Kresebnost nového objektivu, a desetiletého - téhož, problém?

• Ladislav Hanslik
    Ladislav Hanslik
    Autor
    01.02.2020 21:43

Ahoj, lidi, jde o tohle: Po skoro osmi letech se zase začínám zajímat o fotografování. Takže jsem vylovil z brašny svoji zrcadlovku. O co jde: Vytáhnul jsem objektivy, a taky filtry. Všechno to mělo na plochách, čočkách něco, co jsem čistil aby to zase bylo průhledné. Prostě byl tam povlak, jo, šlo se toho zbavit, ale já se ptám - nedochází k něčemu podobnému i uvnitř soustavy, tedy v objektivu? To by tedy byl problém. Protože ten povlak, jež jsem odstranil, byl docela znatelný, čili projevoval by se tím spíš, čím by protisvětlo bylo výraznější. Mám taky pocit, že nový objektiv kreslí líp, než desetiletý, řekněme, a dávám to do souvislosti právě s tímto jevem. Ještě neco. Míval jsem kdysi Canon EOS50E, a přísahal bych, že po letech pohled na matnici už nebyl, co byl, zmatnělo to, a zežloutlo, tak nějak. Co myslíte?

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    01.02.2020 21:55

Myslíme, že ani bytová okna bez údržby nebudou za deset let to, co bývaly :-) https://www.skorepa-photo.com/clanky/plisen-v-objektivech-140.html

• Ladislav Hanslik
    Ladislav Hanslik
    Autor
    01.02.2020 22:58

Díky za odkaz na zajímavé stránky, mám zase co studovat, nicméně tohle asi plíseň nebyla. Normálně to šlo stáhnout utěrkou, povlak rovnoměrný. Mám tu jeden prehistorický Flexaret, tam plíseň je, naprosto bezpochyby. Ale to vypadá trochu jinak. To, co jsem měl, bylo, no snad trochu se to podobalo, jako kdybych dýchnul na sklo.

• tencosiudělilban
    tencosiudělilban
    02.02.2020 17:56
    Reaguje na Ladislav Hanslik 01.02.2020 22:58:

"Díky za odkaz na zajímavé stránky, mám zase co studovat, nicméně tohle asi..." - zobrazit celý komentář

Pointa byla v něčem jiným. No a to, o čem mluvíš, je oxidace ochranné vrstvy na skle/ch. Antireflexní vrstvy, i vrstvy na filtrech se vytváří pokovením směsí různých kovů v plynném stavu. A jako každý kov, časem reaguje s vlhkostí a vzdušným kyslíkem stejně, jako obyčejný železo rezaví. Většinou jsou takto upraveny filtry, přední a zadní čočka objektivu, hledáček. Ale je to o knkrétním výrobku

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace