FotoAparát.cz FotoInstitut.cz FotoAkademie.cz Setkání fotografů Centrum FotoŠkoda: digitální fotoaparáty objektivy blesky stativy fotokniha fotoobrazy

Přihlásit se

Registrovat uživatele

Staňte se fanouškem FotoAparat.cz na Facebooku
Fomei - Digital ProX
Google



  • Asociace profesionálních fotografů
  • EIZO
  • TOPlist
Centrum FotoŠkoda - váš specialista na foto - video techniku a fotografické služby.

PhotoHint 3: fotografické filtry a systém Cokin

15.3.2010 8:00 Petr Koritina, FotoŠkola - Digitální fotografie

Bez příslušenství

Bez příslušenství

P121 + P120 - reflexe

P121 + P120 - reflexe

Maximální reflexe při použití tří filtrů (P120 + P121 nahoře, P121 dole)

Maximální reflexe při použití tří filtrů (P120 + P121 nahoře, P121 dole)

Maximální reflexe při použití tří filtrů (P120 + P121 nahoře, P121 dole)

Maximální reflexe při použití tří filtrů (P120 + P121 nahoře, P121 dole)

Obrovskou nevýhodou (je to vlastnost, nikoliv vada) těchto filtrů je to, že nejsou kryty žádnou antireflexní vrstvou. Takže především při jejich zdvojení dochází ke značným reflexím a často také ke ztrátě kontrastu. Reflexe nebudou ve snímcích bez zdroje světla a kontrast se dá v nejhorším případě "dohnat" v grafické editoru.

Bez filtrů

Bez filtrů

P120 + P121 nahoře, P121 dole - zřetelný nádech do fialova

P120 + P121 nahoře, P121 dole - zřetelný nádech do fialova

P120 + P121 dole, P121 nahoře - zřetelný nádech do fialova

P120 + P121 dole, P121 nahoře - zřetelný nádech do fialova

P120 + P121 nahoře, P121 dole, s mezerou mezi oběma přechody

P120 + P121 nahoře, P121 dole, s mezerou mezi oběma přechody

Nevýhodou neutrálních šedých (nejen přechodových) filtrů je to, že nejsou přesně neutrální (byť se uvádí opak). To se projeví především při jejich zdvojení. Pak má snímek zcela jasný nádech do fialova. Tuto vadu lze s úspěchem redukovat v grafickém editoru.

Je třeba dodat, že existují systémy podobné systému Cokin. Mezi ně patří například LEE, Kood, Hitech. Optické vlastnosti LEE jsou lepší, cena tomu odpovídá (cca 4600,- za sadu tří přechodových ND filtrů). Systém Kood je naopak levnější a stále (prý) dostatečně dobrý. Filtry Hitech jsou odolnější než Cokin a přitom mají stejnou šíři (85 mm, 100mm), lze je tedy bez jakýchkoliv úprav použít na držáku systému P(Z). Jejich cena je jen mírně vyšší.

Uvedené systémy mají řadu výhod i řadu nevýhod. Mezi výhody patří (obvykle) pořizovací cena, snadnost manipulace, dostupnost a šíře celého systému. V současnosti má systém Cokin několik desítek filtrů, předsádek, redukcí ... Stačí si vybrat. Mezi nevýhody patří někdy až nepřípustné zhoršení obrazu. Ale právě zde se ukáže schopnost systém využít. Nevhodným záběrům se vyhnete a pak budou vznikat fotografie, které se od ostatních liší.

Úkol 3. - práce s filtry:

Pokuste se i vy o srovnání snímku s filtrem a bez filtru. Třeba takového, kde právě filtry přispěly k lepší fotografii, nebo kde díky nim vznikl netradiční záběr. Výsledky své práce nám pošlete. Autory tří snímků s nejlepším nápadem, zpracováním a využitím našeho PhotoHintu vyhlásíme a dostanou od nás malé ocenění.

Fotografie na téma "Snímky s filtry" můžete posílat do 30.4.2010, 24:00 na adresu: fotoaparat@fotoaparat.cz
Maximální počet fotografií: 2(x2) (dvě s filtrem + dvě stejné bez)
Technické parametry: max. 500kB, max. 800 pxl delší strana
Hodnotí: autor tohoto PhotoHintu
Můžete doplnit také váš komentář (jak a čím jste fotografii pořídili, váš záměr, ...)

Do konce března můžete stále posílat snímky k 2. PhotoHintu na téma "Fotografické zátiší - rekonstrukce zátiší".

Těšíme se na vaše snímky!

Aktualizace:

Vyhodnocení vašich snímků zaslaných k 3. PhotoHintu

Máme za sebou třetí kolo „PhotoHintů“, jehož cílem bylo připomenout význam fotografických filtrů. V redakci se nám sešla řada učebnicových příkladů. Je znát, že práce s filtry není většině z nás cizí. Na několik příkladů se podívejme.

Fotografoval som v Jennikoch z bezkarskej stopy. Prvá fotografia bola bez filtra, ale stale som nebol spokojný, tak som nahodil farebny P197 od Cokin a hned to vyzeralo inak.

Předchozí autorovy řádky jasně říkají, proč filtr použil. Na někoho může tabákový nádech oblohy působit až nepříjemně, jiný naopak tuto úpravu přivítá. V každém případě původní snímek nepůsobí příliš dobře, ale snímek s filtrem atmosféru má.

Korsika - Porto

Korsika - Porto

Použité filtry: Hitech ND 0.3,0.6,0.9. Foceno těsně po západu slunce. Nejslabší filtr 0.3 použit pro ztmavení skály v levém dolním rohu, 0.6 použit pro ztmavení moře před vystupující skálou z vody a nejtmavší pro oblohu nad horizontem. Následně v editoru použit slabý tabákový filtr pro zvýraznění oblohy při západu slunce.

V tomto případě pouze autor ví, jak vypadala skutečnost. Nám se na monitor dostává snímek, který sice neodpovídá realitě, ale je předpokládm přesně tak, jak jej chtěl autor mít. Přechodové filtry vyrovnaly kontrast, který v takovém typu scény prostě být musí. Prodloužení expozice uklidnilo vodní hladinu. Ze snímku dýchá klid a jistota. Podobná fotografie není bez filtrů možná. Využití SW tabákového filtru již jen podtrhlo celkovou atmosféru snímku.

Na obou snímcích jsou "škeble na špejli", první fotka je s ND filtrem, polarizákem a fotoštěstím, protože mi vítr přifoukl do záběru proud sinic, které se tam krásně rozmázly. Druhá fotka o chvíli později je pouze s ND filtrem za bezvětří.

Tyto dvě fotografie jsem vybral především proto, že ukazují, že použití filtrů samo o sobě není nic platné, když nemáte pověstný a autorem zmíněný kousek štěstí. Pouhá delší expozice u druhého snímku přinesla maximálně nezřetelný pohled pod hladinu, který snad až vadí. Zato u první, kde proud sinic díky delšímu času vnesl do snímku dynamiku, je možné, že krátké časy by fotografii "pohřbily".

V seriálu PhotoHintů již vyšlo:

Hodnocení

Článek má 1 hodnocení, průměr je 1.0.

Komentáře

Brabathor - Brabathor, 15.3.2010 15:11
máte pěkně zasviněnej čip...
petrkor - Petr Koritina, 15.3.2010 15:57
To mám, chystám se luxovat ;-).
Brabathor - Brabathor, 15.3.2010 17:26
:-)...

ještě mam dotaz ohledně filtrů...

mam B + W polarizák... klasickej, ne slim, dá se tedy některý z cokinů použít současně s polarizákem?někdo totiž řiká, že ano, někdo že ne a nemam dost času se vydat do obchodu a vyzkoušet...

díky za odpověď... (pokud je to uvedeno v článku,tak se omlouvám,pouze jsem ho přelétl...)
petrkor - Petr Koritina, 15.3.2010 20:50
Je to dokonce jeden z nadpisů...
petrkor - Petr Koritina, 15.3.2010 20:51
+ foto na druhé straně
Flyee - Filip Fáber, 16.3.2010 10:42
Pěkný článek. Chtěl jsem se zeptat ještě na ten polarizák od Cokinu. Jak moc špatně s ním jde v držáku otáčet? Velká výhoda je v tom, že by mě stačil jeden polarizák pro všechny objektivy co mám doma. Měl jste možnost srovnat polarizák od Cokinu s nějakým od jiné značky? Protože jsem slyšel, že od Cokinu není moc dobrý. A ještě jeden dotaz, všiml jsem si, že máte objektiv nikkor 18-70 a píšete, že má přední člen vankl. Myslel jsem si, že vankl může mít jen levný seťák 18-55, že tyhle objektivy jsou na použití filtrů dělaný.
Šaman - Přemysl Krch, 16.3.2010 12:13
Flyee:
mám ho cca 5 let a otáčení není zase tak tragické, dá se na to zvyknout, i když Schneider to určitě nebude. Spíš počítat s tím, že ten systém pro polarizér není moc user-friendly v nasazování. Mám oprávněný pocit, že dva jemné kruhovité škrábance co na něm mám, jsou přesně takového poloměru, jako držák. Navíc hmota není sklo, ale plast, takže mi to přijde celkově háklivější na škrábnutí. Hodnotil bych to tak, že kromě omezení vinětace při použití přechodových filtrů není ten nákup za tuhle cenu zase takový zázrak a ani tady ta vinětace nezmizí úplně - čili stejně člověk uteče k řešení "polarizák na objektiv a destička v ruce před ním"
Šaman - Přemysl Krch, 16.3.2010 12:18
petrkor: Můžu se zeptat, odkud je fotka "CPL na objektivu + držák v nejhorší možné poloze"? díky
Flyee - Filip Fáber, 16.3.2010 12:22
Šaman:
Díky! Jsem doufal, že alspoň ten polarizák od Cokinu bude skleněný. V tom případě je fakt lepší koupit vzlášť polarizák a nasadit ho na objektiv a potom až filtry.
Šaman - Přemysl Krch, 16.3.2010 16:56
Flyee: ono to možná i sklo je, ale rozhodně se tak na první pohled nechová. Prostě je to vol´aké čudné...
petrkor - Petr Koritina, 17.3.2010 1:43
Otáčení origo polarizáku: předpokládám, že se to může ochodit, ale v držáku mě s ním nejde téměř hnout. Jestli dělá "zasouvací" polarizák téhle velikosti i jiná firma nevím. Takže pravděpodobnost "polarizák na objektiv a na něj zbytek" je vysoká.

Ad vakl: nic tragického, ale prostě tam po letech používaní nějaký je. Rozhodně to však není používáním filtrů.

Lokace: 50°21'38.691"N, 13°17'58.009"E
kalibrace
Fomei - studiové vybavení