Zpráva z letního Setkání fotografů 2011
V sobotu 30. dubna se konalo již 14. celorepublikové Setkání fotografů. V Praze na Chodově se sešli všichni příznivci fotografie, začínající i pokročilí fotografové, v hojném počtu. Co bylo na Setkání k vidění se dočtete v tomto článku.
V sobotu 30. dubna se konalo již 14. celorepublikové Setkání fotografů. V Praze na Chodově se sešli všichni příznivci fotografie, začínající i pokročilí fotografové, v hojném počtu. V programu byla po celý den řada přednášek na různá témata, poradny i workshopy. Opět jsme rozšířili doprovodný program a v prostorách KC Zahrada, kde se Setkání konalo, jste se tak mohli podívat na větší nabídku fotografického příslušenství.
![]() |
![]() |
Přednášky se konaly jak ve Velkém sále, tak v Malém sále, a tradičně jste mohli shlédnout fotocestopisy – fotografické reportáže ze zajímavých koutů světa, přednášky o úpravách fotografií a archivaci a „technické“ přednášky věnované fotografickým tématům včetně bohatého programu pro začínající fotografy. Moderní záležitostí v digitálních fotoaparátech a také zrcadlovkách je možnost natáčení videa, proto stojí za zmínku hlavně „multimediální“ přednáška fotografa a cestovatele Andreje Macenauera „Digitální zrcadlovka jako multimediální nástroj (Afrika, dokument z Černobylské jaderné elektrárny)“ s videem natočeným právě digitální zrcadlovkou.
![]() |
![]() |
Zároveň s přednáškami probíhaly i poradny – malé diskuzní skupinky často tematicky navazující na přednášky – kde se každý fotograf mohl zeptat na vše co ho zajímá. Z programu si tak vybral každý návštěvník.
Kdo si chtěl na Setkání fotografů i zafotografovat, mohl se zúčastnit jednoho z řady fotografických workshopů aktu, portrétu a dalších. Fotografovat jste mohli i u stanoviště fotografické soutěže, kde bylo možné vyhrát digitální fotoaparáty a tiskárnu Canon. Druhá soutěž zaměřená na zpracování fotografií byla také zajímavá a vítězové si odnesli ceny od společnosti Megapixel. Další příležitost vyhrát Zoner Photo Studio 13 nebo fotografický kurz FotoInstitut.cz měli ti z vás, kdo vyplnili krátkou anketu.
![]() |
![]() |
I pokud jste nesoutěžili, na 14. Setkání fotografů jste se nemohli nudit. Přímo v Atriu u stánku společnosti Megapixel jste měli možnost vyzkoušet nové objektivy a fotoaparáty a na ochozu nad atriem byly stánky dalších firem. Stánek Agora s fotografickým příslušenstvím, časopisy Digitální foto magazín, knihy Zoner Press, stativy Gitzo, DVD Data Tresor Disc pro zálohu dat a vybavení studia Fomei.
Příjemným bonusem a třešničkou na pomyslném dortu byl pak tisk fotografií pro každého účastníka Setkání a dárky od partnerů akce.
![]() |
![]() |
Pokud jste na Setkání fotografů tentokrát nebyli, nebo jste nestihli vše co jste chtěli, sledujte stránky www.setkanifotografu.cz. Další celorepublikové Setkání fotografů se bude konat opět na podzim. Budeme rádi, pokud nám na fotoaparat@fotoaparat.cz napíšete, co by vás na již 15. podzimním celorepublikovém Setkání fotografů zajímalo.
![]() |
![]() |
![]() |











Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóruJediné co se dá Setkání vytknout, je nepřítomnost prezentace Nikonu. Chápu kdo je sponzorem akce, ale... :-)
A Pentax tam byl?
Jenom Canon, bohuzel:/
Já bych se prosím přimloval za to, aby přednášky/PPT prezentace - byť nesporně zajímavé - měly jakousi expirační dobu. Nechci se dotknout pánů Vargy, Radikovského a Hrubého, ale jejich prezentace byly z 98% stejné jako v loni na podzim. Dokonce i fotografie na ukázku retuší v PS byly naprosto stejné. Takže prosím příště trochu více kreativity - zajímavých témat je mnoho - a budu se těšit na další SF:-)
No nevím jak ostatní jmenování, ale já měl v prezentaci zhruba třetinu zcela novou (loni vůbec nezmiňovanou), třetinu dost přepracovanou a jen třetinu původní (tohle procento je doložitelné) - takže to fakt má k 98% hooodně daleko...
Jinak ale obecně - uvědomte si, že návštěvníci se mění a naopak některá témata se principiálně nemění, třeba práce s RAW je víceméně daná. Třeba sám za sebe mohu závazně slíbit, že pokud se objeví nějaký podobně zásadní zlom jako koncept Aperture/Lightroom, tak se ho pokusím obratem zařadit, jenže zatím to na nic takového nevypadá. Takže má pořadatel na vybranou - buď tyto přednášky vyhodit a připravit tím o ně "nováčky" anebo schytat kritiku z opakovanost...
Poznámka - pokud bude mít pořadatel zájem, tak budu pro příští setkání nabízet přednášku z úplně jiné oblasti (fakt zcela jiné), takže ani moc potrefený nejsem, sám chci změnu, ale pokud bych dělal RAW a workflow při focení, tak prostě nic převratně jiného nevymyslím...
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.