Tipy na archivaci digitálních fotografií

  • tomas halasz
    tomas halasz
    31.05.2004 14:18

    ad bod A
    napr. do BMP sa nedaju vkladat datumi do EXIF kedze ich nema.CO radite takyto ludom?ako som ja ;)
    ad bod B
    Na co je dobry RAW si mozte precitat tu http://www.paladix.cz/rs/clanek.php?aid=10844&sid=1&hledej=&PLXID=420daf41a5bebc81ae5f15e4860e0944
    v odseku K čemu je dobrý RAW formát.
    Osobne si myslim, ze ked uz pisete clanok tak by ste si o tomto formate mohli viac zistit.
    ad bod C
    Myslim ze skladovat fotky s menami img+cislo je velmi neprakticke,ako ste spravne podotkli.
    Ale mat nazvy dlhe ako suvetie, tiez nie je prakticke. Napr. ked si ich date vytlacit v minilabe tak sa vam na zadnu stranu otlacia iba prve casti nazvu.
    Ja fotim na film ,ktory nasledne skenujem a oznacujem nasledovne
    F (farebny neg) alebo CB (ciernobiely neg) alebo DIA (no hadajte ;) - cislo filmi napr. 0015 znamena 15ty film v danej kategorii - cislo snimku napr. 24
    VYsledok je napr. F-0013-24 tj, 13ty farebny neg policko 24.
    Premenovaňvanie vobec nieje zlozita vec.Ja ho robim v total commanderi,kde si nastavim sabloni ( F-0013-) a pocitadlo.
    Takze ked si budem chciet dat do jedneho foldra vsetky reportazne fotky, nebudem tam mat x-krat napr.img0015 a budem moct aj dodatocne zistit
    z ktoreho filmu je to.
    Pre digitalistov by som moje znacenie F,Cb,DIA - cislo navrhoval zamenit za bud datum, oznacenie alebo cislo ,,fotoakcie,, alebo nejak podobne.

    bod 2
    no neviem ako vas napadlo davat diakritiku do nazvu ;)

    bod5
    Nechapem ako mozu niekomu zda fotky o velkosti 2,5 MB velke?
    VEd na jedno CD za 20sk sa zmesti 700MB!Na co potom komprimovat.
    Ja skenujem do 40MB BMP a az to sa mi zda trosku velke. Ale zas mynut na jeden film asi 50sk v CDckach nieje tak strasne.

    Celkovo sa mi zda clanok moc povrchny a neuplny. Napr. co robit ked si vypalim fotky a vymazem z HDD?
    Mam si spravit male nahlady (pre troskarov 600x400, pre mna 1600x1200) ?
    A co pouzitie roznych softwarov na archivaciu? ani zmienka.
    NApr. acdsee, ZME6, tmubplus a ine.

    ale par dobrych rad som nasiel ;)

  • tomas halasz
    tomas halasz
    31.05.2004 14:25

    fuuha ale mi to skaredo zalomilo
    apropo k diskusii o CD a DVD mediach by som doporucil cdr.cz

  • Fotograf 44
    Fotograf 44
    31.05.2004 18:59

    Nu myslím že článek je vcelku dobrý, ale já řadím (pojmenovávám) maličko odlišně: Adresáře tvořím ne dle CD ale dle roku a dále datum a název jednotlivé "akce" - tudíž obdobně jak je zde popsáno 2004/2004.04.20-výlet I. ....neb se domnívám, že ohlídat si velikost CD zase snad (alespoň u mne) není takový problém, a pokud by se mi opravdu začala fota hromadit, můžu další podsložku udělat kdykoli (2004/001/...) Co se však týče jmen jednotlivých fotografií, tak ty po protřídění nepovedených atd. také hromadně přejmenuji, ale používám pouze číselný formát (rok.měsíc.den-hod.min.sek 20040420-151245) a to proto, že 1)ihned z názvu se dovím kdy bylo foceno 2)pomáhá mi to např. při focení jedné akce více fotografy (ještě se mi nestalo aby se oba trefili do stejné vteřiny ;o) a následném řazení do "řady" . Další popis již do vlastního jména fotografie nevkládám neb by to již bylo dlouhé a myslím i zbytečné když mám foto ve složce 2004.04.20-Výlet I. nemusím ji pojmenovávat 20040420-151245 Výlet I.

  • BuBla Martin Novotný
    BuBla Martin Novotný
    01.06.2004 11:16

    Mě se osvědčila ještě jedna věc: Originály sem mi už na HDD už nevejdou, takže ty starší mám pouze na CD nebo DVD. Většina programů typu ACDSee umí načíst CD a nabídnou náhledy i když CD v mechanice není, ale náhled je často nedostačující. Mám tedy adresář Archiv, kde mám kopie všech fotek ve velikosti 720x480 s vyšší JPG kompresí (50% v ACDSee). To je dost velký obrázek, aby se podle něj dalo vybírat, přitom má kolem 50-70kB, takže lze mít na HDD archiv všech fotek. Fotografiím v tomto archivu přidávám klíčová slova v ThumbsPlus a zde taky hledám, když potřebuju najít fotku. Teprve když najdu co potřebuju, jdu na CD/DVD pro originál.

  • Aleš Hasala
    Aleš Hasala
    01.06.2004 17:29

    S tou zivotnosti CD/DVD bych to nevidel tak ruzove. To ze DVD vydrzi minimalne 100 let je hroznej nesmysl, vzdyt se vyrabi teprve par let.... Vice treba tady: http://technet.idnes.cz/hw/hw_pametovamedia/zivotnost_cd_r040510.html

  • tomas halasz
    tomas halasz
    07.06.2004 20:15

    hmm
    no mohol by sa autor aj vyjadrit ktymto reakciam.
    takto to vyzera ze si to vobec necita

  • Slava Slavik
    Slava Slavik
    Autor
    08.06.2004 04:54

    Ad Tomas: priznam se, ze svuj clanek po vyjiti jiz zpravidla nectu, tj. uvital bych zpravicku o poctu komentaru pod anotaci v prehledu clanku. V kazdem pripade jsem potesen zajmem o problematiku a tolika komentari.

    ----- Zivotnost CD a DVD: nemohu poslouzit, dana problematika je nad moje sily, tudiz jsem oslovil odbornika. Poznamka o CDR serveru je vsak na miste.

    ----- Bubla a kopie obrazku na HDD: primo uloha pro archivacni program, napr ZME6 projde vlozene CD a vytvoriu si databazi zmensenin + EXIF dat. Snadno se pak da navigovat v desitkach CD. Po klepnuti na nahled ZME pozada o vlozeni CD prislusneho cisla. Sam pouzivam. Pobobnou funkci ma snad i ACDSee.

    ----- Laky a pojmenovani adresaru podle CD: nejedna se o definitvni pojmenovani, ale roztrideni zaloh pred vypalenim na CD. Osvedcilo se mi vypalovani v davkach po nekolika CD. Dopredu si vsak pripravuji obsah kazdeho CD na harddisku tak, abych co nejvice vyuzil prostor CD a nedelil fotografie z jedne akce na vice CD. Po vypaleni tyto slozky mazu.

    ----- Laky a pojmenovani fotografii: pridat do nazvu i vteriny - to je dobry napad. Dokazu si to predstavit treba u zakazky (svatby), kterou soucasne delaji dva fotografove z jednoho studia. Osobne take nedavam do nazvu fotek dalsi text, nicmene muze to byt uzitecne, pokud se dela vyber fotografii z vice slozek treba do virtualniho alba a nebo pokud obrazky nekomu posilame.

    ----- thomas a BMP: doporucuji BMP k archivaci nepouzivat a konvertovat do JPG nebo komprimovaneho TIFu (LZW komprese). Oba EXIF umi.

    ----- RAW: neni v clanku, protoze clanek jsem koncipoval po obdrzeni instrukci od sefredaktora pro nejsirsi verejnost. Na Fotoaparatu by mohla byt treba anketa, kolik procent ctenaru foti do RAW. RAW osobne nepouzivam, ale urcite jej nezavrhuji.

    ----- thomas a velikost fotky 2.5 MB: pokud budu mit moznost fotky ve stejne kvalite ulozit pomoci jednoduche operace s mensi spotrebou mista, vzdy to udelam. Ziskavam cas pri jejich dalsim pouzivani. Na CD vsak archivuji fotografie nedotcene, rikam jim "filmy".

    ----- thomas a diakritika v nazvu: zivot prinasi stale nove zkusenosti...

    ----- thomas a povrchnost v clanku: souhlasim, nicmene uvitam pomoc. Prosim o dalsi priklady povrchnosti jako bylo nezahrnuti problematiky spravy externich medii. Vas nazor se bude hodit pro dalsi clanky. Dik.

    ----- Roman Slavicinsky

  • tomas halasz
    tomas halasz
    13.06.2004 21:59

    som rad ze ste sa ozval 8)
    ,,doporucuji BMP k archivaci nepouzivat a konvertovat do JPG nebo komprimovaneho TIFu (LZW komprese)"
    Uz tiez prechadzam z BMP do TIFFu iba kvoli EXIF.Povodne som pouzival bmp kvoli tomu ze donho skenuje Frontier. Jpeg pouzivam iba na nic moc fotky, ale aj to v kvalite maximalnej (12 vo fotosope).
    Ale POZOR na TIFF S LZW kompresou.LZW sa hodi viac na grafiku a ine predlohy kde su velke rovnomerne plochy. Ja som robil s LZW pokusi na mojich fotokach a VSETKY zostali bud rovnako velke, alebo (a to VACSINA) sa ZVACSILA!!!

    ,,Zivotnost CD a DVD: nemohu poslouzit, dana problematika je nad moje sily..."
    to samozrejme chapem ale tak to malo byt uvedene aj v tom clanku. Napisat
    ,, CD-R s tímto barvivem by měla mít životnost 100-200 let" je preto dost zavadzajuce.

    RAW
    ste v clanku spomenuli v odseku B
    ,,Během své (zdůrazňuji amatérské) digitální praxe jsem pro použití RAW nenašel důvod, ale dokázal bych jej uznat, pokud by někdo přinesl rozumný argument."
    preto som Vam dal link na clanok ktory popisuje vyhody RAW formatu.
    Korektnejsie by bolo napisat v clanku, ze RAW vacsina ludi nevyuziva a tato problematika je dost zlozita preto sa mu nebudete v clanku venovat. Takto to vela ludi moze pochopit ze RAW netreba vyuzivat,lebo ho nevyuziva ani ten pan co pisal clanok na fotoaparat.cz 8).

    dalsie postrehy dopisem ak ma napadnu.prip ma mozte skontaktovat na mail tomas@rebelium.net

  • tomas halasz
    tomas halasz
    13.06.2004 22:05

    AD MEDIA este doporucujem PLEXTOR

  • BuBla Martin Novotný
    BuBla Martin Novotný
    15.06.2004 10:24

    To Sláva: Pokud vím, tak ZME i ACDSee si sice umí vytvořit a pamatovat náhledy obrázků na CD které není v mechanice, ale jedná se o malé náhledy řádově 120x160 pixlů, na tom toho moc vidět neni.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse