Články v sérii - Širokoúhlá astrofotografie

 • Širokoúhlá astrofotografie – 4. díl: Fotografujeme meteority (perseidy)

  12. srpna v druhé polovině noci je teoretický vrchol meteoritického roje perseid. Pro fotografování potřebujeme místo s minimálním světelným znečištěním, Měsíc pod horizontem a především jasnou oblohu. Nastavení expozice je podobné jako pro fotografování Mléčné dráhy. Pokud váš fotoaparát neumí snímat časosběry, nezapomeňte na kabelovou spoušť tzv. intervalometr. Více v článku.

   0
 • Širokoúhlá astrofotografie – 2. díl: Mléčná dráha, kdy a kde ji fotografovat

  Všechny hvězdy co vidíme na obloze jsou součástí naší galaxie Mléčná dráha. Nejjasnější a nejzajímavější pro fotografování je oblast v souhvězdí Střelce, kde se nachází jádro galaxie s černou dírou. Počítačové planetárium Stellarium je ideální pro zjištění polohy Mléčné dráhy v různých časech, obdobích roku a pohledech z různých míst naší planety. Musíte si dát pozor na Měsíc, který snadno Mléčnou dráhu přesvítí a najít místo s minimem světelného znečistění. Na základě těchto údajů pak můžeme začít plánovat kompozice pro noční krajiny s Mléčnou dráhou.

   2
 • Širokoúhlá astrofotografie – 1.díl: Astrofotografie podle velikosti fotografovaného objektu

  V noci může být intenzita osvětlení až sto tisíc krát menší než ve dne (za slunného dne i více než 70 000 luxů, v noci za úplňku třeba jen 0,5 luxu). Výhodou fotoaparátu proti lidskému oku je, že dokáže akumulovat světlo mnoho hodin a pak to zobrazit. Při dlouhé expozici hvězdy v obloze se však začne projevovat pohyb otáčení Země. Čím menší je fotografovaný objekt, tím rychleji se vliv rotace Země projeví, neboť musíme použít objektiv s menším zorným úhlem. Také je jasné, že čím méně světla vesmírný objekt vyzařuje, tím je jeho fotografování obtížnější.

   9