Blesk odpalovaný na dálku ve dne

• Fanouš
    Fanouš
    Autor
    10.03.2015 20:53

Ahoj, mám dotaz na fotografování s bleskem v exteriéru. Blesk prakticky nepoužívám a když, tak na těle. Teď bych ale chtěl odpalovat blesk mimo tělo. Můj dotaz zní. Pokud koupím levný odpalovač (bez přenosu TTL informací), který vlastně jen spustí blesk, který si manuálně nastavím pro fill-in, mohu fotit časem kratším než je x-sync? Tak je mi jasné, že mohu, ale chtěl bych vědět jak se blesk projeví na fotce?
    Příklad. Je jasný den, mám clonu f2,0 a čas mi na ISO 50 vychází 1/1000s. Blesk nastavím ručně na řekněme 1/64 výkonu. Do sáněk dám odpalovač a blesk umístím na stativ. A dotaz zní, bude blesk dělat nějaké problémy se závěrkou? Logicky by asi neměl, protože je dostatek přirozeného světla. Mám pravdu?
    A druhý dotaz, mám v manuálním režimu při odpalování blesku tímto způsobem nastavovat na blesku High Speed Synchro (mám blesk Canon Speedlite 580EXII)?
    Budu rád za každou radu.
    Předem Vám moc děkuji

• sunhear2
    sunhear2
    22.10.2019 00:47

Na odpalování v manuálním režimu se hodí tenhle odpalovač:
    https://www.photoneurope.cz/odpalovace-pro-systemove-blesky/fc-16-set-radiovy-odpalovac-pro-spousteni-v-manualnim-rezimu/

Ale při čase kratším, než je synchročas by byla osvětlená jen část fotky (protože pak už foťák exponuje po několika pruzích, jak se lamely posouvají), takže na focení s kratšími časy, než je synchročas musí být odpalovač s podporou HSS (má to zároveň i TTL) např. tenhle od Photon Europe: https://www.photoneurope.cz/tr-611-612-odpalovace-pro-hd-610-a-systemovy-blesk/

• E.B.E
    E.B.E
    22.10.2019 19:54
    Reaguje na Fanouš 10.03.2015 20:53:

"Ahoj, mám dotaz na fotografování s bleskem v exteriéru. Blesk prakticky..." - zobrazit celý komentář

Když pominu reklamu nade mnou, pak odpověď na otázku zda fotit s bleskem na kratší, než synchročas je, že ano. Ale jen za určitých (technických) podmínek, jako je blesk a dálkový odpalovač s podporou vysokorychlostní synchronizace. Ve zkratce to znamená, že blesk musí "blýsknout" hodněkrát rychle po sobě. Z toho ale vyplývá i odpověď druhá. A to že bez oné podpory dojde k osvětlení jen části fotografované plochy. A je jedno, jestli jde o fotografování za tmy, nebo ve dne. Projeví se to tak, že část fotky je osvětlená (ve dne světlejší), než jiná. Prostě různě širokej pruh, v závislosti na časovém rozdílu oproti synchro.

• E.B.E
    E.B.E
    22.10.2019 19:55

Ještě jsem zapomněl odpovědět na nastavování blesku HSS. Ale nepochopil jsem podmínky. Nastavovat kdy? ...při dálkovým odpalu, nebo po nasazení do sáněk těla?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

Setkani fotografu

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace