Tahrir square, Káhira: fotografická reportáž

Arabská revoluce je nejvýznamnější geopolitickou událostí roku 2011. Náměstí Tahrír v centru Káhiry se stalo její hlavní arénou. Média zde mají své stálé zástupce, aby byla hned při tom, jakmile se něco šustne. 8. července zde revoluční jádro zahájilo tzv. sit in strike. Na náměstí jsem se dostal se svým Canonem 5D Mark II ještě před tím, než tento happening minulé pondělí 1. srpna rozehnaly nové úřady s pomocí tanků. Kdo vytáhl fotoaparát, zásahové jednotky mu jej prý rozbily...

Fotoreportáž není fotografování krajiny. Jde o zachycení něčeho, co fotograf Cartier Bresson nazýval rozhodující okamžik. Pokud to zachytíte, vše ostatní je nepodstatné. Fotografie mám nejraději všechny v originále okamžiku. Retuš používám minimálně. Tady se však musím přiznat, že u druhé černobílé fotky jsem vyretušoval palmu, která trčela (i když mimo pásmo hloubky ostrosti) přímo z hlavy islamistického diskutéra.

Na náměstí žijí ve stanech spolu s rodiči spousty dětí. Některé jsou už opravdovými revolucionáři. Hlavně ta dívenka měla kuráž.

A samozřejmě Che Guevara. Ten tu přece nesmí chybět – alespoň na tričku. Tahrir je místo, kde dnes bydlí.

Pozoruji, že ne všichni na náměstí jsou revolucionáři či jejich sympatizanti. Najednou se tu objevili i jiní chlapíci. Trochu jsem byl překvapen zjevením kravaťáků, a nestačil jsem s fotoaparátem úplně rychle zareagovat. Snímek je mázlý, ale v reportáži mi to zase tak nevadí. Možná skoro naopak. Dodává to autentičnost.

O týden později v pondělí 1. srpna, v první den svatého měsíce Ramadan, se úřady rozhodly zbavit nepříjemných protestantů pod okny Mogammy. Na egyptské poměry však jednaly celkem citlivě.

Už tehdy před týdnem, když jsem byl na Tahrir square i já, mi kravaťáci připadali hodně nervózní, a říkal jsem si, že to tu nenechají moc dlouho. Podle článku v International Herald Tribune, který jsem si četl o dění na Tahrir Square v úterý 2.srpna, prý tvrdé jádro demonstrace odmítlo náměstí opustit. Přijelo tedy asi 12 tanků a ostří hoši s obušky. Několik lidí se snažilo fotografovat armádní či policejní zásah proti demonstrantům. Ostří hoši prý rozbili každý fotoaparát, který uviděli…

Určitě bylo tu hodinu na Tahrir square mnoho lepších motivů, a mohl jsem to tam nafotit lépe. Co je jedna hodina v životě. Těch hloupě proflákaných prožijeme hodně.

Tenhle kluk má na tričku kamarády, kteří zemřeli v průběhu egyptského povstání. Věřme, že nezemřeli zbytečně, a že se nestabilita v arabském světě nepřenese dál. Otazníků zůstává mnoho.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • omar gorre
    omar gorre
    02.09.2011 15:47

    Pár fotek by se tam našlo. Nicméně dále trénujte pane Andreji, nelpěte tak na pravidlu "zlatého řezu":)) a dalších blbostech, nekoukejte tolik na sibik.cz ale spíš na magnumphotos.com a příště to bude jistě lepší.

  • omar gorre
    omar gorre
    02.09.2011 15:52

    Tak na to koukám znovu a minimálně ta fotka s chlapem v kravatě a ta poslední jsou pěkný, a mit je šibík na fejbůku, minimálně padesáti přátelům se to bude líbit a v komentářích se bude hemžit perlama typu: "pane šibíku, jste svědomím planety, děkujeme za Vaši odvahu":))) atd, čili myslim, že velmi slušný.-)

  • RAW
    RAW
    06.09.2011 01:34

    no, fotky z dovci.. a ted jdu cist..

  • RAW
    RAW
    06.09.2011 01:42

    souhlas s kazburdou.. btw, tesim se do varu.. pockam na karen az bude curat mezi hummery..

  • KIV
    KIV
    06.09.2011 20:14

    Úchyl?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (63)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram