Návod: Na makro levně

• johnyfoto
    johnyfoto
    11.05.2018 13:45

Dobrý komentář. OK.

• ferda64
    ferda64
    11.05.2018 18:51

Byla zde vynechána ještě jedna možnost. Předsádka tvořená obráceným objektivem nasazeným na původní objektiv pomocí převracecího kroužku (tedy ne obrácením objektivu na foťáku, což bylo v článku popsáno, ale přidáním obráceného objektivu na původní). Je to podstatně lepší možnost, než obyčejná jednočočková předsádka, která trpí všemi optickými vadami na rozdíl od objektivu. Navíc má obrovskou výhodu v možnosti dosažení velkých mohutností, u kterých jednoduchá předsádka buď neexistuje, nebo už extrémně zkresluje. Například přidáním obrácené padesátky získáme předsádku o mohutnosti 20D, která už z mravence udělá strašidelnýho "vetřelce". S oblibou jsem takto používal starý Helios 58 ze Zenita, takže jsem měl předsádku o mohutnosti 17D i s antireflexníma ochranama. Takových levných objektivů jsou dnes plné bazary. A jak zjistit mohutnost v dioptriích u takového objektivu? 1000 vydělíme ohniskem objektivu.

• Stanislav Souček
    Stanislav Souček
    12.05.2018 08:10

Dovolím si připojit vlastní zkušenost. Když jsem začal koketovat s makrem, volil jsem cestu, asi jako většina, od nejlevnější varianty. Prvně mi kolega vyrobil redukci, abych mohl připojit další, obrácený objektiv, jak zmiňuje ferda64. Nicméně, na této kombinaci vznikla velká vinětace, takže jsem se rozhodl pro mezikroužky. Byl to kvalitativní skok, ale dramatický pokles světelnosti byl dost limitující. V současné době používám makro objektiv 100mm, někdy s použitím, do jisté míry univerzální, předsádky Raynox 250. Raynox lze použít na průměry filtrových závitů 52-67mm.

• oldbas
    oldbas
    12.05.2018 11:40

Rád bych doplnil zkušenost, jak nastavit pracovní clonu s manuálními mezikroužky a AF objektivy Canon, u kterých je clona ovládaná elektronický.
    Stačí nasadit objektiv na fotoaparát, který musí mít tlačítko pro náhled hloubky ostrosti. Nastavíte požadovanou clonu např. f/10, podržíte tlačítko pro náhled hloubky ostrosti a bez vypínání fotoaparátu objektiv sundáme z těla. Tím zůstane clona zafiksována na nastavené cloně (f/10). Nasadíte mezikroužky a fotíte.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace