Nikon D80, daleko překonaný?

  • tomik 3
    tomik 3
    Autor
    03.10.2016 21:10

    Ahoj. Hledám někoho, kdo měl tuto zrcadlovku. Měl jsem ji na vyzkoušení a nemohu si pomoct, není to zrovna fotoaparát, ze kterého lezou hezké fotky lusknutím prstu. Fotka je z Raw Therapy ISO 800, doostřeno. Myslím, že to není zaostřením ani dlouhým časem. Všechno je to takové.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    04.10.2016 09:42

    Ahoj, hned několik poznámek:
    a) D80 skutečně není přeborník v šumu. ISO 800 je takový rozumný strop, dělá ale moc pěkné snímky na ISO 100-400.
    b) RawTherapee je konvertor, který neumí se šumem zacházet zrovna nejlíp, doporučuji zkusit to samé v Lightroomu nebo ACR, případně Zoner PS s doinstalovaným DNG Converterem (atd.)
    c) šum vždycky vyleze na tmavých částech scény, neboli "ve stínech", což bude i případ tuhle vodníka

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    04.10.2016 09:43

    (jinak dpolňuji - neměl jsem sice Nikon D80, ale měl jsem Pentax K10D, který má totožný snímač - 10MPx CCD od Sony)

  • tomik 3
    tomik 3
    Autor
    04.10.2016 10:14

    No,ale ta ostrost je bídná. Nafotil jsem pár srovnávacích fotek, clona 8, ISO 640-800 s Pentax K100D. Když doostřím D80 na úroveň K 100D, vyleze mi nepoužitelný obrázek. Ještě to zkusím na automat.

  • tomik 3
    tomik 3
    Autor
    04.10.2016 10:15

    Druhý. A díky za rady.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    04.10.2016 10:23

    Ostrost dělá v první řadě objektiv.
    Objektiv na Nikonu může být za a) méně ostrý, za b) může trpět na odchylku ostření.
    I kdyby byl objektiv stejně ostrý a stejně zaostřený, ostrost fotky pak ovlivňuje ještě použitý low-pass filtr na senzoru (který mírným rozostřením fotky bojuje hlavně proti moaré artefaktům). Co vím, měly ho Pentaxy této generace poměrně slabý, tudíž měly o něco ostřejší snímky za cenu většího rizika vzniku artefaktů (alespoň K10D to tak měl). To může být důvodem i zde.
    Nejspíš kombinace objektiv/low-pass filtr.

  • tomik 3
    tomik 3
    Autor
    04.10.2016 15:19

    Vypadá to, že máte pravdu. Rozdíl v objektivech jsem se pokusil srovnat nastavenou clonou 11. U jpeg v aparátech doostření na maximu. Je vidět, že 6 Mpx šumí méně než 10 Mpx, a je ostřejší.
    (ostřeno ručně) Skutečně se objevilo moaré na 6 Mpx a na 10 Mpx ne, můžeme li usuzovat pouze ze dvou snímků. A protože D80 ani objektiv nemá stabilizaci, těžko chtít dokonalé snímky, že.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Přiložené fotografie u diskuse

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse