Fotoaparát.cz

Zpracování tématu: "Hra"

Milí kolegové, fotografové, po několikaměsíční odmlce se zase budu snažit okomentovat vaše snímky. Tentokrát na téma "Hra". Již v zadání bylo řečeno, že se jedná o téma, které má daleko širší a mnohotvárnější možnosti ztvárnění než "pouhou" dětskou hru či hraní na nějaký hudební nástroj.

Milí kolegové, fotografové,
po několikaměsíční odmlce se zase budu snažit okomentovat vaše snímky, zaslané tentokrát na téma Hra. Již v zadání bylo řečeno, že se jedná o téma, které má daleko širší a mnohotvárnější možnosti ztvárnění než „pouhou“ dětskou hru či hraní na nějaký hudební nástroj. Někteří z vás takovéto poměrně široké zadání pochopili a ve svých fotografiích se nebáli experimentovat. Tak vzniklo několik kvalitních snímků, jejichž hlavním motivem je hra světel, odvážné využití umělého osvětlení, nebo několikanásobným osvitem rozehraná portrétní studie. Došlo, jako obvykle i několik fotografií bez výrazné autorské invence, i když třeba technicky dobře udělaných a jako obvykle i fotografie s daným tématem nesouvisející.

Za vaše snažení jsme ve spolupráci s Centrem FotoŠkoda připravili malou odměnu pro autora vybrané fotografie. Tentokrát ji získal Jiří Římánek za fotografii To je jízda.

Začnu nejprve porovnáním těch snímků, které jsou dle mého názoru pouze popisem, fotografie více či méně dokumentačního charakteru. Nikoliv dokumentárního, ale dokumentačního, bez hlubšího promyšlení a autorského vkladu.

Hra s kyblíky

Tato fotografie sice splňuje zadání svým obsahem, ale jinak se jedná o běžný snímek bez hlubšího obsahu a vypovídající hodnoty. Hrajících si dětí na pískovišti zajisté každý nafotografoval mno­ho.

Velice podobná je i tato fotografie, zde se autor snažil alespoň o zdůraznění prostoru stopou ve sněhu v klasické křivce „S“. Také čistší kompoziční řešení proti obrázku předcházejícímu dělá fotografii zajímavější. Na fotografii nejsou žádné rušivé prvky, ale také žádné, které by učinily snímek něčím zajímavý.

Další dvě fotografie podobné obsahem, ale zpracované s určitou snahou o zaujetí diváka jak dramatičností okamžiku, tak i nezvyklým prostředím jsou tyto snímky.

Jo

Fotografie se také zabývá dětskou hrou, ale autor výborně a s citem vystihl ten správný rozhodující moment. Okamžik, ve kterém postava na fotografii vyjadřuje vítězným gestem svoje uspokojení. Postavení hlavní figury do oku nejvíce lahodící třetiny formátu, prostor ve směru pohledu a neutrální pozadí svědčí o zkušenostech autora.

Děti

Další snímek o dětské hře, který je zajímavý především svou vypovídající hodnotou o prostředí a formě her některých kultur. Takovéto fotografie nutí k zamyšlení a snad právě proto jsou vděčným námětem dokumentárních cyklů. Černobíle zpracovaný sociální dokument má své stálé místo ve výstavních síních a možná by stálo za to, aby autor na tomto tématu dále pracoval.

Hra na hudební nástroje samozřejmě do této kategorie patří a nechá se vyjádřit různými způsoby. Z několika fotografií mne nejvíce zaujal tento portrét trumpetisty.

Waterfront, Cape Town

Pouliční muzikant z kterého díky této fotografii přímo čiší zaujetí pro hru. Výtečný reportážní portrét, který využívá nejen ten pro reportéry důležitý hlavní moment akce, výraz portrétovaného, ale i zvýraznění hlavní osoby lehce neostrým pozadím, zarámování světlejší nosné figury tmavšími prvky a umístění do místa hlavní pozornosti.

Zadání „Hra“ bylo jako stvořené k tomu, aby si autoři se svými fotografiemi sami hráli. Aby si vyzkoušeli různé možnosti jak své fotografické techniky, tak i svého obrazového myšlení. K mé nemalé radosti se našlo několik odvážlivců a své, často velice zdařilé, snímky zaslali.

Na první pohled snímek fotografovaný snad tisíckrát, siluety postav na pozadí krajiny při západu slunce. Zajímavé na této fotografii je kompoziční členění snímku. Figury jsou zarámovány velice tmavou spodní částí a nahoře listy ve stejném tónu. Velice nízký horizont dává vyniknout zabarvení oblohy proti níž kontrastují hrající si postavy. Celý snímek působí uklidňujícím dojmem a dýchá z něj teplá a pohodová atmosféra.

Další ze zdařilých experimentů zaujme jak barevnou skladbou, tak i figurativní kompozicí. Na barevném podkladu, který je v příjemném přechodu, se klikatí kontrastní křivka a svým tvarem umocňující prostor fotografie. Právě kontrasty a rytmické střídání barevných tónů vytváří dojem prostorové hloubky. Jako dominanta zde vyrůstá dlouhý stín postavy a snímek dostává dimenzi jakési živé fotografie.

Hra

Bez zajímavosti není ani tato portrétní hříčka. Fotografie která spojila tři zcela různé obsahově i formálně zaměřené části do jednoho celku a vytvořila zcela novou dimenzi pohledu na člověka. Postava v centrální části obrazu je jakoby spojena s okrajovými figurami fyzickým kontaktem a přesto všechny tři zobrazené postavy vyjadřují své vlastní city a pocity.

To je jízda

Nakonec jsem si nechal fotografii, která na mne zapůsobila nejsilnějším dojmem. Kompozice úhlopříčně ubíhajících linií dokonale evokuje pocit dramatičnosti, pohybová neostrost násobí dojem rychlosti a posazení hlavního motivu do prostoru zlatého řezu dokáže upoutat správně pozornost. Posunutí barevné teploty do teplejšího odstínu dělá snímek ještě více dramatický a zajímavý.

Na víc smínků se dnes nedostalo. Můžete však posílat fotografie do tématu „Koruna“ na únor 2010.

Milan Šusta

Pro vaši informaci, jak jste zpracovali minulá témata seriálu Okem profesionála