FotoAparát.cz FotoInstitut.cz FotoAkademie.cz Setkání fotografů Centrum FotoŠkoda: digitální fotoaparáty objektivy blesky stativy FotoKnihy FotoObrazy

Přihlásit se

Registrovat uživatele

Zapomněli jste své heslo?

Staňte se fanouškem FotoAparat.cz na Facebooku
Google • Asociace profesionálních fotografů
 • EIZO
 • TOPlist

FotoŠkola 1 - Digitální fotoaparáty

24.3.2011 8:00 Jan Dobrovodský, FotoŠkola - Začínáme

Výměnné objektivy jsou dalším důležitým rysem zrcadlovek. Pořídíte si jediný fotoaparát a jeho možnosti rozšiřujete dokupováním nových "skel". K zrcadlovkám můžete také pořizovat různé blesky a další příslušenství. Jsou to prostě přístroje pro profesionály a nadšené amatéry, kteří jsou ochotní do své záliby investovat. Tomu je přizpůsobené i ovládání zrcadlovek - minimum automatiky a spoustu ovládacích tlačítek.

zlomek nabídky objektivů Canon

zlomek nabídky objektivů Canon

Maximální kvalita fotografií a široké fotografické možnosti DSLR jsou kromě ceny vykoupeny i rozměry a hmotností. Plná výbava vám zabere celý batoh a může stát i statisíce. Také je zrcadlovka z velké části mechanická a proto nikdy nebude tak odolná jako některé kompakty. DSLR prostě nejsou na nošení po kapsách.

Zrcadlovky nabízí několik fotografických firem, ale ať si pořídíte jakoukoli značku, základ je stejný. Zrcátko, výměnné objektivy, široké možnosti nastavení fotoaparátu a velmi podobný vzhled převážně v černé barvě.

Zrcadlovky bez zrcadla

Relativně nová skupina digitálních fotoaparátů nazývaná "zrcadlovky bez zrcadla", "kompakty s výměnnými objektivy", nebo taky "bezzrcadlovky", je tak trochu křížencem digitálních zrcadlovek a kompaktů. Fotoaparáty mají výměnné objektivy jako DSLR, snímač stejně velký jako ve většině DSLR, ale nemají zrcátko a tudíž ani optický hledáček. Tím jsou dané rozměry někde mezi malou zrcadlovkou a kompaktem - některé kompakty jsou dokonce větší. Protože stále míří na pokročilejší uživatelem, mají manuální funkce a spoustu nastavení, ovšem většina je schovaná v menu fotoaparátu a do popředí se dostává automatika a různé poloautomatické režimy.

Výhody a nevýhody tohoto řešení jsou taky někde mezi DSLR a kompakty. Kvalitnější fotografie proti kompaktům jsou vykoupeny většími rozměry a vyšší cenou. Oproti zrcadlovkám jsou bezzrcadlovky levnější a skladnější, ale ergonomie je horší a hledáček může chybět. Jde prostě o mezistupeň a pokud se neumíte rozhodnout mezi zrcadlovkou a kompaktem, může být bezzrcadlovka dobrou volbou.

Další digitální přístroje

Mobilní telefony s fotoaparátem

Mobilní telefony nelze považovat za fotoaparáty. Funkcemi i kvalitou fotografií jsou na úrovni nejlevnějších kompaktů a často ani tam ne. Například chybí zoom. Zaostřování už je u fotomobilů poměrně rozšířené. Blesk je většinou slabý a stejně tak i fotografie za šera. A ovládání a rychlost bývá o nervy.

Digitální středoformátové přístroje

Profesionální fotoaparáty s obřím snímačem (dříve s obřim filmovým políčkem). Často se jedná o systém z více kusů, které se skládají jako stavebnice. Koupíte si tělo přístroje, na něj několik objektivů a ještě zadní stěnu, kde je snímač. Na některé klasické analogové středoformáty lze nasadit i digitální zadní stěnu.

SLT

Zajímavá řada fotoaparátů představená společností Sony. Přístroj vypadá po všech stránkách jako zrcadlovka, funguje tak a používá stejné výměnné objektivy. Jen nemá optický hledáček a zrcátko je pevné - nevyklápí se. Více o SLT se můžete dočíst v článku SLT - jak funguje nový druh fotoaparátů.

Hodnocení

Článek má 0 hodnocení.

Komentáře

Canon PowerShot G16
Canon PowerShot G16
+ SDHC 16 GB
+ Poukázka na FotoSlužby

9.990 Kč

www.fotoskoda.cz

FotoInstitut.cz

Zvířata na ostrově Helgoland - Německo

 • Helgoland
 • 28.8.- 2.9. 2015
 • FIRST Minute 12 900 Kč

FotoExpedice Island 4x4

 • Island
 • 29.8. - 8.9. 2015
 • Za 68 000 Kč

Vysoké Tatry - krajina a architektura velehor

 • Slovensko
 • 20.9.- 26.9. 2015
 • Za 8 900 Kč

Japonsko - Podzim 14 dní

 • Japonsko
 • 5.11.- 18.11. 2015
 • FIRST Minute - 81 300 Kč

Pouště a kaňony jihozápadu USA

kalibrace
Fomei - studiové vybavení