Monitor - prosím poraďte

• 04.05.2017 09:59
  • KIV
  • 19
  • KIV
    KIV
    Autor
    04.05.2017 09:59

Mám monitor HP ZR24w, jsem s ním moc spokojená (koupila jsem ho tenkrát poté, co jsem zde otevřela vlákno s dotazem jaký monitor koupit, a při výběru jsem vybírala dle těch rad.)
    Na nový monitor bych ani nepomyslela, kdyby mi fotky na FA nezačaly padat z obrazovky. Je mi jasné, že dřív nebo později prostě tu moji dvacetčtyřku budu muset upgradovat na větší.
    A tak se tedy znovu obracím na Vás, prosím, poraďte.
    Monitor potřebuji na fotky, tedy prohlížení a úpravu, pouze na fotky, ne na hry, ani ne na filmy či video.
    Dnes ráno jsem si otevřela jeden z obchodů, tedy jejich nabídku na internetu, zatrhla jsem velikost monitoru od 27, zatrhla jsem účel použití na grafiku a fotky, a zobrazilo se mi tolik monitorů, že z toho oči přecházejí, a hlava to nebere, navíc s obrovským cenovým rozpětím. Je mi tedy jasné, že budu potřebovat vaši nápovědu.
    Na co při výběru koukat, tedy co by ten monitor určitě měl mít, abych mohla výběr limitovat. Případně, který konkrétní monitor byste si vybrali, kdybyste si kupovali domů monitor pro stejný účel.
    Předem děkuji za váš čas, a rady moc ocením.

• Romanxyz
    Romanxyz
    05.05.2017 19:31

Nějak jsem přehlídl dotaz. Nevím jestli je ještě aktuální, tak v rychlosti nabídnu článek. http://www.svethardware.cz/recenze-graficke-monitory-co-nabizi/36012 ....a rychlou odpověď. Záleží opravdu na účelu a způsobu použití. Opravdu dobrej monitor pro grafický aplikace bude slušně drahej. Ale taky zbytečnej pro někoho, kdo si tím nevydělává a ani fotky netiskne, nezveřejňuje jinak, než na webu a hlavně ho stejně neumí použít v celém řetězci potřebným pro využití jeho předností. Jinými slovy je zbytečnej pro někoho, komu je cizí slovo Profil monitoru, nebo Barevný prostor. Naopak pro Běžnou, i grafickou práci postačí průměrnej (nečti nejlevnější) monitor, zato postavenej na dobře nastavené grafické kartě s kalibrovaným řetězcem používaných programů. Co se týká značek, zástupci opravdových garfických monitorů jsou dnes parkticky jen NEC, iiyama a samozřejmně slavný Eizo ...většina ostatních výrobců předvádí jen "spotřební zboží". I když v zásadě použitelný, ale taky natolik uvnitř stejný, že je to pak jedno, co člověk zvolí

• Romanxyz
    Romanxyz
    05.05.2017 23:26

...ještě sem si všiml slov o velikosti... velikost monitoru a velikost fotek na něm není o velikosti plochy v palcích, ale o rozlišení. Tudíž není nutné kupovat větší monitor, pokud k tomu není důvod, jako například vzdálenost pozorovatele od něj,další účel, jako sledování filmů celou rodinou .... jinak řečeno: Fotka o určité velikosti bude na dvou stejně velkých monitorech o různém rozlišení různě velká

• Romanxyz
    Romanxyz
    05.05.2017 23:50
    Reaguje na KIV 04.05.2017 09:59:

"Mám monitor HP ZR24w, jsem s ním moc spokojená (koupila jsem ho tenkrát..." - zobrazit celý komentář

Konkrétní ceny grafických monitorů se pohybují někde od skoro dvaceti tisíc. Ale tady jsem našel jeden levnější, navíc profesionální řada a díky většímu rozlišení nebudou ani fotky přetékat :-) Tím netvrdím, že si musíš koupit zrovna tenhle. Je to prostě jen "nejlevnější" nabídka z řady "profi". Má co člověk potřebuje a zvládá barvy AdobeRGB. Což se za ty peníze těžko hledá

• Romanxyz
    Romanxyz
    06.05.2017 13:16

Pardon...odkaz někam zaběhl :-) https://www.nec-display-solutions.com/p/cz/cs/products/details/rp/PA322UHD-2-SV2.xhtml

• KIV
    KIV
    Autor
    06.05.2017 22:45

Děkuji za odpověď, netušila jsem, že je to tak drahé.
    Trochu jsem si početla i ohledně typu konektoru a připojení, a mám obavy že můj počítač bude příliš zastaralý.
    Zatím tedy dík za info, asi ta nová koupě zůstane chvilku u ledu.

• Romanxyz
    Romanxyz
    07.05.2017 10:14
    Reaguje na KIV 06.05.2017 22:45:

"Děkuji za odpověď, netušila jsem, že je to tak drahé. Trochu jsem si..." - zobrazit celý komentář

...a to je poslední věc, na kterou sem zapomněl. Máš náhodou monitor "v pohodě". Co tě vede ho vůbec měnit? ..jestli jde jen o posouvání fotek na něm, je to dost málo, ne? :-)

• KIV
    KIV
    Autor
    07.05.2017 10:54

Romane, na FA mi v novém systému začaly ujíždět fotky z monitoru. I když nerozumím, proč mi neujíždějí fotky z monitoru na jiném portále, kde se vkládají fotky třeba ve velikosti 20 mega (a nechápu jak si tu prohlížejí fotky lidi třeba na mobilu), mám tedy za to, že když nechci posunovat fotky na FA, a nechci aby mi ujížděly z monitoru, tak holt dřív nebo později si musím pořídit větší monitor.

• Romanxyz
    Romanxyz
    07.05.2017 13:12
    Reaguje na KIV 07.05.2017 10:54:

"Romane, na FA mi v novém systému začaly ujíždět fotky z monitoru. I když..." - zobrazit celý komentář

No...je to sice tvoje věc...ale mě přijde celkem legrační kvůli takové kravině a jednomu webu vyhazovat tisíce. Čekal bych závažnější důvod :-)

• Romanxyz
    Romanxyz
    07.05.2017 13:20
    Reaguje na KIV 07.05.2017 10:54:

"Romane, na FA mi v novém systému začaly ujíždět fotky z monitoru. I když..." - zobrazit celý komentář

...sem se tak rozhlídl a zamyslel...našel jsem dneska jedinou fotku, kterou musím rolovat. I když ne moc. Fotky tu mají povolenou velikost...a navíc se ještě zmenšujou na 1200 pixelů (1140 zmenšená) což na šířku nevadí nikomu a navysoko nemůže vadit nani tobě. Tvůj monitor má rozlišení přes dvanáctset. Nějak teda nechápu, proč by se fotka neměla vejít. Já mám jen 1080

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).

Nové diskuse

Nové komentáře

Nejžhavější diskuse

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace