Použití autofokusu při skládaném panorama

  • petr33
    petr33
    Autor
    14.03.2019 21:45

    Zdravím, chtěl bych poprosit o radu.Fotím skládané panorama pomocí motorové panoramatické hlavy(gigapan epic pro).Chtěl bych použít autofokus-ostřit každý snímek -z důvodu malé hloubky ostrosti(ohnisko 600mm).Autofokus ve foťáku pracuje při stisknutí spouště do poloviny, ale na signál z hlavy nereaguje.Ve foťáku(pentax k5dva) ani v hlavě jsem nenašel žádnou možnost nastavení.Nevíte někdo jak to udělat?

  • E.B.E
    E.B.E
    14.03.2019 22:13

    Znám foťák, ale ne tuhle montáž. Tudíž nevím, co konkrétně má (ve foťáku) ovládat. Při použití jakékoli spouště by měl vždycky prvně zaostřit, než se provede expozice. Za předpokladu správného nastavení, což ovlivňuje i použitý objektiv (s/bez clonového kroužku), délka expozice (s předsklopením zrcátka) a podobně. Ani nepíšeš, jestli foťák exponuje. Tj na povel "cvakne".Takže se těžko odpovídá vzhledem k nedostatku informací. Ale přijde mi jednodušší jednou zaostřit, zamknout a nechat hlavu dělat svou práci. Osobně bych se docela bál, že někdy zaostří špatně a celý skládání bude k ničemu. Panorama vždycky bylo o jedné vzdálenosti. Takže vlastně nevím, proč by měl ostřit každý snímek zvlášť

  • E.B.E
    E.B.E
    14.03.2019 22:19

    ...s šestistovkou si to docela nedovedu představit :-) ....tenhle kolík dobře předvádí, jak funguje. Až na ten smutnej výsledek :-)) https://www.youtube.com/watch?v=h6ZWym8MUhU

  • E.B.E
    E.B.E
    14.03.2019 22:32

    Chtěl jsem napsat něco o kompatibilitě, ale těmhle to evidentně na K5 funguje: http://gigapan.com/gigapans?query=K5

  • E.B.E
    E.B.E
    14.03.2019 22:39

    ...i když. Ve výbavě by měly být (jak čtu) přiloženy "spouštěcí" kabely pro různý značky. Není chyba v tom? Eventuálně vyzkoušet klasickou drátěnou spoušť.Pokud funguje ta, měla by i hlava.

  • petr33
    petr33
    Autor
    14.03.2019 22:45

    Máš pravdu, že nejlepší by bylo ostřit na hyperfokální vzdálenost.Tak jsem to taky dělal-s 300kou-ostrost dobrá.Ale se 600kou je hloubka ostrosti malá(při f13) ,zkoušel jsem clonu f32 ,ale to už asi zapracovala difrakce(i kdyz hloubka ostrosti byla dobrá).Při f13 kresba v ostrych oblastech byla výborná.Ostřil jsem každou řadu zvlášť, ale nepovedlo se to dobře-nebylo všechno v jedné řadě stejně daleko(stromy,domy).Pochopil jsem z popisu lidí co fotí gigapanorama(např. Jeffrey Martin), že ostří právě každý snímek zvlášť-o problému, že se každý nezaostří píšou(musí se případně nahradit z jiné sady-to znamená vyfotit to víckrát).

  • petr33
    petr33
    Autor
    14.03.2019 22:47

    Jinak, při focení panorama vše funguje,jen objektiv neostří-vyzkoušel jsem i jiný.

  • petr33
    petr33
    Autor
    14.03.2019 22:53

    kabelová spoušť právě funguje a ze sady 7 kabelů je tam jediný s klasickým 'jackem´' na jednom konci, který mi pasuje do konektoru pro drátěnozu spoušť

  • petr33
    petr33
    Autor
    14.03.2019 23:26

    No nic,díky,ještě zapřemýšlím.

  • E.B.E
    E.B.E
    15.03.2019 09:15
    Reaguje na petr33 14.03.2019 23:26:

    "No nic,díky,ještě zapřemýšlím...." - zobrazit celý komentář

    Pak je tu ještě jedna možnost. Záleží, jak je kdo zručnej. jednak jde na konci "jacku" změřit, zda hlava spouští i ostření, a pak jde spojit piny spouštění a ostření do jednoho (namáčknutí a expozice) Foťák přesto prvně zaostří, než exponuje. (Vyzkoušeno) Zapjení konektoru už si snad najdeš.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse