Uživatelské tonální křivky - Nikon D100 a D70

  • man
    man
    11.07.2004 20:10

    "Těším se na další setkání s vámi na stránkách skvělého Fotoaparátu.cz, který tak všichni zbožňujeme!* ...............
    *Povinná věta, aby byl tento článek publikován :)" nojo, ale až v prosinci 2004???

  • Libor Batěk
    Libor Batěk
    Autor
    12.07.2004 17:14

    Datum vložení článku (1.12.2004) je pro mě také záhadou. Jako externí přispěvovatel, však nápravu nemohu provést. Zkusím na to upozornit někoho z redakce.

  • Milan Spurný milans
    Milan Spurný milans
    22.07.2004 08:24

    V kapitole Proč používat uživatelské křivky mě opravdu zaujala poslední věta: "Prakticky jsme použitím uživatelské křivky zvětšili dynamický rozsah snímače!" Netušil jsem jak se dá jednoduše vyvíjet nový čip.

  • Michal Krause
    Michal Krause
    22.07.2004 09:56

    Použití termínu "zvětšení dynamického rozsahu snímače" je opravdu poměrně nešťastné, protože kdyby se původní záběr do rozsahu snímače opravdu nevešel, žádná křivka by to nespravila (neb kde nic není ani smrt nebere a z čistě černé nebo čistě bílé se už žádná kresba prostě vyčarovat nedá). Křivka tedy rozhodně nezvyšuje dynamický rozsah snímače, pouze optimalizuje rozložení jasů pro konkrétní účel.

    Tím ovšem nechci v žádném případě popírat, že jde o funkci velmi zajímavou a nadmíru praktickou, byť je škoda, že nelze mít ve fotoaparátu křivek více.

  • Ján Varchola
    Ján Varchola
    22.07.2004 21:25

    Krivky funguju vyborne! a to vdaka tomuto clanku a jeho autorovi :) detaily ako "zvětšení dynamického rozsahu snímače" ma vzhladom k tomu vobec netrapia. Som velmi rad, ze tu tento clanok publikovany bol, a to velmi zrozumitelne a jasne. ( Je to jeden z dalsich momentov preco som rad, ze som zvolil D70 pred 300D :)

  • Martin Tuček
    Martin Tuček
    23.07.2004 11:07

    Výbroný článek, děkuji za něj. Již jsem taky uploadoval:-))

  • Libor Batěk
    Libor Batěk
    Autor
    26.07.2004 10:30

    Ano, uznávám, že formulace " zvýšení dynamického rozsahu" nebyla na místě a byla hodně odvážná, ale na druhou stranu se opravdu jedná o zvýšení škály odstínů.

  • Libor Batěk
    Libor Batěk
    Autor
    26.07.2004 10:36

    DODATEK K ČLÁNKU:

    Na co jsem ještě zapoměl upozornit, je fakt, že nejlépe uživatelské křivky (uvedené zde v článku) "fungují" při kontrastních scénách (slunečný den, noční foto apod.) Pokud je scéna méně kontrastní (zamračeno) , použití křivky může způsobit ještě větší snížení kontrastu a tím i barevnost fotky. V takových případech je lepší fotoaparát nastavit na jiný režim tonality (např. Normal, Medium High atd) a scénu případně korigovat plusovou korekcí expozice.

  • Maja Šalingová Maya
    Maja Šalingová Maya
    26.07.2004 11:11

    Konecne nemam tak skaredo tmave fotky. Dakujem, dakujem, dakujem.

  • Martin Weiss
    Martin Weiss
    28.07.2004 10:00

    Custom curve pouzivam temer od zacatku, ale po pravde receno, nevim naprosto jiste, zda je kvalitativni rozdil pri pouziti takove krivky nahrane do fotaku nebo nahrani neupraveneho snimku do Nicon Capture (NC) a aplikaci stejne krivky az v tomto programu - bavim se o RAW formatu.
    Pri upravach krivky v NC se samozrejme pri zvyseni jasu projevi i zvyseni sumu. Ma tedy vliv pouzita krivka na expozicicni charakter fotografie jiz pri vlastnim snimani-expozici bez zvyseni sumu nebo je pouze k expozici po ziskani syrovych dat cipem UMELE zvysena ( snizena - dle dane custom curve) expozice v urcitych mistech (za cenu narustu sumu) ?
    Jinak vcera jsem objevil novou krivku 'provia_D70' vytvorenou specialne pro D70 ( photo_provia_v34 byla puvodne urcena pro D100 ) a zda se mi mozna lepsi. Zde je odkaz na 'provia_D70.nc' : http://www.pbase.com/oldskoo1/ad26_pete, puvodni clanek : http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=9673188.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse