Test ultrazoomů Fujifilm FinePix S1, Olympus Stylus SP-100, Sony CyberShot DSC-H400

Podívali jsme se na další zástupce stále populárnějších ultrazoomů. Jak si stojí Fujifilm FinePix S1, Olympus Stylus SP-100 a Sony CyberShot DSC-H400 ? Odpověd a mnoho dalších informací naleznetese v následujícím testu těchto tří fotoaparátů.

Fujifilm FinePix S1

Otočné LCD Horní strana
Další ovládací prvky

Technické specifikace nejdete výše. Nejprve k natáčení videa

  • zoomování je dost slyšet, ostření spíše ne. S1 docela dobře stíhá
přeostřovat, i když ne stoprocentně.

LCD při snímání Rozlišení pro video

Fotografování a maximální zoom

Maximální zoom není pro snímání vůbec problém. Vše funguje tak, jak jsem čekal. Samozřejmě, že musíte využívat na maximum optickou stabilizaci, ale v případě potřeby (focení ze stativu) ji můžete vypnout (je to třeba a jde to).

Nastavení Nastavení

Ostření

Ostření je výborné. Při focení rychlých dějů nečekejte zázraky, je to kompaktní fotoaparát, ne zrcadlovka. Navíc poměrně obtížně udržíte v záběru to, co fotíte. To se ale týká naprosto (skoro)všeho s velkým zoomem.

K funkcím a vybavení

Zde uvedu některé postřehy bez „ladu a skladu“. Jednou z podstatných odlišností od testovaných fotoaparátů je výklopný displej. Další je třeba environmentální utěsnění (tedy proti dešti či prachu). Možnost fotit do RAWu považuji za klíčovou. Při snímání do jpg nelze vypnout redukci šumu, dokonce jsem nenašel ani určení její míry. Hledáček (922 kpx) má dioptrickou korekci a najdeme sáňky na blesk. Mě osobně velmi chybí GPS. WiFi nepotřebuji, umím se bez ní (alespoň zatím) obejít, ale pro někoho může její přítomnost být zásadním kritériem. Na druhou stranu právě WiFi umožní spárovat telefon s fotoaparátem a využít integrovanou GPS telefonu. Nebudete vybíjet baterie fotoaparátu (telefonu ano), ale je to obvykle použitelnější.

Přehrávání Režimy
Nastavení WiFi

Obrazová kvalita – S1

Při běžných rozsazích a dobrých světelných podmínkách jsou snímky z S1 v porovnání s dalšími dvěma až výrazně lepší. Jsou ostřejší i v krajích, mají výborný kontrast. Expozice byla na výbornou i na sněhu (bez korekce). Barvy odpovídají skutečnosti a vyvážení bílé si poradilo i s horšími podmínkami. Problém nastává až u šumu. Nicméně ISO 400 je velmi dobré a v porovnání s dalšími dvěma aparáty podle mě jasně vede. Nejvyšší citlivosti se snímají při nižším rozlišení (ISO6400, ISO12800), ovšem jejich použití je více než diskutabilní. Osobně bych nešel přes ISO800. Za dané peníze dostanete skvělý fotoaparát.

f=215.00 mm; F5.6, 1/500 s, ISO: 100

Ze stativu. Ostrost je výborná.

f=4.30 mm; F5.0, 1/420 s, ISO: 100 f=27.10 mm; F5.6, 1/640 s, ISO: 100
f=4.30 mm; F6.4, 1/850 s, ISO: 100 f=215.00 mm; F7.1, 1/850 s, ISO: 100

Z ruky. Ostrost je opět výborná.

f=4.30 mm; F8.0, 1/1000 s, ISO: 100

Chování v přímém protisvětle je velmi dobré.

f=15.60 mm; F4.1, 1/30 s, ISO: 3200

Z ruky při ISO Auto -ISO3200, což se projevuje znatelnou neostrostí. 

Shrnutí

Obrazově není moc co vytknout ani na nejdelší ohnisko, spíše naopak, jak se ukáže v dalších částech testu..

Následující strana

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Karel Omes
    Karel Omes
    01.04.2015 12:21

    Sony H400 je opravdu nepodařený kus...

  • Lukáš Burget
    Lukáš Burget
    03.04.2015 18:40

    Možná jsem to přehlédnul, ale nenašel jsem informaci, že Fujifilm FinePix S1 je utěsněn proti prachu a voděodolný /ač ne vodotěsný/, což podstatně rozšiřuje použitelnost fotoaparátu. Jinak už v předchozím testu ultrazoomů jsem si pečlivě prohlédnul vyvolaný Raw z Canonu SX 60 a za sebe musím říci, že i na nejnižším ISO je fotka nesnesitelně a dle mého názoru nepoužitelně zašuměná.

  • Jakub Súkeník
    Jakub Súkeník
    17.04.2015 15:58

    Lukáš Burget: Nepřehlédnul, děkujeme za postřeh. Máte samozřejmě pravdu a do recenze to bylo doplněno:-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (3)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram