Jaké pevné sklo NIKON

  • Stanislav Ševčík
    Stanislav Ševčík
    Autor
    14.07.2016 14:28

    Vlastním Nikon D3300, který byl v setu s objektivem 18-55 VR AF-P, který je navenek pro mne dostačující. Bohužel díky horší světelnosti (f3,5-5,6) to není v interiéru žádná výhra. Poohlížím se tedy po pevném sklu s dobrou světelností. Mám dva favority mezi kterými se nemohu rozhodnout: Nikon 50/F1.8 AF-S G ---vs--- Nikon 35/F1.8 AF-S DX G. Jde mi primárně o interierové focení rodiny, malých dětí a domácích zvířat. Dokážete prosím poradit?

  • E.B.E
    E.B.E
    14.07.2016 14:45

    Možná nejsu ten pravej, protože neznám skla Nikon, ale jedno vím. Je potřeba znát ohnisko, a ne typ objektivu. Pokud v tomhle jasno nemáš, budeš sklamanej. Dobrá rada je, podívej se, cos fotil doteď (exif) a jakým nejčastěj ohniskem. Takový si kup. No podle popisu stylu hádám, že nebudeš spokojenej ani s jedním. A i když si tím musíme projít všichni, moje druhá rada je, kup si zoom. Něco jako 17-50/2,8. Protože brzo zjistíš, že do padesátky(což je crop 75) se ti rodinka nevleze.Někdy ani pětatřicítky...a pak budou zase děti někde vdáli, coby špendlíkový hlavičky. Každopádně 35 je vhodnější.

  • Taky..
    Taky..
    14.07.2016 15:22

    V interiéru, kde se moc nedá odstoupit, je na mě padesátka moc dlouhá i na FF, natož na cropu. Na nic než portréty a detaily ji moc nevyužiješ. Třeba pro mě je v bytě ideální 28mm (na cropu 18). Roman dobře radí, aby sis na základě dosavadních fotek sám ujasnil ohnisko. Zoom by ani nebyl tolik potřeba, za dětma stejně musíš běhat, problém je v tom, že nabídka pevných světelných AF širokáčů na APS-C není skoro žádná (30, 35mm nepovažuju na cropu za širokáče). Sigma 18-35/1,8 je asi ideální řešení, ale pro tebe možná moc drahé.

  • E.B.E
    E.B.E
    14.07.2016 15:38

    Tu 17-50/2,8 sem navrhl i z ohledu k ceně. Navíc je mi jasný, jak se u D3300 fotí a dokupuje :-) ...asi nějaká ta druhovýroba od Sigmy či tamronu vyřeší problém. I když částečně. Focení je drahej koníček a jeden (svět) objektiv nestačí :-)

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    15.07.2016 11:43

    Samyang 16mm F2.0 má pro Nikon kontakty na přenos clony a stačí se naučit manuálně ostřit (vše ostatní funguje z těla).
    Světelné ostré sklo velmi vhodné do interiéru za slušnou cenu s ekvivalentním úhlem záběru jako 24mm širokáč na FF.

  • Mongi
    Mongi
    19.07.2016 07:42

    Mám 35mm 1.8 DX a je to podľa mňa najlepšie sklo na apsc fotoaparáty ever v pomere cena výkon. Môžem povedať, že 80 percent mojich fotiek je práve s 35mm, Po niekoľkých rokoch je stále v 100percentnom stave a nemenil by som ho. Aj na 1.8 je krásne ostrý. Mám aj 50mm a to je na apsc skôr na portréty než interiéry. A tiež mám spomenutý samyang a ani ten by som nemenil, na ostrenie sa dá pomerne rýchlo zvyknúť a potom to ostrí ešte rýchlejšie než automatika. Má tiež veľké plus a to closeup od niekoľkých centimetrov (presne neviem koľko ale v praxi si treba takmer dať pozor aby som nenarazil predným členom do fotografovaného objektu :))

  • Tomáš Opatřil
    Tomáš Opatřil
    20.07.2016 13:19

    Tak jestli se mají fotit děti a zvířátka, pak si troufám tvrdit, že těch 35mm i 50mm je docela dlouhých. Pokud není problém ve financích, pak mi to spíše vychází na zoom a v tomto případě bych pouvažoval nad Sigmou 18-35 f1.8 http://www.aaron.cz/produkty/sigma-18-35-mm-f1_8-dc-hsm-art-nikon . Vzhledem ke kvalitě tohoto objektivu, který poráží i pevná skla, a samozřejmě k vynikající světelnosti, je to podle mého ideální kandidát. Cena vyšší, jak třeba 17-50 f2.8, ale v interiéru přijde vyšší světelnost o 1EV určitě k duhu - děti jsou docela neposedné, takže mít možnost nastavenu vyšší rychlost závěrky je velký bonus.

  • E.B.E
    E.B.E
    20.07.2016 16:13
    Reaguje na Tomáš Opatřil 20.07.2016 13:19:

    "Tak jestli se mají fotit děti a zvířátka, pak si troufám tvrdit, že těch..." - zobrazit celý komentář

    ...hlavně zaostřit. S tak nízkou clonou a zvlášť touhle sigmou docela oříšek :-(

  • Taky..
    Taky..
    21.07.2016 09:49
    Reaguje na E.B.E 20.07.2016 16:13:

    "...hlavně zaostřit. S tak nízkou clonou a zvlášť touhle sigmou docela..." - zobrazit celý komentář

    To je pravda. Fotit světelným objektivem znamená nutnost naučit se ostřit:)

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    21.07.2016 10:53
    Reaguje na Taky.. 21.07.2016 09:49:

    "To je pravda. Fotit světelným objektivem znamená nutnost naučit se ostřit:)..." - zobrazit celý komentář

    A používat AF microadjustment.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse