Fotoaparát.cz

Ohlédnutí za výstavou Photokina 2006

Ve čtvrtém a posledním článku se vracíme k největší evropské výstavě fototechniky - Photokina 2006, která proběhla minulý týden v německém Kolíně nad Rýnem.

V dnešní internetové době se může zdát, že veletrhy postrádají smyslu – pro výrobce je totiž čím dál těžší čekat na velké výstavy a „ustát“ nápor novinek chtivých zájemců – ale není tomu tak. Možnost vidět přístroje na jednom místě, vzít je do ruky, vyzkoušet, a hlavně vidět i výrobce maličké, neznámé, z exotických států a udělat si tak vlastní názor na svůj obor, je k nezaplacení :-).

Trendy

Snažili jsme se pro naše čtenáře shrnout trendy, cesty, po kterých se vydává vývoj. Jako nejzajímavější technologie využívaná v aparátech několika firem nám připadá rozpoznávání tváře fotografovaných lidí a zaostření + přizpůsobení expozice tak, aby tvář – na portrétní fotografii nejdůležitější prvek – byla ostrá a správně exponována. Novým standardem v digitálních zrcadlovkách a lepších kompaktech se stává 10,2MPx snímač, optická stabilizace obrazu, u zrcadlovek odstraňování prachu z čipu a také nové verze procesorů na zpracování obrazu, většinou s vyšším výkonem, kvalitou a nižší spotřebou. Také displeje se zvětšují – většina nových přístrojů má displej veliký 2,5“ a „čitelnost“ na světle bývá na vyšší úrovni. Výrobci tiskáren přestávají závodit ve zvyšování rozlišení a soustřeďují se spíše na zkvalitnění tisku jinou cestou – nabízejí více inkoustů – od šesti do dvanácti, zvyšuje se také počet šedých inkoustů pro zkvalitnění tisku černobílých snímků a hlavně, čím dál víc inkoustů má mnohaletou garanci světlostálosti, v nejlepších případech vyšší než je u fotografií zhotovených chemickou cestou. U videa a televizí nastupují přístroje s vyšším rozlišením obrazu – standard 1080p začíná být naplňován.

Canon

Canon měl na Photokině jeden z největších stánků, síla společnosti zde byla cítit. Vystaveny byly snad všechny produkty – digitální kompakty řady IXUS, PowerShot A, G7, zrcadlovky včetně novinky Canon 400D, kompletní řada objektivů EF, tiskárny PIXMA, i-SENSYS, SELPHY, videokamery, skenery a velkoformátové stroje – zde jsou novinkou dvanáctiinkoustové stroje – A2 model iPF5000 a 150cm iPF9000 – oba budou k vyzkoušení i na letošním Invexu/Digitexu, oba tam pečlivě vyzkoušíme a své postřehy přineseme, myslím, že je na co se těšit.

Nikon

Nikon nemá tak široké portfolio produktů jako Canon, přesto o jeho stánek byl také veliký zájem – přeci jen vidět a vyzkoušet novinku – digitální zrcadlovku Nikon D80, jejíž test jsme přinesli v pondělí (článek zde) lákalo. Ve znalostní soutěži bylo možné i jeden kus vyhrát.

Nikon nejsou ale jen oblíbené digitální zrcadlovky – představeny byly také 3 nové digitální kompakty S7c, S9 a S10. Samostatný stánek měl NIK software, předvedl zde novou verzi programu na zpracování Nikon RAW (NEF) formátu s technologií U-point – Nikon Capture NX. Otestujeme.

Fuji

O novinkách firmy FUJIFILM jsme psali v minulém článku. My se těšíme na možnost otestování zrcadlovky S5 na praktické otestování technologie face detection a také na to, jak si firma poradila s šumem ve vyšších citlivostech.

Pentax

Pentax představil 3 nové digitální zrcadlovky – model K10D (snímač 10,2MPx, technologie Shake Reduction, citlivost ISO až 3200, 2 druhy RAW – komprimovaný Pentax RAW (PEF) a nekomprimovaný DNG) a dva šestimegové – Pentax K100 a Pentax K110 (oba technologie Shake Reduction, oba bajonet K, …).

Sigma

Velikým překvapením bylo uvedení dalšího, třetího pokusu uplatnění technologie čipu FOVEON, zde ve verzi X3, do digitální zrcadlovky Sigma. Za čas uvidíme, jak úspěšný. Podle technických informací může být aparát vážným konkurentem výrobků „velkých“ hráčů na poli digitálních zrcadlovek, nezbývá než popřát, ať se spojení Sigma a Foveon konečně začne více dařit.

Sigma nespí a chce-li se udržet, ani spát nemůže, v tom, v čem je silná – ve výměnných objektivech – na veletrhu jsme viděli úctihodnou a snad kompletní řadu známých skel rozšířenou o 4 nové.

Leica

Leica prezentovala nový digitální dálkoměrný fotoaparát Leica M8 s 10,3 MPx čipem. Už kvůli ceně (asi 4300EURO) jde o přístroj mířící k profesionálním fotografům, nejvíce asi k těm, kteří zůstávají značce věrni a kteří mají „starší“ Leica dálkoměrný fotoaparát a hlavně kvalitní Leica objektivy. Jen zařazení digitálního přístroje do řady M není úplně pochopitelné, i když na první pohled přístroj jako klasická Leica vypadá a nebýt displeje na zadní straně, za klasickou Leicu může být snadno považovaný. Zajímavostí také je, že tento přístroj je podle našich informací první, který jako RAW formát používá firmou Adobe navržený DNG.

Panasonic

Bohužel se nám nepodařilo dostat se na tiskovou konferenci firmy Panasonic. Firma však nabídla rozhovor se Suguru Takamorou, Senior Coordinatorem a tak jsme měli možnost se dozvědět mnohé o novince, vlajkové lodi Panasonic LUMIX DMC-L1 s objektivy LEICA D VARIO-ELMARIT 14–50mm/F2,8–3,5 ASPH a LEICA D SUMMILUX 25mm/F1,4 ASPH, o objektivech formátu 4:3, o procesu na odstranění šumu Venus Engine III i o dalších produktech Panasonic – modelu DMC-FZ50, kompaktním digitálním fotoaparátu DMC-LX2 a DMC-FX50 s obrazem poměru stran 19:6, kompaktním digitálním fotoaparátu DMC-FX07 (je nabízen ve 4 barvách) a DMC-FX3.
Velmi využívána byla nabídka firmy – oproti dokladu totožnosti si na zvolenou dobu půjčit jakýkoliv model fotoaparátu.

Olympus, Sony, Epson, Fujifilm, Noritsu

O nových přístrojích firmem Olympus, Epson, Fujifilm a Noritsu jsme se zmiňovali v článcích uveřejněných přímo z veletrhu (první článek a druhý článek.
Rád bych upozornil na rozhovor s vývojovými pracovníky firmy Olympus zde.

Hasselblad

Tradiční švédský výrobce představil digitální středoformátový fotoaparát Hasselblad H3D full frame 48×36mm s 22/39 MPx senzorem, stavebnice z pěti výměnných částí – hledáčku, objektivu, těla, zadní stěny a software. Jako příslušenství je dodávána 100GB obrazová databanka. Aparát obdržel cenu TIPA. Společnost Hasselblad fúzovala s dánským výrobcem skenerů společností IMACON a tím získala do svého portfolia i její výrobky – skenery FLEXTIGHT. Na Photokině byly představeny modely Flextight X1 (6300dpi, 60MB/min) a Flextight X5 (8000dpi, 300MB/min).

Cambo

Další z tradičních výrobců středo a velkoformátových kamer představil nové tělo Cambo Digital Wide DS umožňující shiftování a připravené pro digitální zadní stěny Hasseblad, Leaf, Phase One a Sinar včetně nejnovějšího 39MPx modelu.
Zajímavý, ale bohučel cenově hůře dostupný (1800EURO) nám přišel sytém X2-Pro, který umožňuje změnit některé digitální jednooké zrcadlovky Canon, Nikon, Fujifilm a Mamiya spolu s objektivy Schneider, Rodenstock, Hasseblad a Mamiya v shiftovací fotoaparát.

Gilde, Roundshot, Seitz a Alpa

Že aparáty vyrábějí nejen velké firmy, ale i „malí“, někdy by se chtělo říct i garážoví výrobci, jsme se přesvědčili na stáncích firem GILDE, ROUNDSHOT, SEITZ a ALPA. Musím podotknout, že se jedná o aparáty s vysokou kvalitou zpracování a většinou i netypickou konstrukcí, jako v případě panoramatických přístrojů firmy SEITZ. Ta kromě svého trháku – digitálního panoramatického „středoformátového“ fotoaparátu 6×17cm s čipem 160MB s cenou 30000EURO – nabízela i cenově přijatelnější řešení, např. mechanismus pro namontování zrcadlovky, který je elektronicky řízený a který pomocí kabelu spolupracuje s digitálními zrcadlovkami a umožňuje snímání v 360° tak, že skládání panoramat je velmi snadné pak (i díky tomu, že střed optické soustavy zůstával i přes otáčení aparátu na stejném místě).

SEITZ je malá rodinná švýcarská firma, jejíž jedna větev sahá na Slovensko a tam jsou také některé díly vyráběny. A díky spolupráci s firmou ALPA i díly těchto fotoaparátů.

Lensbabies

Asi nejmilejší novinka na letošní Photokině, těšící se oblibě nemála fotoamatérů – trochu mimozemsky vypadající shiftovací objektiv firmy Lensbabies umožňující naklánění ve všech směrech. Díky těmto možnostem může fotograf využitím ostrosti a neostrosti vypíchnout jen část snímku.

Hewlett-Packard

pojal svou expozici tradičně velkoryse – na stánku byly vystavené nádherné velkoformátové snímky fotografů prestižní francouzské agentury Magnum Photos (jediným českým členem Magna je Josef Koudelka, jeho snímky bohužel vystaveny nebyly).

Co nás letos zaujalo?
Především velmi rychlá (A3 za 1,5 minuty, 10×15 za 10 vteřin) tiskárna se zabudovanou správou barev určená profesionálním fotografům formátu A3+ HP PhotoSmart Pro B9180 Photo Printer s 200 letou garancí světlostálosti barev umožňující tisk 1,5mm tlustá média pomocí 8 inkoustů VIVERA; cena byla stanovena na 699EURO.

Dále HP PhotoSmart Pro B8350 Photo Printer,tisknoucí šesti inkousty VIVERA také na formát A3+ (až 33×48cm), která je kompaktního vzhled a tisk má 108 letá garance světlostálosti, cena byla stanovena na 349EURO.
Pro domácí používání asi více přístupná tiskárna HP PhotoSmart D5160 s VIVERA HP inkousty tisknoucí na papíry A4 a také na CD/DVD mající sloty na paměťové karty.

Jste-li náročný fotoamatér a necháváte si tisknout své snímky na zakázku a záleží vám na barevné trvanlivosti, můžete začít vyhledávat firmy, které tisknou na novém HP DesignJet Z3100 – tiskne 12 inkousty (z toho jsou 4 tzv. museum kvality zaručující fotografii světlostálost 200 let) na papíry šířky 24 a 44“ (stroj stojí 6900EURO) a barevnou přesnost dosahuje i díky zabudovanému spektrokolormetru X-Rite.

Zajímavým by také mohl být poloprofesionální skener HP ScanJet 8300, 4800×4800dpi pro odrazivé i průsvitné materiály, firma bohužel neuvádí rozsah densit, SilverFast® AI, IT-8 kalibrační barevné tabulky, ve verzi 83Oogp s GretagMacBeth kolorimetrem.

Dalšímy produkty stojícími za povšimnutí byli samoobslužné fotokiosky HP PhotoSmart Express station, 6 voděodolných inkoustů, papír pro inkoustový tisk HP Digital Fine Art Media s papíry Hahnemühle a také digitální kompaktní fotoaparát HP PhotoSmart R827, 7,2MPx, 3× optický zoom

Durst

představil nový „maxilab“, přístroj THETA 76 R, což je osvitová a vyvolávací (proces RA4) jednotka fotografického materiálu šíře až 76,2 cm a také první světový plně digitální osvitka pro pravou černobílou fotografii. Kromě tohoto velikána jsme mohli vidět i finalizační stroj na tvorbu a kompletaci fotografií do alb, který má název JOTA.

Jobo

Pro klasické fotografy známý výrobce příslušenství do fotokomory představil mj. databanka JOBO GIGA VU PRO EVOLUTION, která dostala cenu TIPA, ale třeba i minilab JOBO LumeJet 1500 Digital Print processor.

Ostatně nečekaní nebo neznámí výrobci minilabů byli alespoň pro nás překvapením, třeba z Číny jsme našli hned tři výrobce – firmu Imetto Digital Imaging Technology, firma Shangai Doli Photographic Equipment a firma XIAONIU Digital Minilab. O tom, že tito výrobci budou schopni nabídnout atraktivní ceny svých výrobků, nemůže být pochyb. Otázkou zůstává, zda se jim podaří vybudovat spolehlivé prodejní kanály – nechme se překvapit.

Pro fotografy tisknoucí své snímky na svých tiskárnách byli zajímavé stánky několika výrobců plnících strojů a několik dodavatelů refil-kitů, mezi nimi Inktec, který nabízí inkoustové kity pro tiskárny HP, Samsung, EPSON, CANON, XEROX, LEXMARK, DELL, OLIVETTI, BROTHER. Podobnou nabídku má firma Pelikan, donedávna známý spíše jako výrobce plnících per.

Pokud je někdo příznivcem klasických černobílých barytových papírů a zároveň fotí digitálně, na své si přijde u firmy Harman Ilford. Ta nabízí kromě klasických černobílých fotopapírů také InkJet papíry grámáže 300–340g/m2 s tiskovou vrstvou vzhledu klasických barytových papírů. Dále představila teplehnědý a studeněmodrý tónovač klasických černobílých papírů.

„Své“ papíry představil i ostrovní výrobce klasických černobílých fotografických papírů a papírů do plotrů firma Kentmere, maďarský Forte má v nabídce stále jen fotopapíry. Na Photokině byla česká FOMA s celým svým sortimentem – filmy fotografickými i rentgenovými, fotopapíry, chemií a také s inkjetovými papíry.

Bushnell

nabídl ke shlédnutí i vyzkoušení binokularní a jednooké dalekohledy, některé s obrazovou stabilizací i se zabudovaným CCD snímačem, pro příznivce sportovních událostí s malou LCD obrazovkou a funkcí Replay, hvězdářské teleskopy, s dálkovým laserovým zaměřovačem, optické sportovní rychloměry a přístroje pro noční vidění.

Wacom

Výrobce tabletů kromě řady Intuos3 jako novinku na Photokině uvedl Cintiq 21 UX – Interaktive Pen Display 21,3“ – spojení ploché obrazovka rozlišení UXGA a integrovaného Intuos3 za cenu cena 1899 liber. Na krásném bílooranžovém stánku byly k vidění modely řady Intuos3 A6, A5, A4, A3 a nově i Intuos4.

Adobe

Co prezentoval fotografům asi nejznámější výrobce programů, firma Adobe? Novinkou bylo zařazení nové verze Adobe Acrobat 8 do balíku Creative Suite, který teď nese přídomek CS2.3. Na stánku firmy se ale stále něco dělo, jedna prezentace střídala druhou a zájemců bylo stále dost.

Nero

Firma NERO (dříve Ahead?) představila svůj balík NERO 7 Premium, který se rozrostl do rodiny programů – NERO StartSmart, NERO Burning ROM/NERO Express (umožňuje vypalovat CD/DVD/Blu-ray/HD DVD), NERO Home pro přehrávání digitálních medií, NERO SIPPS pro IP telefonii, NERO Mobile – mediální centrum pro mobilní zařízení, NERO Search, NERO BakItUp – zálohovací program, NERO ReCode na kopírování a konverzi DVD, NERO ShowTime a NERO Vision. Počítač se stává centrem domácí zábavy.

Jaký je trend v paměťových kartách?
Především stále roste jejich kapacita větší kapacita, zvyšuje se přenosová rychlost a vznikají nové formáty karet menší velikosti. Na výstavě jsme mohli vidět 16GB 166× CF, 4GB 150× SD, 2GB miniSD, 4GB MMC plus, 2GB MMC mobile, 512MB MMCmicro, 4GB MemoryStickDu mnoha různých výrobců, z těch známějších např. Pretec, Memory Corp, Lexar, TraxData, Ritek a SanDisk.

Potěšující byla nabídka firmy Delkin Ddevices – CD a DVD se zlatou dvacetičtyřka­rátovou vrstvou pro životnost CD 300 let a DVD 100let, čili pro archivaci, a to i v tzv. Printable verzi a také speciální média s ochranou proti poškrábání.

K vidění bylo nepřeberné množství výrobců příslušenství – hlavně brašen, pouzder, stativů, vest, blesků, světel, baterypacků, dálkových spouští slunečních clon atd.

Co vybrat a představit čtenářům?
Camera Bellows nabídl všemožná měchová stínítka na monitory, obrazovky a displeje fotoaparátů.
Polský Elfo studiové blesky, rámy, světla
Čínský Changzou K&H Photographic Equipment studiové blesky, deštníky a světla.
Firma Mekko brašny, stativy, vesty, světla a další příslušenství.
Čínský Hong Kong Jenis Photo-Facility batery packy, LCD stínítka, kabelové a infračervené spouště nejen pro digitální zrcadlovky, sluneční clony, víčka na objektivy a řemeny pro přichycení aparátu k ruce.
Francouzský Gitzo (mimochodem, firma slaví příští rok slaví 90let – byla založena v roce 1917 Arsènem Gitzhovenem) i u nás známé karbonové stativy, hlavy a příslušenství.
Compositor zaujal digitálními fotorámečky s měnícím se obsahem.