Fotoaparát.cz

FotoŠkola 1 - Digitální fotoaparáty

FotoŠkola je nový seriál článků pro začínající fotografy, nebo pro nefotografy, kteří se jimi chtějí stát. V prvním díle se podíváme na digitální fotoaparáty - nezbytný doplněk fotografa. V dalších dílech se můžete postupně seznámíme s jejich ovládáním, vlastnostmi, ale i postupy při fotografování. Ale teď už ke kompaktům, zrcadlovkám i bezzrcadlovkám.

FotoŠkola je nový seriál článků pro začínající fotografy, nebo pro nefotografy, kteří se jimi chtějí stát. V prvním díle se podíváme na digitální fotoaparáty – nezbytný doplněk fotografa. V dalších dílech se můžete postupně seznámíme s jejich ovládáním, vlastnostmi, ale i postupy při fotografování. Vše jednoduchou a srozumitelnou formou bez zbytečných a matoucích podrobností.

Digitální fotoaparáty

Digitální fotoaparáty nahradily kolem přelomu tisíciletí ty klasické – filmové. Zjednodušeně řečeno došlo k nahrazení filmu digitálním snímačem. Postupně došlo ještě k dalším změnám – prosazení displeje místo hledáčku, experimenty s tvarem přístrojů (neúspěšné, většina fotoaparátů má stále tradičně cihličkoidní tvar). Hlavní směr vývoje ale prakticky navázal na analogovou (filmovou) fotografii.

A proto i dnes máme dva hlavní typy fotoaparátů, digitální kompaktní fotoaparáty a digitální zrcadlovky, které konstrukčně vychází ze svých klasických předchůdců. V posledních letech se objevil a prosadil ještě jeden typ fotoaparátu, který v klasické fotografii nebyl tak rozšířený: zrcadlovka bez zrcadla. Na okraji zájmu široké veřejnosti pak zůstávají další digitální následovníci klasických přístrojů – středoformátové fotoaparáty.

Kompakty

Digitální kompaktní fotoaparáty jsou nejrozšířenějším typem přístrojů. Malé, skladné, lehké, levné, automatické. Tak by se většina z nich dala charakterizovat. V začátcích digitální fotografie vypadaly filmové a digitální kompakty téměř stejně. Velikost elektroniky nedovolovala zmenšování a displeje nebyly samozřejmostí. To se ale rychle změnilo.

Kompaktní fotoaparát, jak je zřejmé z názvu, je z jednoho kusu. Přímo v sobě má objektiv, snímač, blesk a prostě vše, co je potřeba pro jeho fungování. Na displeji fotoaparátu se zobrazuje obraz ze snímače, který stále pozoruje scénu. Pokud máte na kompaktu hledáček, může to být buď elektronický, ve kterém je vlastně další malý displej, nebo průhledový, což je jen otvor ve fotoaparátu se základní optikou, aby bylo vidět, jak fotoaparát zoomuje.

Displej a elektronický hledáček mají výhodu, že zobrazují scénu přesně tak, jak bude zakomponovaná na fotografii. Často i ve stejné světlosti a barvách. Nevýhodou naopak může být malé rozlišení, kde neuvidíte všechny detaily. Průhledový hledáček zachová všechny úžasné schopnosti lidského oka, ovšem jak bude fotografie vypadat barevně neuvidíte. Také když budete fotografovat blízké objekty (kytka, mravenec, …), nemůžete se spolehnout na kompozici – průhledový hledáček je vedle objektivu a vidíte tak trochu jiné místo.

Objektivy kompaktů jsou ve fotoaparátu, i tak ale existují dvě zásadně rozdílné konstrukce. Klasický objektiv který je před snímačem a vysouvá se ven (jako u filmových kompaktů) a objektiv v přístroji, který se ven nevysouvá. Čočky se pohybují uvnitř. Většinou je objektiv umístěn vertikálně a kouká ven v pravém úhlu přes hranol – podobně jako periskop. Obě řešení mají pro a proti. Skladnost a odolnost „nevysouvacích“ objektivů je vykoupena menšími konstrukčními možnostmi – zoom, kvalita optiky, světelnost a podobně.

Miniaturizace kompaktů přináší ještě jednu „nevýhodu“. Zmenšování snímače ho činí náchylnějším k chybám a klesá technická kvalita fotografií – jsou tak nějak rozpatlané. Nutno ovšem podotknout, že pokud nechcete tisknou velké fotografie, není to takový problém. Na zmenšenině pro webové fotoalbum se chyby ztratí.

Nabídka přístrojů je samozřejmě široká a sahá od levných a automatických kompaktíků za 2000kč, přes stylové fotoaparáty, které sice hezky vypadají ale moc neumí, vodotěsné fotoaparáty, a fotoaparáty velké a funkční až po několik téměř profesionálních kompaktů za ceny kolem 10000kč.

Obecně lze rozdělit kompakty do několika skupin:

stylový kompakt ultrazoom "profi" kompakt

Digitální zrcadlovky

Digitální zrcadlovky se konstrukce svých filmových předchůdců drží víc než kompakty. Je to dáno hlavně pohyblivým zrcátkem a velkým snímačem (kvůli kvalitě fotografií), který bráni miniaturizaci. Položíte-li vedle sebe klasickou a digitální zrcadlovku, najdete jen jeden zásadní rozdíl – LCD displej na zadní straně.

Název „zrcadlovka“ má původ v zrcátku, které v ní je. Toto zrcátko je běžně nastavené tak, že obraz procházející objektivem odráží do optického hledáčku a přímo do oka fotografa. Ten tak má všechny výhody hledáčku a přitom vidí přesnou kompozici. Při fotografování se pak zrcátko vyklopí, fotograf nic nevidí a obraz se promítá přímo na snímač. Hledáček je také použitelný u všech objektivů, které lze na DSLR nasadit.

Druhé a menší zrcátko odráží část světla na speciální snímače pro ostření, které je tak rychlejší a přesnější než u ostatních druhů fotoaparátů.

Výměnné objektivy jsou dalším důležitým rysem zrcadlovek. Pořídíte si jediný fotoaparát a jeho možnosti rozšiřujete dokupováním nových „skel“. K zrcadlovkám můžete také pořizovat různé blesky a další příslušenství. Jsou to prostě přístroje pro profesionály a nadšené amatéry, kteří jsou ochotní do své záliby investovat. Tomu je přizpůsobené i ovládání zrcadlovek – minimum automatiky a spoustu ovládacích tlačítek.

zlomek nabídky objektivů Canon

Maximální kvalita fotografií a široké fotografické možnosti DSLR jsou kromě ceny vykoupeny i rozměry a hmotností. Plná výbava vám zabere celý batoh a může stát i statisíce. Také je zrcadlovka z velké části mechanická a proto nikdy nebude tak odolná jako některé kompakty. DSLR prostě nejsou na nošení po kapsách.

Zrcadlovky nabízí několik fotografických firem, ale ať si pořídíte jakoukoli značku, základ je stejný. Zrcátko, výměnné objektivy, široké možnosti nastavení fotoaparátu a velmi podobný vzhled převážně v černé barvě.

Zrcadlovky bez zrcadla

Relativně nová skupina digitálních fotoaparátů nazývaná „zrcadlovky bez zrcadla“, „kompakty s výměnnými objektivy“, nebo taky „bezzrcadlovky“, je tak trochu křížencem digitálních zrcadlovek a kompaktů. Fotoaparáty mají výměnné objektivy jako DSLR, snímač stejně velký jako ve většině DSLR, ale nemají zrcátko a tudíž ani optický hledáček. Tím jsou dané rozměry někde mezi malou zrcadlovkou a kompaktem – některé kompakty jsou dokonce větší. Protože stále míří na pokročilejší uživatelem, mají manuální funkce a spoustu nastavení, ovšem většina je schovaná v menu fotoaparátu a do popředí se dostává automatika a různé poloautomatické režimy.

Výhody a nevýhody tohoto řešení jsou taky někde mezi DSLR a kompakty. Kvalitnější fotografie proti kompaktům jsou vykoupeny většími rozměry a vyšší cenou. Oproti zrcadlovkám jsou bezzrcadlovky levnější a skladnější, ale ergonomie je horší a hledáček může chybět. Jde prostě o mezistupeň a pokud se neumíte rozhodnout mezi zrcadlovkou a kompaktem, může být bezzrcadlovka dobrou volbou.

Další digitální přístroje

Mobilní telefony s fotoaparátem

Mobilní telefony nelze považovat za fotoaparáty. Funkcemi i kvalitou fotografií jsou na úrovni nejlevnějších kompaktů a často ani tam ne. Například chybí zoom. Zaostřování už je u fotomobilů poměrně rozšířené. Blesk je většinou slabý a stejně tak i fotografie za šera. A ovládání a rychlost bývá o nervy.

Digitální středoformátové přístroje

Profesionální fotoaparáty s obřím snímačem (dříve s obřim filmovým políčkem). Často se jedná o systém z více kusů, které se skládají jako stavebnice. Koupíte si tělo přístroje, na něj několik objektivů a ještě zadní stěnu, kde je snímač. Na některé klasické analogové středoformáty lze nasadit i digitální zadní stěnu.

SLT

Zajímavá řada fotoaparátů představená společností Sony. Přístroj vypadá po všech stránkách jako zrcadlovka, funguje tak a používá stejné výměnné objektivy. Jen nemá optický hledáček a zrcátko je pevné – nevyklápí se. Více o SLT se můžete dočíst v článku SLT – jak funguje nový druh fotoaparátů.