Jan Pohribný - Kreativní světlo ve fotografii

  • Radek Burda
    Radek Burda
    11.08.2011 14:38

    vyborne shrnuto.

  • Taffey
    Taffey
    12.08.2011 10:31

    Souhlasím s Radkem Burdou. Jen si myslím, že ten, kdo si světlo nenajde sám a bude používat tyhle návody a rady, tak bude vyrábět jen prefabrikáty. Málo platné, ve výtvarničině nejde o nic jiného, než o vlastní přidanou hodnotu tvůrce. A "vlastnoručně" nalezena cesta je většinou ta nejlepší. To, že je někdo ochoten v zimě, dvě hodiny, pobíhat a hledat to správné světlo, to je přesně ono. Tak by to mělo vypadat. Kliku, že to bude kvalitní světlo hned, když příjdu na místo, to má málokdo. Jiná věc je kvalitní umělé svícení. Tam se člověk nedočká. To, holt, musí umět a mít pro to buňky. Konvenčně uvažujícímu fotografovi nepomůže nic. Ale dobrý článek. Kreativní světlo. Velmi dobrý název.

  • PaK
    PaK
    14.08.2011 16:50

    Je vždy problém, co do knihy dát a co ne. Řadě lidí by se nezamlouvalo, pokud by na začátku bylo: o světle obecně si přečtěte tam, o expozici jinde, nastudujte tu a tu knihu. Nedá se dělat nic jiného, než přidat určitý úvod do problematiky a vysvětlení pojmů a věcí, se kterými chce autor dál pracovat. Jiný problém je názor, zda se fotografování dá naučit, nebo je to "v genech". Já tvrdím, že do určité úrovně se většina lidí může naučit dobře fotografovat - musí se naučit rozpoznávat možnosti. Vrcholu ale dosáhnout pouze ti, kterým je shůry dáno. Část o 3D jsem ani já neviděl jako nezbytnou, ale nakonec jsem s autorem souhlasil, že by v knize mohla zůstat, je to vlastně jenom odkaz na to, že lze pokračovat v tomto směru. Na druhou stranu si myslím (bez ohledu na to, že jsem vydavatel), že je to jedna z mimořádných knih českého autora za několik posledních let.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse