Rada ohledně dárku

 • Voldas
  Voldas
  Autor
  08.11.2018 12:54

  Dobrý den, potřeboval bych poradit s dárkem a to s výběrem fotoaparátu pro přítelkyni, která s fotografováním bude teprve začínat, ale jistě se tomuto hodlá více věnovat a vzdělávat. Jednalo by se o fotografování převážně postav a portrétů a sem tam fotografování krajiny a miminek ( alespoň co jsem tak pochytil )

  Vzhledem k tomu, že je v segmentu takový výběr a jako laik se v tom těžko orientuji, tak bych si nechal od zkušených uživatelů poradit. ( a to v tom už čtrnáct dní ležím a nevím co koupit. A je to snad jen a jen horší :D )

  Dále a hlavně to důležité pro mě musím uvést počáteční investici, kterou bych viděl kolem 20-25.000,-Kč +- nějaký ten halíř.

  Nechám si poradit do jakého stroje a objektivu investovat. Ať se jedná o zrcadlovku či bezzrcadlovku. Předem Vám všem děkuji za jakýkoli názor a poznatek a věřím, že touto cestou se mi povede zařízení pořídit.

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Admin
  09.11.2018 10:34
  Reaguje na Voldas 08.11.2018 12:54:

  "Dobrý den, potřeboval bych poradit s dárkem a to s výběrem fotoaparátu pro..." - zobrazit celý komentář

  Dobrý den,
  začneme zlehka :-). Vzhledem k tomu, že Vaše přítelkyně chce fotit portréty, krajinky a pravděpodobně se bude focení více věnovat, viděl bych výběr mezi bezzrcadlovkami a zrcadlovkami. Klíčová bude možnost výměny objektivů, protože dnes neexistuje objektiv (nebo foťák s již zabudovaným objektivem), který dobře poslouží na krajinky i portréty. Navíc toto omezení navede spíše k pokročilejším foťákům, což umožní budoucí rozvoj.
  Hledáme tedy stroj, ke kterému se bude prodávat setový zoom objektiv za rozumnou cenu a ideálně by měl mít větší rozsah ohnisek a zároveň k němu najdete dobrý portrétní objektiv.
  Vhledem k zaměření na portréty bych rozložení budgetu vidět cca půl na půl - první zhruba půlka by byla za tělo se setovým objektivem a zhruba druhá půlka za portrétní objektiv. Přesné rozložení peněz však záleží na značce/systému, protože všude mají hodně různých objektivů s jiným poměrem cena/výkon a za jiné ceny.
  Tím se dostáváme k otázce, co jakého systému vlastně jít. Zde je důležitá otázka, zdali má přítelkyně zkušenosti s focením s nějakým systémem. Pokud ano, potom by bylo vhodné jít do stejného systému, pokud to není dnes něco téměř vymřelého a má to vyhlídky do budoucna.
  Pokud s ničím zkušenosti nemá, potom je celkem jedno, jestli to bude foťák Nikon, Canon, Sony, Fuji, Olympus nebo Panasonic. Tam záleží často na osobních preferencích - někdo má rád ovládání nějakého systému, někdo chce více videa, tak jde k Panasonicu, někdo chce rozšířený systém na bezzrcadlovkách, tak volí Sony, u zrcadlovek potom Nikon/Canon, jiný má rád trošku retro ovládání a jde do Fuji a podobně.

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  Admin
  10.11.2018 07:57
  Reaguje na Voldas 08.11.2018 12:54:

  "Dobrý den, potřeboval bych poradit s dárkem a to s výběrem fotoaparátu pro..." - zobrazit celý komentář

  Dovolím si doporučit přečíst náš článek o výhodách a nevýhodách jednotilivých typů fotoaparátů a objektivů: https://www.fotoaparat.cz/clanek/2341/jak-si-vybrat-fotoaparat-vymenne-objektivy-nebo-ne/

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace