Test Nikon D70 I. díl

  • Jiří Novotný Jifi
    Jiří Novotný Jifi
    26.04.2004 09:21

    Sice vytýkáte tomuto foťáku, že nemá ČB režim, ale upřímně řečeno - nechápu, k čemu je ČB režim současným digitálům. Podle mne Nikon nepodlehnul módnímu trendu "nacpi tam všechno, co jde". Současné čipy (pokud je srovnáme s ČB filmy) nezvládají ČB režim. Proč ho tedy dávat do foťáku? U digitálů je použitelný jen omezeně. Všechny současné čipy mají tak malý tonální rozsah, že hodně snímků je potom jen karikaturou kvalitní ČB fotky. Na barvu čipy stačí, tam mají celkem dobré výsledky. Proto si myslím, že v tomto ohledu Nikon nepodlehnul nesmyslné módě. Ale jinak by fakt mohl mít adaptér na přídavné baterky. Spotřeba digitálů je děsná.

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    26.04.2004 09:54

    Jifi : Nic nevytýkám, jen konstatuji - zda je to nedostatek a případně jak velký je již na každém uživateli, aby si to posoudil sám. Každý máme jiné priority a každý používáme aparát trošku jinak a za jiným účelem. Pokud ale mohu hovořit za sebe, tak mi to docela vadí, protože jsem zvyklý tento režim využívat poměrně často. Je sice pravda, že nenahradí klasický černobílý film ale i s ním lze rozhodně udělat výborný snímek. Dá se to sice samozřejmě také obejít odbarvováním v PC ale myslím, že není nad to, když to člověk může vidět rovnou na LCD.

  • Petr Wroblowský
    Petr Wroblowský
    26.04.2004 10:16

    Na www.grafika.cz se VLASTNÍCI setu s 18-70 kriticky vyjadřují k ostření tohoto objektivu. Nevím, nakolik to lze brát vážně, ale tato negativní zkušenost tady je.

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    26.04.2004 10:58

    Petr W : Zaostření neurčuje objektiv ale senzor v těle aparátu, který ostření řídí. Zatím jsem měl v ruce těchto aparátů i objektivů asi 7 a všechny chodily bez problémů. Vzhledem k formulaci zmíněného příspěvku bych ho nebral vážně a případné vysvětlení nabízí i příspěvek Mariana přímo ve zmíněné diskuzi ....

  • Jiří Novotný Jifi
    Jiří Novotný Jifi
    26.04.2004 11:27

    Kapsa: I to je věc pohledu. Já osobně, kdybych chtěl pořádně fotit na ČB, raději bych si koupil ještě jedno tělo foťáku stejné značky jako mám (kvůli objektivům) a měl bych tam jen ČB film. Jestli fotíš ČB digitálně - co potm příliš velké jasy a co temné stíny? Nebo se snažíš fotit tak, abys neměl příliš velké rozdíly na ploše snímku? Já osobně bych u digi postrádal tu úžasnou pružnost negativu. Hodně můžeš dodělat na zvětšováku - někde přidat, někde ubrat. To u digitálu nejde :-(

  • Jiří Novotný Jifi
    Jiří Novotný Jifi
    26.04.2004 11:29

    Kapsa: I to je věc pohledu. Já osobně, kdybych chtěl pořádně fotit na ČB, raději bych si koupil ještě jedno tělo foťáku stejné značky jako mám (kvůli objektivům) a měl bych tam jen ČB film. Jestli fotíš ČB digitálně - co potm příliš velké jasy a co temné stíny? Nebo se snažíš fotit tak, abys neměl příliš velké rozdíly na ploše snímku? Já osobně bych u digi postrádal tu úžasnou pružnost negativu. Hodně můžeš dodělat na zvětšováku - někde přidat, někde ubrat. To u digitálu nejde :-(

  • BuBla Martin Novotný
    BuBla Martin Novotný
    26.04.2004 11:32

    Já mám taky set s 18-70 a žádné problémy s ostřenim jsem zatim nepozoroval.

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    Autor
    26.04.2004 11:38

    Jifi : Já ti to neberu, máš jistě kus pravdy (taky mám ve svém Pentaconu naládován Ilford) ale i tak si myslím, že na aparátu tohoto typu by měl černobílý režim být - třeba se ale dočkáme v nové verzi firmwaru ....

  • Jiří Novotný Jifi
    Jiří Novotný Jifi
    26.04.2004 12:17

    Kapsa: Asi to pojali tak, že než něco ne příliš kvalitního, tak raději vůbec nic. Jinak já jsem myslel, že kdo chce fotit ČB, fotí na film ;-)

  • Jiří Novotný Jifi
    Jiří Novotný Jifi
    26.04.2004 12:20

    Kapsa: Asi to pojali tak, že než něco ne příliš kvalitního, tak raději vůbec nic. Jinak já jsem myslel, že kdo chce fotit ČB, fotí na film ;-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse