Ukrajina, solný důl 400 m pod zemí

Sůl je nepřítelem fotoaparátu. Pokud však trochu nezariskujete, přicházíte o jedinečné okamžiky, které se již nikdy neopakují. Řada kolegů fotoaparát na dně solného dolu v Solotvině na Zakarpatské Ukrajině raději ani nevytáhla. Adrenalinové akce zrovna nevyhledávám, ale tenhle zážitek stál za to. Jsem rád, že mám k němu i fotografie.

Pokud jste tak trochu znechuceni západní organizovaností a nechcete cestovat moc daleko, vyražte na Zakarpatskou Ukrajinu. Dnes v létě to bylo díky Oranžové revoluci dokonce bez víz a na hranici ve Vyšném Nemeckém se většinou nečekalo déle než tři hodiny.

Velmi zajímavým místem, které stojí za zastávku je Solotvina. Pod zemí se zde nacházejí obrovská solná ložiska, která mají někde i přes kilometr tloušťky. Solotvina leží v Uherské nížině a Ukrajinci ji považují za lázeňské místo díky solným jezerům. Ta jsou plněna vodou, která se čerpá ze solných dolů. Můžete si zde vyzkoušet platnost fyzikálních zákonů a přečíst si noviny poté, co se položíte na vodní hladinu. Nemusíte tedy k Mrtvému moři do Izraele, ale stačí vyrazit autem.

V Solotvině se těžila sůl již za Rakouska-Uherska. Po rozpadu Sovětského svazu zde již nikdo neinvestoval. Většina zařízení pochází z dob první Československé republiky. Halu na zpracování na povrchu postavili bolševici.

Foto: Těžní věž

Při příjezdu k dolům jsem si myslel, že se jedná o zcela opuštěné trosky kdysi slavného závodu. Objekt není vůbec oplocen. Přes závod si zkracují cestu lidé, kteří se jdou koupat k jezírkům. V polorozpadlých halách si hrají děti, o které se rodiče asi příliš nestarají.

Foto: Plavci v závodě I Foto: Plavci v závodě II

Nedali jsme se odradit a vyrazili do jednoho ze zachovalejších objektů, kde právě probíhala výrobní porada. Turisté, kteří chtějí navštívit doly jsou zde vítaným zdrojem příjmů. Nastalo tedy smlouvání. Konečný verdikt zněl dvacet hriven (asi osmdesát korun) na hlavu. Se třemi horníky jsme došli ke zrezivělému výtahu snad z dob Marie Terezie. Kdosi prohodil, že Čína a Ukrajina se chlubí neslavným prvenstvím v počtu důlních katastrof. Kostky však byly vrženy. Nasadili jsme si standardní červené přilby a pak jsme již měli možnost zjistit, že výtahy v dolech jezdí hodně rychle. Netrvalo to snad ani deset minut a stáli jsme v obrovské solné sloji s jezerem v hloubce 370 m pod povrchem.

Foto:  Výtah

Stativ jsem si nevzal, ale se svým Pentaxem 645 mám praxi ve fotografování dlouhými časy prostě tak, že fotoaparát opřu o něco pevného.

Foto:  A zavřel jsem je Foto:  Důlní zařízení II
Foto: Čerpadlo

Pak přistoupí hlavní výhoda středního formátu: dostatečný prostor pro výřezy. Po čtyřech snímcích mi došel film. V dálce jsem v solném prachu viděl solný kombajn, který řezal solné ložisko. Nastalo dilema. Mám vyměnit film? Všude bílý solný prach a vlhkost. Chvíli jsem zaváhal. Ale film jsme vyměnil. Došli jsme ke kombajnu. Horníci zastavili provoz.

Foto: Kombajn na sůl

Nastalo smlouvání.. Ti lotři na povrchu si rozdělili prachy a my nedostaneme nic. Nakonec se však s našimi průvodci dohodli a obnovili práci. Výplata je v dolech kolem 800 hriven a někdy prý na ní čekají i tři měsíce…

Opřel jsem fotoaparát o stěnu solné sloje a vyfotografoval kombajn..Určitě se nejedná o skvělý snímek do galerie. Je to snímek, který je prostě pro mne. Takhle hluboko se asi hned tak nedostanu a určitě ne na Ukrajině. Musím říci, že při příští výměně filmu již na povrchu jsem se několikrát lehce dotkl jazykem stěn filmové komory mého Pentaxu. Žádnou sůl jsem necítil. Můj milý žentour zase přežil.

Foto: V solné sluji
     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Jiri Neuschl
    Jiri Neuschl
    11.10.2005 05:49

    Velmi pěkná reportáž ! Jen víc a víc takových.

  • Andrej Macenauer
    Andrej Macenauer
    Autor
    11.10.2005 19:52

    To: Kapsa

    Michale, možná jsem to záměrně vztáhl k Zakarpatské Ukrajině, protože si myslím, že za Československa to v těch dolech vypadalo lépe. Chystám ještě jednu reportáž, která bude o Podkarpatské Rusi...

  • Marek Bubník
    Marek Bubník
    12.10.2005 13:10

    Dost dobrý, ale není náhodou ta předposlední fotka vzhůru nohama? Jen se ptám :)

  • Michal Kupsa
    Michal Kupsa
    13.10.2005 09:18

    Andrej: Jo, už jsem to pochopil. ;o)) Jinak k mám k této oblasti taky poměrně silný vztah, zkus kouknout v Galerii do mého profilu a tam do alba "Podkarpatská Rus".

  • johny5
    johny5
    13.10.2005 21:28

    všechna čest panu Macenauerovi, ale i fotky ze středoformátu jdou pověsit na web ve vynikající kvalitě, bez vymlouvání se na velikost 90kB...
    Škoda, na fotoaparát.cz byste to mohli umět už tak nějak z principu;-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (12)

Tisknout článek

Tip na článek

FOTOVIDEO LEDEN 2026
FOTOVIDEO LEDEN 2026

Při­ná­šíme ochut­návku led­no­vého vy­dání ma­ga­zínu Fo­to­Vi­deo.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram