FotoAparát.cz FotoInstitut.cz FotoAkademie.cz Setkání fotografů Centrum FotoŠkoda: digitální fotoaparáty objektivy blesky stativy FotoKnihy FotoObrazy

Přihlásit se

Registrovat uživatele

Zapomněli jste své heslo?

Staňte se fanouškem FotoAparat.cz na Facebooku
Google • Asociace profesionálních fotografů
 • EIZO
 • TOPlist

Drobo S - test zálohovaného externího disku

12.11.2010 8:00 Jan Dobrovodský, FotoTest - Příslušenství

S nástupem a vývojem digitálních fotoaparátů se objevily i nové problémy. Kam s fotografiemi? Kam se vejdou tisíce snímků ve vysokém rozlišení a kde budou v bezpečí? Redakčním testem prošlo Drobo S - externí disk, který by měl vyřešit oba problémy najednou.

S nástupem a vývojem digitálních fotoaparátů se objevily i nové problémy. Kam s fotografiemi? Kam se vejdou tisíce snímků ve vysokém rozlišení a kde budou v bezpečí? Redakčním testem prošlo Drobo S, externí disk kalifornské společnosti Data Robotics, který by měl vyřešit oba problémy najednou.

Drobo rozhodně není žádný drobeček, jak by se mohlo zdát podle názvu. Neobsahuje totiž jeden nebo dva disky, jako běžné externí disky, ale podle modelu do něj můžete vložit až 8 různých harddisků. K testování jsme měli model Drobo S, který pojme až 5 disků s rozhraním SATA a je určený právě pro fotografy, pro které není podstatné sdílení dat v síti, ale chtějí hlavně prostor pro uložení a zálohu fotografií.

Drobo S

Drobo S s diskem

bez krytu

zadní strana

Jak to funguje

Navenek se Drobo S tváří jako běžný, i když velký a těžký, externí disk. K počítači ho můžete připojit přes USB, FireWire 800, nebo rozhraní e-SATA, a v průzkumníku Windows uvidíte zase jen běžný disk (systém nevidí samotné Drobo, pohled na "běžný disk" zprostředkuje dodaný software, takže na připojení třeba k televizi můžete zapomenout). Rozdíl najdete pod povrchem z odolného plechu. V útrobách je totiž až 5 disků pro uložení vašich dat. Ty jsou virtuálně spojeny do jednoho velkého. Výrobce nazývá tuto technologii BeyondRAID.

vlastnosti disku ve Windows

Technická vsuvka:
Počítačově zdatnější z vás možná vědí, co je to RAID. V principu jde o to, že data se neukládají jen na jeden disk, ale na víc najednou. Existuje několik druhů zapojení disků do RAID pole. Základní pro dva disky je RAID1, kdy se disky zrcadlí (stejná data jsou automaticky na obou a pokud jeden selže, vše je bezpečně na druhém - pomalejší a poloviční kapacita) a RAID0, takzvaný striping (data se rovnoměrně dělí mezi dva disky, ale když jeden selže, všechna data jsou pryč - rychlé a kapacita je součtem disků). Jejich kombinací je mnoho a zahrnují možnosti pro 3, 5 i více disků. Konfigurace a rozšiřování pole RAID ale není nic pro běžného uživatele počítače, nebo fotografa, který chce hlavně fotit a ne se stát počítačovým expertem.

Spojení více fyzických disků v jednom zařízení Drobo pak umožňuje s nimi provádět prakticky sebevražedné akce, které by běžně znamenaly, pokud ne rovnou ztrátu dat, minimálně velký problém. Disky se vzájemně zálohují, takže i pokud se některý (nebo více) rozbije, data jsou v bezpečí.

Drobo S v praxi

Do redakce dorazilo Drobo S spolu s pěti disky, tedy maximálním možný počtem, značky Seagate s kapacitami 320, 320, 400, 400 a 1000GB. To umožnilo ověřit první důležitou skutečnost. Totiž že v Drobu může být více disků různých kapacit a rychlostí, dokud splňují jediný parametr - to znamená rozhraní SATA. Při zapojení jsem se vžil do role běžného uživatele, kterého nějaké technické věci nezajímají. Návod jsem otevřel jen natolik, abych zjistil, jestli mám z dodaného CD něco nainstalovat. Po nainstalování a spuštění ovládacího programu Drobo Dashboard jsem do přístroje vložil tři disky, Drobo zapnul, a připojil. Ovládací program svižně zareagoval, prohlásil cosi o tom, že disky je třeba naformátovat, a v několika krocích mě provedl přes všechna potřebná nastavení. Vše zcela jednoduše. Za chvilku už jsem měl k počítači připojený nový disk a mohl jsem začít s experimenty.

formátování

Software

Ovládací program Drobo Dashboard se usadí na systémové liště vedle hodin a svou ikonkou ukazuje využití disku. Jinak o něm téměř nevíte. Pokud ho otevřete, uvidíte koláčový ukazatel volného a obsazeného místa. I tady se výrobce snažil o maximální jednoduchost. To však neznamená, že se nemůžete proklikat dále. Je možné zobrazit, jaké jsou v přístroji zapojeny disky, kolik místa je vyhrazeno pro vás, a kolik je rezerva kvůli ochraně dat. Malou část celkového místa na disku zabere také oblast pro další rozšíření. Kolik místa vám Drobo nabídne, si můžete si spočítat i teoreticky. Volné místo pro vaše data je součtem velikostí všech disků kromě největšího. V okně pro pokročilé nastavení vidíte kromě jiného nákres přístroje s informacemi o stavu vložených disků a doporučených akcích. Drobo vás zde upozorní například na to, že dochází místo a máte přidat další disk. Dokonce připojí i tlačítko, kterým se dostanete na internetový videonávod, jak disk zapojit. Vše je tak jednoduché a srozumitelné, jak jen to jde.

Druhá záložka pokročilého ovládání pak nabídne některé konfigurační nástroje. Od tlačítka, které jen na chvilku rozbliká světla na disku, po formátovací tlačítko pro vymazání celého disku. Drobo tu můžete vypnout, uspat nebo restartovat. Zde také volíte, které zprávy o stavu disku na vás vyskočí přímo na ploše. S trochou znalostí lze nastavit zasílání těchto zpráv emailem. V nastavení je pak možné změnit úroveň ochrany dat. V základním nastavení chrání přístroj před selháním jednoho disku, za cenu volného místa zde ale můžete aktivovat ochranu proti současnému selhání až dvou disků.

Canon PowerShot G16
Canon PowerShot G16
+ SDHC 16 GB
+ Poukázka na FotoSlužby

9.990 Kč

www.fotoskoda.cz

FotoInstitut.cz

Zvířata na ostrově Helgoland - Německo

 • Helgoland
 • 28.8.- 2.9. 2015
 • FIRST Minute 12 900 Kč

FotoExpedice Island 4x4

 • Island
 • 29.8. - 8.9. 2015
 • Za 68 000 Kč

Vysoké Tatry - krajina a architektura velehor

 • Slovensko
 • 20.9.- 26.9. 2015
 • Za 8 900 Kč

Japonsko - Podzim 14 dní

 • Japonsko
 • 5.11.- 18.11. 2015
 • FIRST Minute - 81 300 Kč

Pouště a kaňony jihozápadu USA

kalibrace
Fomei - studiové vybavení