Co s objektivem s f=1,4 apod.?

  • tomik 3
    tomik 3
    Autor
    17.02.2016 16:25

    Vážení, mohli byste mi vysvětlit možnosti fotografování na ty nejnižší clony?
    K čemu je mi fotka portrétu hlavy, která má ostré jedno zaostřené oko? K čemu obrázek s hloubkou ostrosti několik mm? Proč používat objektiv tam, kde má nejhorší kresbu?
    Kudy chodím, tudy cvakám, ale náměty na použití těch nejnižších clon nenacházím. (mám nejníž 50/1,7) Díky.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    17.02.2016 17:04

    Poku jde o malou hloubku ostrosti u portrétu, (ostré oči a nic víc), s přihlédnutím k ohnisku není 1.4 atd. třeba ani potřeba. Stačí kolikrát F2.8 nebo podobně. Nižší clony umožní ale rozostřit pozadí i na větší vzdálenost a lepší světelnost obvykle znamená, že objektiv má "zlaté okénko" na nižších clonách. V šeru se taky F1.4 hodí, protože lepší je fotka s horší kresbou, ale vůbec nějaká:-)

  • ornitolog TomT
    ornitolog TomT
    18.02.2016 15:31

    fotky na 1,4 prostě mají kouzlo, jestli to nevnímáš, jsi lucky boy a nemusíš za 1,4 objektivy utrácet...

  • ornitolog TomT
    ornitolog TomT
    18.02.2016 15:52

    třeba:
    http://www.dannyst.com/gallery/portraits-of-strangers/

  • Helena Macenauerová
    Helena Macenauerová
    18.02.2016 19:22

    Tome, dik za link, pro mě inspirace :) Fotím hodně krajinu na clony 9 a víc, reportáže okolo clony 5...Loni mě ale vyprovokoval ve Vietnamu kolega, který fotil portréty s 85/1,2. Má to šťávu...Třeba Robert Vano začíná své přednášky často slovy: Jestli chceš být fotografem mody, chce to splnit dva předpoklady: 1) narodit se v Paříži a 2) fotit s 85/1,4...

  • Taky..
    Taky..
    18.02.2016 20:45

    Nejen v portrétní oblasti najdou uplatnění. Stačí se podívat, čím například fotí většina výherců WPP. Fotit rychlou akci na malou HO je sakra těžké kvůli přesnosti ostření a velkému odpadu. Proč to tedy dělají? Protože když to někdo umí, stojí to za to....
    http://jangrarup.photoshelter.com

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse