Test podvodních fotoaparátů Nikon Coolpix AW130 a Olympus Stylus Tough TG-4

  • Emil Čelustka
    Emil Čelustka
    31.08.2015 14:04

    TG-4 mám už měsíc, nahradil jsem jím 7 let starý Olympus 1030 SW. A nečekám od něj žádné zázračné fotky, je to prostě outdoorový foťáček, který používám při lezení nebo naopak u vody a ve vodě. Nicméně jsem očekával, že Olympus za těch 7 let udělal podobný pokrok jako třeba zrcadlovky. Ale chyba lávky.

    Tady je výčet mínusů, na které jsem narazil:
    - režim priority clony je k smíchu, na výsledných fotkách nízká clona skoro není poznat
    - změna clony je relativně složitá
    - foťák se mi v kapse sám zapíná, něco takového se mi s 1030 nestalo ani jednou
    - kolečko volby režimu se otáčí velmi snadno a často se mi stalo, že jsem fotil na jiný než původně zvolený režim
    - ve scénickém režimu je po zapnutí potřeba vždy znovu provést poměrně složitý výběr. Při potápění to opravdu potěší.
    - v režimu RAW fotí pouze 4:3, nastavit 3:2 nelze
    - v režimu RAW není možné nastavit poloviční velikost JPEGu nebo žádný JPEG, takže karta se rychle plní (každá fotka je dohromady až 25 MB)
    - výsledná kvalita vzdálenějších částí JPEG obrazu je žalostná - místo skal či lesa jsou jen barevné fleky. V tomto směru za 7 let nevidím téměř žádný posun.
    - panoramatické foto je ve srovnání s iPhonem žalostné a už to ani nezkouším
    - při natáčení videa foťák nemění expozici, takže nelze pořídit souvislejší delší záběr bez přepalů v obraze
    - není možné zcela vypnout softwarový zoom. Po vypnutí v menu se foťák na přechodu sice zarazí, ale zcela vypnout naprosto zbytečný softwarový zoom nelze. Stačí se přehlédnout a podržet tlačítko o chviličku dýl a fotka je jen na smazání.
    - k fotoaparátu není dodávána nabíječka baterií. K nabíiení slouží USB kabel s atypickým konektorem CB-USB8 na straně foťáku. Kouzlo univerzálního USB je tím pádem pryč.

  • Emil Čelustka
    Emil Čelustka
    31.08.2015 14:05

    Pokračování:

    - zapínání foťáku je z dnešního pohledu velmi pomalé, už mockrát jsem ho stačil znovu vypnout v domění, že jsem tlačítko napoprvé nestiskl
    - vypínání trvá dlouho a po tu dobu na displeji nesmyslně svítí logo Olympus, namísto aby foťák zobrazil čas, stav baterie a zaplnění paměťové karty
    - z menu mám pocit, že prioritu získaly nesmylsné hlouposti jako je wifi na úkor podstatných věcí - např. snadnější volba clony

    Ale abych jen nekritizoval:
    + je výdrž zatím nové baterie
    + zpracování krytů konektorů a baterie s paměťovou kartou
    + robusní poutko - i když se ta tenká šňůrka na 1030 SW nikdy nepřetrhla, důvěru jsem v ni neměl
    + umístění objektivu uprostřed foťáku

    Většina z popsaných nedostatků jde na vrub slabého software a kdyby Olympus chtěl, dalo by se to snadno zlepšit. Ale konkurence asi Olympus ke zlepšování moc netlačí.

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    31.08.2015 23:36

    Dovolím si doplnit:

    - režim priority clony je k smíchu, na výsledných fotkách nízká clona skoro není poznat
    : při dané velikosti čipu je to funkce použitelná nejlépe pro makro, pro krajinky to skutečně efekt má minimální

    - foťák se mi v kapse sám zapíná, něco takového se mi s 1030 nestalo ani jednou
    - kolečko volby režimu se otáčí velmi snadno a často se mi stalo, že jsem fotil na jiný než původně zvolený režim
    : oba přečdchozí mínusy jsem rozhodně nezaznamenal, to se rozhodně nedělo a je tedy možné, že máte "volnější" kus

    - ve scénickém režimu je po zapnutí potřeba vždy znovu provést poměrně složitý výběr. Při potápění to opravdu potěší.
    : pokud se pamatuji, poslední výběr byl při zapnutí aktivní

    - v režimu RAW fotí pouze 4:3, nastavit 3:2 nelze
    : což plyne z vlastností RAW a jeho vztahu k čipu

    - při natáčení videa foťák nemění expozici, takže nelze pořídit souvislejší delší záběr bez přepalů v obraze
    : mám několik videí, které vyvrací toto tvrzení

    - není možné zcela vypnout softwarový zoom. Po vypnutí v menu se foťák na přechodu sice zarazí, ale zcela vypnout naprosto zbytečný softwarový zoom nelze. Stačí se přehlédnout a podržet tlačítko o chviličku dýl a fotka je jen na smazání.
    : jsem si téměř jist, že vypnout jej lze

    - k fotoaparátu není dodávána nabíječka baterií. K nabíiení slouží USB kabel s atypickým konektorem CB-USB8 na straně foťáku. Kouzlo univerzálního USB je tím pádem pryč.
    : to je bohužel pravda u všech (novějších) kompaktů této značky

    - zapínání foťáku je z dnešního pohledu velmi pomalé, už mockrát jsem ho stačil znovu vypnout v domění, že jsem tlačítko napoprvé nestiskl
    - vypínání trvá dlouho a po tu dobu na displeji nesmyslně svítí logo Olympus, namísto aby foťák zobrazil čas, stav baterie a zaplnění paměťové karty
    : pamatuji si pouze pocit, neměřil jsem to, ale od zapnutí v natažené ruce (jednoručně a poslepu) do přitažení k hlavě bylo všechno funkční...

    Že by již jiný FW?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse