Makrofotografie: kdy nefunguje expoziční trojůhelník?

• Javas - Pavel Kocur
    Javas - Pavel Kocur
    13.06.2024 21:05

Dvě poznámky k článku
    „MAKROFOTOGRAFIE: KDY NEFUNGUJE EXPOZIČNÍ TROJŮHELNÍK?“
    1. Nepíše se „TROJŮHELNÍK“ ale TROJÚHELNÍK
    2.Nesouhlasím s tím, že při pořizování makro snímků nefunguje expoziční trojúhelník. On funguje, jen na snímač ve fotoaparátu přichází méně světla. Je to podobné jako když za slunečného počasí fotím motýla, mám správně nastavenou clonu, dobu expozice a ISO a tu se přižene mráček. Musím pak například snížit clonové číslo nebo prodloužit dobu expozice nebo zvětšit hodnotu ISO.
    Doufám, že se na mě pan Macenauer, s který se osobně neznám, nebude ty dvě drobné připomínky zlobit.
    Pavel Kocur
    https://www.fotokocur.cz/
    kocur.cz@gmail.com

• Javas - Pavel Kocur
    Javas - Pavel Kocur
    13.06.2024 21:20

Omlouvám se. Sám jsem napsal:
    Doufám, že se na mě pan Macenauer, s který se osobně neznám, nebude ty dvě drobné připomínky zlobit.
    Má být
    Doufám, že se na mě pan Macenauer, s který se osobně neznám, nebude za ty dvě drobné připomínky zlobit.
    K

• Festa
    Festa
    16.06.2024 18:43
    Reaguje na Javas - Pavel Kocur 13.06.2024 21:20:

"Omlouvám se. Sám jsem napsal: Doufám, že se na mě pan Macenauer, s který se..." - zobrazit celý komentář

Zdravím.
    Osobně bych napsal- se kterým ... .
    Vašek
    Doufám, že se na mě také nebudete zlobit. :-)

• Jiří Hlisnikovský
    Jiří Hlisnikovský
    18.06.2024 15:45

Zdravím, "trojůhelník" se píše "trojúhelník".
    Ale - věcně není správné tvrzení, že když mám na skle nastaveno třeba 5, že s vkládáním kroužků se clona nemění.
    Mění. Definice clony je jako poměr průměru vstupního otvoru v objektivu k ohniskové vzdálenosti. Protože pokud dám mezikroužky, reálně nemám ohniskovou vzdálenost 50 mm, ale podle mezikroužků. Takže se mění poměr poloměru objektivu a ohniskové vzdálenosti. A tedy se mění clona.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse