Má smysl nahradit základní objektiv základním objektivem?

  • mcech01
    mcech01
    Autor
    10.11.2018 20:54

    Zdravím,
    mám Nikon d3300 a dostal jsem se do fáze, kdy mi už nestačí můj základní objektiv Nikon 18–55 mm f/3,5–5,6G. Potřebuji ho nahradit něčím kvalitnějším. Nejsem ještě úplně nějak zaměřený, ale nejčastěji fotím městský život, časosběrné videa, krajinky a vlaky.
    Slyšel jsem, že právě objektiv Nikon 18–140mm f/3,5–5,6G ED VR je dobrý a dokázal by mi nahradit můj stávající, ale je to přece jenom základní objektiv.
    Potřebuji větší ohnisko a stabilizaci obrazu především na focení i případně točení vlaků a přírody. Tak by těmito vlastnostmi by mi vyhovoval.
    Nebo se mám více specifikovat, koupit si nějaký kvalitní širokoúhlý objektiv na focení přírody a potom si přikoupit nějaký objektiv typu telezoom dejme tomu?
    Moje bližší specifikace pro nějaký širokoúhlý objektiv asi nemám. Nebojím se jít do jinších značek než je Nikon, každopádně mám můj studentský budget zatím jenom pro jeden objektiv a to je 15 000 Kč. Na ten druhý si budu ještě přivydělávat.
    Telezoom musí obsahovat obsahovat samozřejmě stabilizaci obrazu a nebýt dražší než ten širokoúhlý.

    A má smysl si koupit pevné sklo nejlépe asi padesátku od Nikonu na focení městského života a časosběrných videí?

    Jaké by jste mi doporučili objektivy, do kterých by mělo smysl zainvestovat?
    Jsem z toho rozhodování už zoufalý, a tak budu rád za každou odpověď. :D

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    10.11.2018 22:07
    Reaguje na mcech01 10.11.2018 20:54:

    "Zdravím, mám Nikon d3300 a dostal jsem se do fáze, kdy mi už nestačí můj..." - zobrazit celý komentář

    Dobrý den, podobnou zoufalost znám a pramení spíše z toho, že fotograf hlavně neví, co chce fotit a co je na to nejvhodnější (resp. co právě jemu na daný žánr vyhovuje).
    Vystřelím tu několik dobrých objektivů, ale vám nejspíše pomůže, když si zajdete do prodejny fototechniky a vyzkoušíte si nejrůznější objektivy.
    Nahradit základní zoom základním zoomem smysl má. Snad každý fotograf má v portfoliu objektiv se základním rozsahem zoomu, protože je zkrátka univerzální, a pokud budete fotit, tak se vám sejde. Jestli ale potřebujete lepší, než máte, to záleží i na dalších sklech.
    Ani nemusíte chodit od Nikonu, například 10-20 je hodně širokoúhlá, celkem levná, a i když jsem ji neměl v ruce, neslyšel jsem, že by to byl propadák, tak asi nebude špatná. Jako start by jistě mohla posloužit.
    Na dlouhé straně je Nikon 70-300 (je tam mnoho verzí, ideálně stabilizovaná pro DX). Ten objektiv si mnozí vychvalují.
    Oba objektivy seženete celkem pod dvacet tisíc (každý stojí nový pod 10 tis.), z bazaru byste se mohl dostat i k těm 15 000 Kč.
    Potom byste sám viděl, jestli má smysl jít do nového základního zoomu. Doporučil bych velmi levný, ale výkonný 18-105 od Nikonu, případně 18-140 (ale už je znát, že má větší rozsah a trošku se to projevuje na kresbě). Jako TOP vidím objektivy Nikonu začínající na 16mm, tedy 16-80 a 16-85, ale ty jsou dražší.
    Z konkurence by se mi zamlouvala snad jen Tokina AT-X 11-20mm f/2,8, nic jiného vhodného pro vás tam úplně nevidím, ale možná se mýlím. Za hřích by mohl stát i Samyang 16mm f/2.
    Padesátka od Nikonu je sázka na jistotu. Já ji mám na FX a rád ji používám už několik let. Rozhodně bych výhledově doporučil jedno portrétní světelné sklo a nevidím důvod, aby to nebylo právě tohle.
    Hlavně se nebojte zajít do obchodu si objektivy osahat a potom se nebojte koupit je z bazaru (z druhé ruky).

  • mcech01
    mcech01
    Autor
    11.11.2018 15:44

    Děkuji za odpověď. Slyšel jsem o zajímavém širokoúhlém objektivu od Tamronu 10-24mm F/3.5-4.5 Di II VC HLD cenově je relativně v pohodě a lidé ho chválí. Myslíte, že by byl horší než Tokina AT-X 11-20mm f/2,8 a Nikon 10-20mm f/4,5-5,6 G AF-P? A o kolik by byl horší s vychváleným Nikonem 10-24 f/3,5-4,5?

  • Jan  Pánek
    Jan Pánek
    Admin
    11.11.2018 17:47
    Reaguje na mcech01 11.11.2018 15:44:

    "Děkuji za odpověď. Slyšel jsem o zajímavém širokoúhlém objektivu od Tamronu..." - zobrazit celý komentář

    Nikon 10-24 je podle mě zbytečně drahý a hlavně je starší a nemá optickou stabilizaci obrazu. Jinak si myslím, že neuděláte chybu ani s jedním z trojice Nikon 10-20, Tokina, Tamron, nicméně konkrétně je nemůžu posoudit, protože fotím na FX a s těmito objektivy nefotím.
    Myslím si, že bude záležet hlavně na tom, zdali využijete stabilizaci, jestli je důležitější milimetr na krátkém/dlouhém konci nebo jakou potřebujete světelnost. Pokud ani tehdy nebudete vědět, opravdu si běžte zafotit s vybranými objektivy do obchodu. Myslím si, že po optické stránce budou objektivy velmi podobné a rozdíly v kresbě nebudou až tak klíčové.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse