Fotoaparát.cz

iPhone 7 Plus má duální fotoaparát se světelností F1.8 a podporuje RAW

Apple představil další generaci smartphonů iPhone, tentokrát s označením 7 a 7 Plus. Krom toho, že jde opět o špičkové chytré telefony, zlepšují zejména vestavěný fotoaparát, což nás bude zajímat nejvíc.

Oproti předchozí generaci (6s) se samozřejmě opět o něco navýšil výkon (čipset A10 Fusion se 4 jádry a výkonnější grafika), navýšila kapacita úložiště (až na 256GB u nejdražší verze), tlačítko Home reaguje na sílu stisknutí, větší model Plus dostal Full HD rozlišení displeje (což je sice stále méně než konkurence, ale naprosto to stačí) a obě verze jsou nově odolné vodě a prachu dle specifikace IP67. Také přibylo nové černolesklé designové provedení. Co ubylo je 3.5 jack pro sluchátka – ta se nově připojují přes Lightning konektor nebo samozřejmě Bluetooth.

Asi největší (a pro náš web nejzajímavější) novinky se ale týkají fotoaparátu.

V první řadě je zde opět rozdíl mezi klasickou verzí a verzí Plus: „malý“ iPhone má fotoaparát jeden, velký iPhone má dva (duální fotoaparát – dva objektivy i snímače).

Snímač má stále rozlišení 12MPx (chválíme), ale měl by umožňovat o 60% rychlejší čtení dat a také podporuje ukládání ve formátu RAW (.dng).

Objektivy (ekv. 28mm) obou verzí jsou stabilizované a mají světelnost F1.8 (proti dřívější F2.2).

Vylepšení se dočkal i vestavěý LED blesk, který je nově 4-diodový pro vyšší svítivost i barevnou věrnost (blesk umí měnit barevnou teplotu).

Dále můžete natáčet (dnes již téměř povinné) 4K video. Alespoň tedy video v nominálním 4K rozlišení – jak to bývá s reálným rozlišením 4K videa z mobilu jsme zkoušeli zde. Full HD a HD pak jde natáčet ve slow-motion.

Přední fotoaparát dostal navýšení rozlišení čipu z 5 na 7MPx. Což je ale čistě marketingový tah, vzhledem k velikosti senzoru.

Duální fotoaparát

Nejvíce však zaujmou právě dvě čočky na zádech většího modelu Plus. K čemu jsou?

Revoluce se nekoná, slouží k podobným věcem, jako duální fotoaparáty některých dřívějších modelů od konkurence. Tedy k imitaci zoomu a hrátkám s falešným bokehem. V druhém případě navíc bude potřeba čekat na softwarový update – nu, uvidíme, za se to Apple podaří lépe, než předchůdcům – protože zatím vždy imitace malé hloubky ostrosti z mobilu (pomocí složení obrazu ze dvou různě zaostřených objektivů) dopadla spíše katastrofálně. Ale bokeh je in, tak se této myšlenky výrobci nevzdávají.

Praktičtější bude funkce zoomu – při zoomování 2× fotoaparát přepne z hlavního objektivu (ekv. ohniska 28mm) na sekundární (ekv. ohniska 56mm), dále je pak zoom digitální (tedy ořez). Díky ořezávání z 56mm místo 28mm však bude i digitální zoom použitelnější, než dosud.

Ceny:

„Malý“ iPhone 7 s 32 GB paměti bude stát 21 190 korun. 128 GB verze bude za 24 390 a 256 GB za 27 590 Kč. iPhone 7 Plus bude stát 24 990 za variantu s 32 GB paměti a 28 190 Kč za 128 GB. Nejvyšší verze s 256 GB bude stát rovných 31 390 Kč. Nutno říci, že se ceny od minulé generace alespoň nijak výrazně nenavýšily.