000d https://www.dpreview.com/reviews/canoneos1000d se set objektivem Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS https://opticallimits.com/canon-eos/404-canon_1855_3556is_50d?start=1, + 500,- nová baterie, doporučuji ověřit čistotu snímače a stav závěrky (počet cyklů)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse