Duchové Himálaje - Reportážní fotografie na cestách

Jednou v roce se v himálajských klášterech v indickém Ladakhu pořádají slavnosti spojené s tanci mnichů v maskách. Měl jsem příležitost tuto slavnost fotografovat při své nedávné expedici do této oblasti. Několik tipů, jak takovou akci zachytit, najdete v článku.

Jednou v roce se v himálajských klášterech v indickém Ladakhu pořádají slavnosti spojené s tanci mnichů v maskách. Znázorňují boj dobra se zlem ve formě historických událostí, kdy legendární indický guru Padmasambhava zaháněl místní duchy. Místní lidé věří, že i pouhé sledování tanců má příznivý vliv na jejich zdraví a životní pohodu. Tance probíhají na dvoře kláštera. Klíčové je přijít včas a najít si vhodné místo pro fotografování. Jakmile slavnost začne, nesmíte rušit. Musíte vzít v úvahu polohu Slunce v průběhu dne a odhadnout průběh slavnosti. Pomůže fakt, že tance mniši nacvičují vždy několik dní dopředu a vy vyrazíte již na nácvik. Osvědčeným způsobem fotografování reportáže je dostat se co nejblíže k akci a použít širokoúhlý objektiv, jehož úhel pohledu vtáhne diváka do snímku, vyjádří blízký kontakt s fotografovanou situací, dodá dramatičnost. Delší ohniska používáme spíš pro zdůraznění detailů.

U prvního snímku jsem použil nižší clonové číslo f 4,5 v kombinaci s ohniskovou vzdáleností objektivu 24mm. Takto je pozadí jen mírně rozostřené, aby bylo možné rozeznat přihlížející diváky i zachytit atmosféru akce. Abychom měli ostrou postavu, přitom v pohybu, bylo potřeba zkrátit expoziční čas (1/500s).

U druhého snímku mi šlo spíše o detail pestrobarevné masky. Abych dosáhl rozostření rušivého pozadí, bylo nutné použít mnohem delší ohniskovou vzdálenost v kombinaci s nízkým clonovým číslem: 180mm, clona f 3,5, 1/1250s, ISO 100.

Ladakh, v překladu Země zářících sedel, je vyprahlá oblast ležící v monzunovém stínu za hlavním hřebenem Himálaje v Indii, na hranici s Tibetem. Je to oblast, kde se tibetský buddhismus, vytvořený vlivem indického tantrismu na přírodní náboženství formované horským prostředím, zachoval ve své nejpůvodnější formě. Extrémní přírodní podmínky Himálaje po staletí formovaly i lidi, jejich životní názory i náboženství, která vyznávají. Slavnost je výbornou příležitostí pro fotografování místních lidí, kteří jsou zde spontánní.

Fotografovat slavnosti a kláštery v Ladakhu zamíří v roce 2013 FotoExpedice s FotoInstitut.cz. Přihlásit na FotoExpedici se můžete na www.fotoinstitut.cz.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram