FotoAparát.cz FotoInstitut.cz FotoAkademie.cz Setkání fotografů Centrum FotoŠkoda: digitální fotoaparáty objektivy blesky stativy FotoKnihy FotoObrazy

Přihlásit se

Registrovat uživatele

Zapomněli jste své heslo?

Staňte se fanouškem FotoAparat.cz na Facebooku
Google • Asociace profesionálních fotografů
 • EIZO
 • TOPlist

Jak vytvořit přenosnou prezentaci fotografií

12.7.2012 8:00 Jan Dobrovodský, FotoRádce - Digi fotografování

Chcete někomu ukázat nebo poslat emailem prezentaci svých fotografií, jak to ale udělat, aby si ji určitě mohl přehrát v podobě jakou chcete vy a nemusel prohlížet jednotlivé fotky? V článku se podíváme na možnosti tvorby přenosných slideshow fotografií.

Pokud byste potřebovali někomu poslat prezentaci fotografií, takovou kterou dotyčný jen spustí, pohodlně se usadí a kochá se, pravděpodobně by vás jako první napadla "powerpointová" prezentace. Je to sice populární řešení a po emailech se takto šíří mnoho více či méně zdařilých slideshow, ale není to řešení úplně vhodné. Hlavně proto, že každý kdo si chce podobnou prezentaci přehrát, potřebuje speciální software – Powerpoint, nebo některou z alternativ. Ne každý tak vaše fotografie shlédne. Nejlepším řešením by byla prezentace, která by šla spustit téměř každému bez ohledu na nainstalovaný software na PC.

Téměř k dokonalosti se v tomto ohledu blíží prezentace ve formátu PDF. Hlavně proto, že prohlížeč PDF má dnes skoro každý (a je zdarma). Není moc známé, že PDF soubory už poměrně dlouho umí i automaticky přehrávanou prezentaci, kdy mezi jednotlivými stránkami nemusíte přecházet ručně. S tvorbou takového PDF vám pomůže například Zoner Photo Studio nebo Adobe Lightroom.

Tvorba PDF slideshow v Zoner Photo Studio 14

V Zoneru je možnost běžné slideshow v modulu prohlížeč, PDF přehrávání je ale jinde. Přímo ve správci si označte fotografie, které chcete do prezentace vložit. Pak jděte do menu "Vytvořit" a vyberte položku "PDF promítání..."

PDF promítání v Zoneru

PDF promítání v Zoneru

V okně, které na vás vyskočí, uvidíte své vybrané fotografie a můžete nastavit chování prezentace. Co je poměrně specifické a u běžné prezentace to není možné – můžete si pro každou fotografii zvlášť vybrat přechodový efekt i dobu zobrazení. Samozřejmě lze přesouvat fotografie v seznamu a měnit tak jejich pořadí v prezentaci. Třešničkou na dortu je možnost přidat k prezentaci hudbu například v mp3.

nastavení PDF promítání v Zoneru

nastavení PDF promítání v Zoneru

část široké nabídky přechodových efekrů

část široké nabídky přechodových efekrů

Po potvrzení nastavení se objeví okno samotného exportu PDF, kde můžete s klidem nechat výchozí nastavení (pouze pokud chcete mít prezentaci malou za cenu horší kvality, snižte kvalitu JPG a/nebo hodnotu DPI). Jedná se jen o vlastnosti samotného PDF souboru. Ten si pak pojmenujete a uložíte v dalším kroku.

A je hotovo. Máte jeden samostatný soubor PDF, ve kterém se skrývá celá prezentace. Stačí poslat emailem, vypálit na CD atd. A máte poměrně solidní jistotu, že si vaší prezentaci každý přehraje.

Tvorba PDF slideshow v Adobe Lightroom 4

Adobe Lightroom umí také vytvářet PDF z fotografií. Oproti Zoneru chybí možnost vytvořit PDF s hudbou, ovšem přímo při vytváření slideshow je možné k fotografiím přidat popisky – a to i načtené přímo z EXIF. Libovolným fontem, do libovolných míst. Co se týče vzhledu prezentace, možnosti v Lightroomu jsou zdaleka nejširší. PDF prezentaci vytváříte v podstatě jako běžnou prezentaci, jen nakonec místo přehrání zvolíte Exportovat PDF. Je zde také možnost exportu videa, kde pochopitelně bude i hudba, ale vzhledem k datovému objemu a formátu mp4 to není šťastné řešení – emailem prezentaci nepošlete a ne každý ji přehraje. A také export trvá neuvěřitelně dlouho – u testovací prezentace na starším notebooku desítky minut.

tvorba prezentace v Lightroomu

tvorba prezentace v Lightroomu

Tvorba zcela samostatné slideshow

Co když se ale stane, že příjemci vašich fotografií nemají ani Acrobat Reader pro prohlížení PDF a dokonce ani žádný prohlížeč obrázků. Ať je tato situace jakkoli nepravděpodobná, pokud mají alespoň PC s Windows, řešení existuje. Freewarový prohlížeč fotografií IrfanView (ke stažení zde) umí vytvořenou prezetaci exporovat do samostatného (.exe) spustitelného souboru. Na jakémkoli PC s Windows pak lze tento soubor spustit a prezentace běží.

Tvorbu prezentace v IrfanView spustíte klávesovou zkratkou W. V okně které na vás vyskočí si vyberete fotografie do prezentace (i z různých umístění) a pokud chcete přehrávat na pozadí hudbu, přidáte také vybraný mp3 soubor. V seznamu fotografií si upravíte pořadí přehrávání (hudba musí být jako první aby začala hrát hned na začátku). Dále si zvolíte samotné chování prezentace. Část nastavení se volí i v "Full screen options", kam se rozhodně podívejte. Je tu možné zapnout jediný přechodový efekt prolnutí a zvolit vzhled písma v prezentaci. Co bude u fotografií napsáno musíte zapsat ve formátovacím řetězci. Nápovědu naleznete pod tlačítkem Help a po troše zkoumání přijdete na to, jak v prezentaci promítnout jakoukoli informaci z EXIF – například název, popis a (c) autora vypadá takto: $E270 - $E37510 - (c) $E33432. Bohuže je možné takto vložit text jen na jedno místo, nelze tedy název dát nad snímek a popis pod něj, vše musí být v jednom bloku.

Pokud přidáte do slideshow mp3 a vyskočí na vás chybová hláška, že soubor nezle přehrát, stáhněte a nainstalujte si do IrfanView oficiální plugin.

Prezentaci spustíte tlačítkem "Play Slideshow". Jste-li s výsledkem spokojení, tlačítkem "Save slideshow as EXE/SCR" exportujete samotný soubor s prezentací.

tvorba prezentace v IrfanView

tvorba prezentace v IrfanView

Vejde se to do emailu?

A trocha čísel na závěr. Pokud chcete posílat prezentace emailem, pochopitelně záleží na velikosti souboru. Testovací prezentace obsahovala 54 fotografií v rozlišení 1200x800 o celkové velikosti 14MB a bylo-li to možné, jeden hudební mp3 soubor velikosti 4MB. Výsledné prezentace byly:

 • Zoner Photo Studio 14: PDF ve výchozí kvalitě s hudbou 13,6MB (evidentně došlo ke zmenšení/kompresi fotografií)
 • Adobe Lightroom 4: PDF bez hudby s grafickou úpravou a texty 24MB (nevysvětlitelný a nesmyslný nárůst objemu dat)
 • Adobe Lightroom 4: Video 720p (snížené rozlišení fotek) s hudbou grafickou úpravou a texty 115MB (to rozhodně emailem nepošlete)
 • IrfanView: samostatně spustitelná prezentace s textem, hudbou a z principu fotografiemi v původním rozlišení a kvalitě 18MB

Osobně se mi velmi líbí IrfanView, protože vůbec nemění kvalitu a velikost fotografií. U Zoner Photo Studio by bylo možné zmenšení a kompresi snímků omezit v nastavení exportu PDF. Ovšem objem prezentací vytvářených Adobe Lightroom není ospravedlnitelný žádnou kvalitou – je holý nesmysl aby prezentace kde je navíc jen trochu textu a rámeček byla téměř 2x větší než původní data.

Hodnocení

Článek má 2 hodnocení, průměr je 3.0.

Canon PowerShot G16
Canon PowerShot G16
+ SDHC 16 GB
+ Poukázka na FotoSlužby

9.990 Kč

www.fotoskoda.cz

FotoInstitut.cz

Zvířata na ostrově Helgoland - Německo

 • Helgoland
 • 28.8.- 2.9. 2015
 • FIRST Minute 12 900 Kč

FotoExpedice Island 4x4

 • Island
 • 29.8. - 8.9. 2015
 • Za 68 000 Kč

Vysoké Tatry - krajina a architektura velehor

 • Slovensko
 • 20.9.- 26.9. 2015
 • Za 8 900 Kč

Japonsko - Podzim 14 dní

 • Japonsko
 • 5.11.- 18.11. 2015
 • FIRST Minute - 81 300 Kč

Pouště a kaňony jihozápadu USA

kalibrace
Fomei - studiové vybavení