Čištění matnice

 • 04.03.2015 15:59
 • Bucci
 • 1
 • Bucci
  Bucci
  Autor
  04.03.2015 15:59

  Matnice patří k nejcitlivějším součástkám moderních digitálních zrcadlovek. V dnešní době se vyrábějí obvykle z plastu, který je sám o sobě měkký; matná vrstva je pak tvořena povrchovými nerovnostmi o velikosti v řádu mikrometrů. Jakýkoli, byť i sebemenší dotyk povrchu matnice s vysokou pravděpodobností způsobí její nenávratné poškození. Přitom je to právě matnice, na které často ulpívají zrnka prachu, vlétnuvší do šachty fotoaparátu při střídání objektivů, které je u profesionálních i nadšených amatérských fotografů poměrně časté. Výsledkem jsou pak nepříjemně rušivé černé skvrny v hledáčku. Také vzdušná vlhkost je nepřítelem veškeré fototechniky.

  Zbytečně mnoho amatérských fotografů již "zkusilo" možnost vyčistit matnici štětečkem, či dokonce mikrovláknem, a výsledkem byla v lepším případě jen návštěva servisu, v horším i nutnost výměny celé matnice. A nejsou právě levné... Přitom znečištěnou matnici lze i v domácích podmínkách vyčistit bez poškození a k naprosté spokojenosti, se srovnatelným výsledkem jako v servisu. Čištění však musí být zcela bezdotykové. Základem je pouhé ofukování stlačeným plynem ve spreji, které vyřeší přes 80% všech problémů. Ofukovací balonek se hodí na objektivy, ale na matnici jej příliš nedoporučuji, protože se i do něho mohou dostat částečky prachu ze vzduchu a na matnici by (na rozdíl od objektivu) byly vidět.

  Pokud samotné ofukování nepomůže, můžeme přistoupit k čištění na "mokrý" způsob, o kterém je tento článek. Ještě než začneme, je třeba si uvědomit, že nesmíme udělat chybu. Také bude nezbytné nakoupit potřeby v hodnotě cca 200,- Kč, které se nám však budou hodit i na mnoho dalších věcí a vyčištěním jedné matnice je zdaleka nespotřebujeme. Pro úplnost ještě dodávám, že postup je v tomto článku popsán pro full-frame digitální zrcadlovky značky Canon s vyměnitelnými matnicemi.

  Co budeme potřebovat:

  - čistý isopropanol (99,8% - k sehnání v obchodech s elektronickými součástkami, např. GM Electronic nebo GES)
  - tlakový čistič ve spreji (k dostání tamtéž, ale i v obchodech s počítačovým hardwarem, např. Alza.cz),
  - skleněnou nádobku o průměru nejméně 4 cm a obdobné výšce,
  - nástroj na manipulaci s matnicemi (je dodáván výrobcem ke každé matnici značky Canon),
  - tenké gumové rukavice.

  Postup:

  Nejprve si připravíme skleněnou nádobku. Ideální je samozřejmě laboratorní kádinka, ale stejně dobře poslouží i obyčejná menší sklenička. Nesmí v ní však existovat ani sebemenší stopa mastnoty nebo vlhkosti. Abychom toho docílili v podmínkách domácnosti, necháme skleničku umýt v myčce nádobí, přičemž zvolíme nejdelší program při nejvyšší teplotě. Po důkladném vysušení ji ještě zevnitř vypláchneme isopropanolem nebo lékařským benzinem.

  Rukavice jsou nejvhodnější lékařské. Zde je třeba dát pozor na to, aby na jejich vnější straně nezbyla ani sebemenší stopa klouzku. Po navlečení rukavic na ruce je proto opatrně, leč důkladně omyjeme pod tekoucí vodou (dbáme na to, aby se voda nedostala pod rukavice) a po důkladném vysušení si opláchneme prsty v rukavicích opět v isopropanolu nebo lékařském benzinu.

  Dále si připravíme původní krabičku od matnice a manipulační nástroj. Je to v podstatě samosvorná pinzeta, sloužící k uchopení matnice za manipulační výběžek. Na konci horního (modrého) ramínka pinzety se nachází malý háček na otevírání mechanismu uchycení matnice ve fotoaparátu.

  A ještě si připomeneme zásady práce s tlakovým čističem ve spreji. Prodává se obvykle pod názvem "stlačený vzduch", "stlačený plyn" a podobně. Obsahuje zpravidla kapalný dimethylether, který se běžně používá jako hnací látka ve sprejích. Je to nenahraditelný pomocník při odstraňování suchých nečistot z optiky či jiných zařízení, včetně těch nejcitlivějších, avšak může být i velmi zrádný. Absolutní zásadou při jeho používání je držet v každém okamžiku sprejovou nádobu kolmo dnem dolů a neklopit ji! Pro odfukování suchých nečistot je žádoucí silný proud plynu; při naklopení sprejové nádoby by však mohl vystříknout i kapalný dimethylether o teplotě varu -23,6°C, který by způsobil prudké ochlazení čištěného předmětu a vysrážení vody z atmosférického vzduchu přímo na něm! To by mohlo vést k jeho poškození. Proto před každým použitím tlakového čističe ve spreji krátce odfoukneme do prostoru, abychom se ujistili, že kapalné médium vystřikovat nebude.

  Fotoaparát bez objektivu položíme na stůl bajonetem vzhůru. Po sejmutí víčka šachty uchopíme nástroj na manipulaci s matnicemi, jeho háčkem zachytíme zahnutý plíšek u hrany matnice a lehce zatáhneme směrem nahoru. Plechový rámeček, držící matnici na místě, se odklopí, a matnice pravděpodobně s ním (pokud ne, pomůžeme jí mírným naklopením fotoaparátu směrem k sobě). Matnici uchopíme manipulačním nástrojem za výběžek (u hrany mírně vpravo), opatrně vyjmeme z fotoaparátu a vložíme prozatím do krabičky. Šachtu fotoaparátu ihned uzavřeme víčkem a odložíme jej stranou.

  Poznámka: Tento postup je popsán i obrazově zdokumentován rovněž v návodu ke každé matnici značky Canon.

  Nyní přistoupíme k vlastnímu čištění matnice. Skleněnou nádobku naplníme po okraj čistým isopropanolem. Matnici uchopíme manipulačním nástrojem za výběžek a zcela ji ponoříme do isopropanolu. Střídavě ji vytahujeme a ponořujeme, uvnitř nádobky s ní můžeme pohybovat ze strany na stranu. Dáváme jen pozor, aby nám matnice z nástroje nevypadla, a abychom se ničím nikterak nedotkli její plochy.

  Po vykoupání matnici vytáhneme, necháme krátce okapat do nádobky a uchopíme ji za hrany mezi palec a ukazovák levé (leváci pravé) ruky v rukavici. Ani teď se nesmíme nikterak dotknout jejího povrchu. Manipulační nástroj na ní můžeme nechat viset. Do druhé ruky uchopíme sprej na tlakové čištění. Pamatujme, držíme jej kolmo, dnem dolů!!! Krátce odfoukneme do prostoru a z bezprostřední blízkosti plynule ofukujeme jednu stranu matnice, od středu směrem k okrajům, pod úhlem asi 45°. Proud plynu zčásti vytlačí, zčásti odpaří zbylý isopropanol. Po osušení jedné strany matnice ji v prstech (pomocí manipulačního nástroje) opatrně otočíme a stejným způsobem osušíme i druhou stranu. Nyní ještě dohlédneme na to, aby ani na hranách matnice anebo (zejména) v okolí manipulačního výběžku nezůstala kapka isopropanolu.

  Poznámka: Při ofukování matnice ji nikdy nedržíme jen v manipulačním nástroji! Tlak plynu je mnohem silnější než pružinka pinzety, držící matnici za výběžek o velikosti 2 x 3 mm, takže by mohla vypadnout. Pokud se tak stane, můžeme ji vyhodit.

  Osušenou matnici umístíme zpět do fotoaparátu předepsaným způsobem. Pomocí manipulačního nástroje ji opatrně vložíme do vyklopeného rámečku. Ujistíme se, že do něho zapadla všemi hranami. Poté naklopíme fotoaparát směrem od sebe a necháme matnici zapadnout její na místo; opatrně přiklopíme rámeček a jemným bodovým tlakem (např. hranou manipulačního nástroje) jej zaklapneme. Protože rámeček je velmi tenký, dáváme pozor, aby nám po něm nástroj nesklouzl a nedotkl se matnice.

  Poté nasadíme objektiv a podíváme se do hledáčku. Pokud vidíme obraz bez jediného smítka, šmouhy ni oděrky, byli jsme úspěšní.

  Petr Buček
  (autor postupu i článku)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse