Fotoaparát.cz

Test digitální zrcadlovky Nikon D7000

Už nějaký čas se šeptalo o tom, že by Nikon mohl brzy představit nový model digitální zrcadlovky střední třídy. Vánoce se pomalu ale jistě blíží, a tak není divu, že tento okamžik nastal právě teď na podzim a světlo světa spatřil nový model Nikon D7000. Vypadá opravdu hodně zajímavě. Více v následujícím článku.

Tělo – mechanické provedení a ovládání

Obrázek č. 1 - Oficiální firemní snímek aparátu Nikon D7000 Obrázek č. 2 - Pohled na horní část aparátu Nikon D7000

Už teď se v internetových diskuzích množí debaty o tom, jakého modelu je D7000 nástupce, zda je nástupcem D5000 nebo D90. Těžko říct, ale osobně si myslím, že tohle není vůbec podstatné. Mnohem podstatnější je, jaký vlastně Nikon D7000 je a musím říct, že na mě udělal velký dojem.
V první řadě překvapilo mechanické provedení samotného těla, které je z větší části vyrobeno z kovového korpusu, odlitého ze slitin na bázi magnézia, což doposud nebylo u Nikonu v této kategorii fotoaparátů zvykem. Víceméně kovové tělo je navíc vybaveno utěsněním proti vnikání vody a prachu, což je u Nikonu v této kategorii také novinka. Tělo fotoaparátu je nepatrně větší, než třeba model D90, ale rozdíl je opravdu prakticky zanedbatelný. Tradičně má velmi dobře propracovanou ergonomii i ovládání, skvěle se drží i uživatelům s větší rukou a také provedení, rozmístění a popisu ovládacích prvků není moc co vytknout. I když drobné mušky se najdou. Především je to otočný volič expozičních režimů, který je sice velmi dobře proveden, ale z těla docela dost vyčnívá a tak se mi občas stalo, že při vkládání nebo vytahování fotoaparátu z brašny se mi nechtěně “podařilo“ přepnout režim do jiné polohy. Je to celkem nepříjemné, protože si toho člověk většinou všimne až v okamžiku, kdy zkazí první fotku, která ale může být právě tou neopakovatelnou. Tento drobný nešvar trápí Nikony už od dob modelu D70 a přitom by se dal snadno vyřešit jiným provedením tohoto voliče, případně v kombinaci s tužšími přechody jednotlivých stavů.

Další drobnou vadou je nezvyklé provedení přepínače režimů automatického zaostřování. Na přední stěně pod objektivem je obvyklý otočný a tradičně řešený přepínač pro přepínání automatického a ručního zaostřování. Současně však funguje také jako tlačítko, které v kombinaci s kolečkem na zadní stěně přepíná režimy zaostřovaní AF-S, AF-C a AF-A. Je to sice celkem logické a vhodné řešení, nicméně zcela nové a v tomto ohledu chybí na těle fotoaparátu jakákoli popiska. Informaci lze sice snadno najít v návodu k použití, ale bez něj na tento detail hned tak nepřijdete. Poslední drobnou výtkou je ne úplně dostatečná aretace dvířek kryjících sloty pro paměťové karty. Při manipulaci s přístrojem jsem tak občas nechtěně tento prostor zbytečně otevřel. Nicméně tohle už je spíše jen o zvyku a oblíbeném způsobu uchopování přístroje.

Obrázek č. 3 - Levá strana aparátu Nikon D7000 Obrázek č. 4 - Pravá strana aparátu Nikon D7000
Obrázek č. 5 - Zadní stěna aparátu Nikon D7000

Naopak přímo úžasný je hledáček. Je nejen velký (zvětšení x0,94), světlý a jasný, ale také se 100% zobrazením fotografované scény, což v této kategorii přístrojů rozhodně není obvyklé. O kvalitě hledáčku také svědčí použití plnohodnotného pentagonálního hranolu. Při pohledu do hledáčku objevíme také Nikonovskou klasiku v podobě průhledového displeje, jehož hlavní výhodou je možnost zobrazení některých informací přímo na matnici. Jde o případné varování, že v přístroji není vložena paměťová karta a při aktivaci černobílého režimu jsme na tento fakt také upozorněni ikonkou B/W, která se objeví v pravém dolním rohu matnice. Největší výhodou tohoto řešení je však možnost zobrazení pomocné mřížky na matnici a to bez nutnosti její výměny, pouhou aktivací v menu, což jistě ocení zejména fotografové architektury, pro které je sledování linií nutností. Stavový displej v hledáčku je pak proveden klasickými zelenými znaky a ikonkami, přičemž v uživatelském menu je možné si definovat, zda číselná část v pravé části má zobrazovat aktuální citlivost ISO (včetně indikace funkce automatické volby citlivosti ISO) nebo jen zbývající počet snímků, které pobere paměťová karta.

Obrázek č. 6 - Základ kovového korpusu těla fotoaparátu Nikon D7000 Obrázek č. 7 - Pentagonální hranol hledáčku

Novinkou v ovládacích prvcích je pak páčka na zadní stěně fotoaparátu, kterou lze snadno a kdykoli spustit režim živého náhledu a stejně tak rychle jej deaktivovat. Na horní straně této ovládací páčky je pak červené tlačítko, jehož stiskem přístroj zahájí natáčení videosekvence. Je to jednoduché, intuitivní a přitom dokonale funkční. Jinak zůstalo s ohledem na ovládací prvky vše při starém a osvědčeném systému, včetně grafického řešení menu. Tady snad jen stojí za zmínku, že i Nikon D7000 je konečně vybaven kompletní českou lokalizací menu a to včetně textové nápovědy k jednotlivým funkcím, která je ideální především pro ty, kteří s fotografováním teprve začínají a přitom neradi čtou návod k použití.
Až na zmíněné drobné nedostatky, které se však najdou na každém fotoaparátu, lze mechanické provedení, ovládání, menu i ergonomii fotoaparátu Nikon D7000 hodnotit jako vynikající a lze jen doufat, že zmíněné technické vychytávky se brzy stanou i v této třídě fotoaparátů standardem.

Čip, snímání, obrazová kvalita

Obrázek č. 8 - Snímací čip s jednotkou pro jeho čištění Obrázek č. 9 - Závěrka testovaná na 150.000 cyklů
Obrázek č. 10 - Základní deska s obrazovým procesorem Expeed 2

Srdcem každé digitální zrcadlovky je snímací čip. V případě Nikonu D7000 je jím typ CMOS formátu DX (APS-C) o rozměrech 23,6×15,6 mili­metru, tedy s crop faktorem x1,5 a s maximálním rozlišením 16,2 milionu efektivních obrazových bodů v rozložení 4928×3264 pixelů. Ve standardním nastavení je k dispozici rozsah citlivostí ISO 100 až 6400. V uživa­telském nastavení pak lze ještě povolit rozšíření až na ISO 25600. O zpracování obrazových informací se stará procesor Expeed druhé generace. Snímky je možné ukládat v obvyklých formátech NEF (RAW) a JPEG, případně v obou současně a to i s možností nastavení míry komprese, barevného prostoru a dalších parametrů. Záznam může být volitelně také ve 12 nebo 14 bitových barvách. Snímky se ukládají na dvojici paměťových karet typu SD (včetně podpory nejnovějších SDHC a SDXC) s velmi detailním nastavením využití těchto karet. Je možné jako zálohu ukládat současně na obě karty, nebo po zaplnění jedné začít používat druhou, případně na jednu RAW a na druhou JPEG nebo na jednu fotky a na druhou videosekvence.

Závěrka fotoaparátu je testována na 150.000 cyklů a umožňuje použít rozsah expozičních časů od 1/8000 až po 30 vteřin a nechybí samozřejmě ani čas “B“, tedy trvale otevřená závěrka. Fotografie lze pořizovat rychlostí až 6 snímků za vteřinu, přičemž není nutné tuto maximální rychlost využívat a počet obrázků za vteřinu si lze dle libosti uživatelsky nastavit. Nechybí ani dva propracované časovače. První z nich je spojen se samospouští, kde lze zvolil sérii jednoho až devíti snímků a definovat lze i prodlevu mezi jednotlivými fotografiemi. Pomocí druhého časovače lze pak provádět intervalové snímání. V tomto režimu si ve fotoaparátu nastavíte čas, kdy se má začít automaticky fotografovat, dále pak počet snímků a časový odstup mezi jednotlivými snímky. Takto můžete snadno efektně a automaticky monitorovat velmi pomalé děje, jako třeba rozkvétání květů, pohyb mraků po obloze a podobně.

Obrázek č. 11 - Modul automatického zaostřování Nikon Multi-CAM 4800DX Obrázek č. 12 - Dvojice slotů na paměťové karty SD, SDHC nebo SDXC

Nyní se však již dostáváme k samotným fotografickým výsledkům. Na ukázkovém snímku č.13 je obvyklá testovací noční scéna v plném rozlišení a bez úprav. Je složena ze dvou polovin, pořízených při různém nastavení vyvážení bílé barvy. Z výsledku je patrné, že automatika vyvážení bílé barvy si s umělým osvětlením poradila velmi dobře. Nicméně i tak doporučuji se na automatiku nespoléhat a pokud chcete dosáhnout opravdu barevně věrných snímků, tak doporučuji používat ruční nastavení a to alespoň pomocí předvoleb na jednotlivé typy osvětlení a to buď ještě před fotografováním (pokud budete fotografovat do formátu JPEG) a nebo pomocí dodatečné úpravy při zpracování formátu RAW.

Obrázek č. 13 - Pohled na celkovou testovací noční scénu se srovnání nastavení vyvážení bílé Obrázek č. 14 - 100% výřezy z jednotlivých nočních testovacích snímků pro lepší srovnání

Na ukázkovém obrázku č.14 pak najdete 100% výřezy z jednotlivých testovacích snímků v plném rozlišení, pořízených při všech dostupných citlivostech ISO. Použit byl základní objektiv AF-S Nikkor 18–105mm f/3,5–5,6 VR u kterého se dá předpokládat, že bude asi nejčastější volbou uživatelů Nikonu D7000. Z výsledků je viditelné, že kvalita fotografií je opravdu vysoká. Ostrost a kresba je sice mírně měkčí, což však není způsobeno nekvalitou použitého objektivu, ale spíše tím, že fotoaparát je ve výchozím nastavení (před pořízením snímků jsem fotoaparát vyresetoval a vypnul redukce šumu) nastaven na nízkou míru doostřování. Těžko říct, proč tomu tak je. Možná proto, že doostření při následném zpracování je otázkou pár vteřin, kdežto přeostřené snímky se změkčují trošku hůř. Někomu to bude vyhovovat a někomu ne, nicméně nastavení lze snadno změnit. Já osobně bych spíše doporučil míru doostření mírně zvýšit přímo nastavením ve fotoaparátu. Ale zpět k výřezům – z výsledků můžete vidět, že úroveň šumu je velmi dobrá. Do ISO 800 není nárůst šumu vůbec viditelný. Nepatrný nárůst je patrný až při ISO 1600 a 3200. Na většinu situací je však bez problémů použitelná i citlivost ISO 6400, která je zároveň maximem standardního rozsahu. V uživatelských funkcích však lze ještě povolit navýšení o dva stupně výš. Při citlivost ISO 12800 je však již nárůst značný a dochází také k výraznější ztrátě kresby a šumu v jednotlivých barevných kanálech, kdy se v obraze objevují pixely cizorodých barev. Nejvyšší citlivost ISO 25600 je pak v praxi již téměř nepoužitelná, běžný i barevný šum je již značný a také ztráta detailů je již neúnosná. Viditelná je také nezanedbatelná desaturace.

Obrázek č. 15 - Celkový testovací snímek za denního světla při ISO 6400

Na ukázkových snímcích č.15 a 16 je pak podobná situace jako u předchozího porovnání jednotlivých citlivostí ISO, jen pro změnu za denního světla. Výsledek je podobný jako u předchozího srovnání, snad jen šum je v denním světle mírně méně výrazný, ale ani v případě denního světla bych nedoporučoval pro skutečné praktické použití citlivost vyšší jak ISO 6400. Toto porovnání na denní a noční scéně je také dobrou ukázkou toho, že úroveň šumu v obraze není nikdy stejná a dost také záleží na tom, co a za jakého světla fotografujeme a také k jakému účelu má výsledná fotografie sloužit. To se samozřejmě netýká jen Nikon D7000 ale digitálních fotoaparátů obecně.

Celkově lze tedy říct, že kvalita snímků je opravdu vysoká a to především s ohledem na míru nežádoucího šumu ve fotografiích. Pro naprostou většinu situací je bez problémů použitelný celý základní rozsah citlivostí od ISO 100 až po 6400, což je na čip formátu APS-C hodnota opravdu vysoká. Nějaký ten šum se sice při vyšších hodnotách najde, ale jeho úroveň je mírná a desaturace či ztráta detailů minimální. Navíc pokud se už nějaký ten šum objeví, tak má velmi příjemnou (člověk by skoro řekl “filmovou“) podobu a navíc prakticky bez barevného šumu, který by se jinak úpravou v grafickém editoru odstraňoval jen těžko. Dvě nejvyšší hodnoty jsou již spíše jen marketingovým tahem a jejich praktická využitelnost je již přinejmenším sporná. To se ale dalo čekat, protože jsem ještě neviděl digitální zrcadlovku, kde by maximální citlivost byla opravdu použitelná. Pro běžné uživatele proto ani nedoporučuji tyto dvě nejvyšší hodnoty v menu povolovat, protože je to prakticky zbytečné. Závěrem ještě přikládám několik fotografií v plném rozlišení, pořízených zejména při vyšších hodnotách citlivosti ISO (i u těchto snímků byly vypnuty funkce pro redukci šumu).

Obrázek č. 16 - 100% výřezy z jednotlivých denních testovacích snímků pro lepší srovnání Obrázek č. 17 - Nikon D7000 + AF-S DX 18-105mm f/3,5-5,6 VR, čas 1/3s, clona f/8, ISO 6400
Obrázek č. 18 - Nikon D7000 + AF-S DX 18-105mm f/3,5-5,6 VR, čas 1/500s, clona f/11, ISO 800 Obrázek č. 19 - Nikon D7000 + AF-S DX 18-105mm f/3,5-5,6 VR, čas 1/320s, clona f/11, ISO 400
Obrázek č. 20 - Nikon D7000 + AF-S DX 18-105mm f/3,5-5,6 VR, čas 1/250s, clona f/5,3, ISO 6400 Obrázek č. 21 - Nikon D7000 + AF-S DX 18-105mm f/3,5-5,6 VR, čas 1/2500s, clona f/5,6, ISO 6400
Obrázek č. 22 - Nikon D7000 + AF-S DX 35mm f/1,8, čas 1/200s, clona f/8, ISO 3200

V době psaní tohoto článku jsem bohužel ještě neměl k dispozici detailní laboratorní výsledky, a proto se časem pokusím o pokračování, kde se soustředím již víceméně jen na výsledky testů laboratoře asociace DIWA (jíž je FotoAparát.cz členem) a samozřejmě také na srovnání s největšími konkurenty, zejména pak s novým Canonem EOS 60D, který bude Nikonu D7000 asi největší (a možná jedinou) skutečnou konkurencí.

Funkce

Velmi důležitou otázkou je také výbava fotoaparátu funkcemi. Dnešní digitální zrcadlovky umí dříve nepředstavitelné množství funkcí a nastavení, proto dnes nejsou výjimkou návody k použití, které mají řádově stovky stran. Podívejme se však alespoň na to nejpodstatnější a také na novinky, které u Nikonu D7000 najdeme. Asi nejpodstatnějším vylepšením oproti předchozím modelům je zcela nová jednotka automatického zaostřování Multi-CAM 4800DX. Systém obsahuje v této kategorii fotoaparátů nevídaných 39 zaostřovacích bodů, z nichž je 9 zdvojených (křížových). Jednotlivé zaostřovací body jsou velmi dobře rozložené v ploše hledáčku a jejich polohu si můžete prohlédnout na ukázkovém obrázku č.24, kde najdete celkový pohled do hledáčku, včetně stavového displeje, volitelně zobrazitelné pomocné mřížky a také upozornění zobrazující se přímo v obrazovém poli.

Obrázek č. 23 - Nikon D7000 + AF-S DX 35mm f/1,8, čas 1/8000s, clona f/8, ISO 6400

Ostřící systém umožňuje vybírat manuálně jednotlivé zaostřovací body nebo je seskupovat do různých skupin, případně ponechat výběr ostřícího bodu na automatice fotoaparátu. V praktickém nasazení se automatické zaostřování velmi dobře osvědčilo. Bez problémů stíhá zaostřovat i rychle se pohybující objekty a také dobře funguje i za nízké hladiny osvětlení. Autofokus tak lze jednoznačně považovat za silnou stránku Nikonu D7000 a velkou konkurenční výhodu.

Další zajímavou funkcí je možnost natáčení videosekvencí. V případě Nikonu D7000 je možno pořizovat záznam v plném Full HD rozlišení při 24 snímcích za vteřinu. K dispozici jsou ale samozřejmě i nastavení pro záznam v několika nižších rozlišeních. O ozvučení se stará vestavěný monofonní mikrofon s překvapivě slušnou kvalitou záznamu. Pro náročnější uživatele však nechybí konektor pro připojení externího stereofonního mikrofonu. V režimu živého náhledu nebo videa je pak možné využívat několik systémů automatického zaostřování. Jednak je to možnost pevného zaostření a za druhé také funkce kontinuálního zaostřování. Ve druhém menu nastavení je možné definovat, zda se má použít systém detekce obličejů, široké zaostřovací pole, standardní zaostřovací pole a nebo sledování pohyblivého objektu. Možnost průběžného zaostřování pohyblivých objektů se skvěle hodí při akčnějším videu a zatím není mnoho digitálních zrcadlovek, které touto funkcí disponují. Naopak spíše zábavná je detekce obličejů, která ovšem také funguje skvěle a tvář si v obraze skutečně rychle a spolehlivě najde, což indikuje na LCD monitoru rámečkem kolem nalezeného obličeje. Video lze přímo ve fotoaparátu mírně upravit, odstřihnout konce záznamu a také uložit jednotlivý segment jako samostatnou statickou fotografii. Funkce videa tak lze celkově také hodnotit na jedničku.

Hlavní výhodu natáčení videa digitální zrcadlovkou oproti běžným kamerám spatřuji především v možnosti využívat kvalitního snímacího čipu a také v možnosti výměny objektivů, což bežná videokamera neumožňuje. Jako ukázku přikládám jedno zábavné video, které jsem s Nikonem D7000 pořídil na vandru objektivem typu rybí oko (AF Nikkor 10,5mm f/2,8 ED Fisheye) v trampy přeplněném Brdském motoráčku. Toto video berte spíš jen jako vtípek a ukázku toho, co by jste běžnou kamerou hned tak nenatočili, protože právě objektiv rybí oko byl v nacpaném prostoru vlaku k nezaplacení. Také vysoká citlivost čipu se ve večerním vlaku opravdu hodila. Zvuk byl zaznamenán vestavěným mikrofonem.

Video si můžete stáhnout zde.

Další velmi zajímavou funkcí je možnost úprav fotografií přímo v přístroji. To sice není nic nového, ale v případě Nikonu D7000 jsou možnosti opravdu mimořádně obsáhlé. Mnozí uživatelé sice nad touto možností ohrnují nos, ale především začínajícím fotografům může opravdu usnadnit život. Je to totiž opravdu jednoduché a maximálně intuitivní. Vše je navíc nyní v češtině a to včetně kontextové nápovědy, takže to zvládne opravdu každý. Také skvělý LCD monitor s úhlopříčkou 7,5 cm a VGA rozlišením na zadní stěně fotoaparátu je pro základní úpravy dostatečný. Začátečníkům jistě pomůže především možnost zpracování a převodu snímků z formátu RAW, kde lze editovat hned několik parametrů, včetně změny vyvážení bílé, dodatečné korekce expozice a dalších drobností. Zajímavá je také možnost převodu do černobílé, včetně simulace použití filtrů pro klasickou filmovou černobílou fotografii. Vestavěné digitální filtry lze ale použít i pro barevné snímky. V nabídce jsou také korekce zkreslení, narovnání kácejících se linií, simulace miniatury nebo rybího oka a řada dalších více či méně užitečných dodatečných úprav.

Obrázek č. 24 - Pohled do hledáčku, rozložení zaostřovacích bodů

Pro začínající uživatele je také připravena nepřeberná řada scénických kreativních poloautomatických režimů. U každého z nich je pak opět kontextová nápověda, která přesně specifikuje k jakému typu fotografií je režim určen a to včetně ukázkové fotografie.

Z dalších drobností bych už jen alespoň jmenoval některé zajímavosti, jako například detailní informace o nabití a stavu baterie, možnost přidání uživatelského komentáře k fotografii, přiřadit informace o autorství, možnost uložení a zpětného načtení osobního nastavení, příprava pro bezdrátové sítě, jemné ruční doladění automatického zaostřování, virtuální horizont (vodováha), přepínání časových pásem a další a další více či méně užitečné funkce. Celkově bych tedy funkční výbavu také hodnotil na výbornou.

Obrázek č. 25 - Konektory pro připojení externího mikrofonu, GPS jednotky, běžného i HD televizoru a Obrázek č. 26 - objektiv AF-S DX 18-105mm f/3,5-5,6 VR

Příslušenství, cena a závěr

Nejdůležitějším příslušenstvím každé zrcadlovky (nejen té digitální) jsou objektivy a výběr dobrého objektivu je mnohdy důležitější, než výběr samotného těla fotoaparátu. Objektivů však existuje spousta a pro různé účely. Naprostá většina fotografů však potřebuje především nějaký základní univerzální objektiv pro většinu běžných situací. Právě takovým objektivem je AF-S Nikkor 18–105mm f/3,5–5,6 VR se kterým se bude Nikon D7000 prodávat v cenově zvýhodněném setu. I přes jeho nízkou cenu se nejedná o žádný běžný “setový“ objektiv ale o moderní a velmi dobře vybavený základní zoom. Daní za nízkou cenu (při koupi současně s D7000 vyjde přibližně na 5.000,– Kč včetně DPH) je plastový bajonet a absence gumového těsnění kolem bajonetu. Jinak ale objektivu nic nechybí, je vybaven osvědčeným stabilizátorem obrazu, ultrazvukovým motorem zaostřování a v ceně dostaneme i účinnou tvarovanou sluneční clonu. Také po stránce optických vlastností je tento objektiv na opravdu vysoké úrovni a jeho celkový poměr ceny k užitným vlastnostem patří v této kategorii objektivů v současné době ke špičce na současném trhu. Právě kvalitní a přitom cenově dostupné základní objektivy jsou u Nikonu již dlouhodobě velmi silnou zbraní a to již od dob prvních digitálních zrcadlovek. Pokud vám tedy Nikon D7000 padne do oka, rozhodně doporučuji využít právě tohoto zvýhodněného setu. Zmíněný objektiv najdete na produktovém snímku č.26.

Pokud však dáváte přednost pevným ohniskům, tak bych vás ještě rád upozornil na jednu možnost, kterou je objektiv AF-S Nikkor 35mm f/1,8 G. Není to sice již vyslovená novinka ale pořád ještě patří do poslední generace objektivů. Jde o objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností a vysokou světelností určený právě pro digitální zrcadlovky s čipem formátu APS-C. Při crop faktoru x1,5 se tak vlastně dostáváme přibližně na ekvivalent 50mm, tak jak jsme mnozí byli zvyklí ještě z dob kinofilmu. Objektiv se prodává (snad jen zatím) pouze samostatně za cenu cca 5.500,– Kč včetně DPH. Pro mnohé tak může být zajímavou alternativou. Objektiv je také vybaven ultrazvukovým motorem ostření, ale stabilizaci u něj nečekejte, v této třídě to zatím tak nějak obecně není zvykem. V ceně za to ale dostanete nejen sluneční clonu ale také měkký obal. Má již také kovový bajonet a jeho gumové těsnění.

Zajímavou drobností je také fakt, že Nikon D7000 je plně kompatibilní se všemi myslitelnými objektivy s bajonetem Nikon “F“ a není omezen jen na některé typy, jako je to u nejlevnějších modelů Nikonu. D7000 funguje jak s objektivy AF (tedy s automatickým ostřením s pohonem z těla fotoaparátu), tak i s plně manuálními objektivy, včetně přenosu hodnoty clony do těla přístroje. Případně přes příslušnou redukci můžete na Nikon D7000 nasadit prakticky cokoli a vše bude fungovat, včetně měření expozice.

Obrázek č. 27 - objektiv AF-S DX 35mm f/1,8 G Obrázek č. 28 - Nikon D7000 s novým bleskem Nikon SB-700

Dalším oblíbeným příslušenstvím jsou externí systémové blesky. Současně s Nikonem D7000 byl ohlášen také nový blesk Nikon SB-700, který je k D7000 asi nejlepší možnou volbou. Není tak drahý jako nejvýkonnější profesionální verze (SB-700 bude k mání za cca 8.500,– Kč včetně DPH), ale omezen je však jen mírně nižším výkonem. Přitom je vybaven veškerým dostupným vybavením a funkcemi, včetně možnosti použití jako bezdrátově dálkově ovládaný blesk umístěný zcela mimo fotoaparát a nebo jej naopak použít jako blesk řídící jiné bezdrátově ovládané jednotky. Jeho výkyvná a otočná hlava umožňuje odrážené záblesky od okolních stěn či předmětů. Má také vestavěnou vysouvací rozptylku a odraznou destičku. V příslušenství pak najdete rozptylný softbox, sadu nasazovacích filtrů pro specifická zabarvení světla, krytku spoje fotoaparátu a blesku pro použití v náročnějších externích podmínkách, měkké pouzdro a také stojánek, sloužící pro postavení blesku mimo fotoaparát nebo jeho případné umístění na stativ.

Obrázek č. 29 - Záblesková sada pro makrofotografii Nikon SB-R1 Obrázek č. 30 - Bateriový grip MB-D11

Náročnější fotografové také mohou Nikon D7000 rozšířit o bateriový grip MB-D11, který má další spoušť usnadňující fotografování na výšku, další baterii a také samostatné přední ovládací kolečko. Užitečným příslušenstvím je také dálkové ovládání. K dispozici jsou dvě varianty, jednak kabelová dálková spoušť MC-DC2, a nebo bezdrátové dálkové ovládání ML-L3. Osobně bych rozhodně doporučil bezdrátové ovládání, není o moc dražší jak to kabelové, je to podstatně pohodlnější, navíc si jím zbytečně nezaplníte připojovací konektor, který se může hodit třeba pro externí GPS jednotku. Také se mi podařilo odhalit zajímavý ale podstatný detail, kterým je jeden senzor pro příjem signálu z bezdrátového ovladače navíc, najdete jej na zadní stěně fotoaparátu. Je to drobnost, ale velmi užitečná, protože při ovládání fotoaparátu tímto ovladačem můžete stát jak před ním, tak i za ním. Dosavadní fotoaparáty měly tento přijímací senzor jen na přední straně fotoaparátu, což znesnadňovalo jeho ovládání, pokud jste stáli za ním.

Obrázek č. 31 - Nikon D7000 s nasazeným bateriovým gripem MB-D11 Obrázek č. 32 - Kabelové dálkové ovládání MC-DC2
Obrázek č. 33 - Bezdrátové dálkové ovládání ML-L3

Posledním příslušenstvím, které bych rád zmínil je externí GPS jednotka Nikon GP-1, kterou lze připojit k fotoaparátu, a která vám následně do dat Exif uloží přesnou informaci o místě, kde byl snímek pořízen. Je to opravdu skvělá vychytávka, kterou zatím mnoho výrobců u svých digitálních zrcadlovek neumožňuje. Tady je však velká škoda toho, že Nikon nasadil na toto užitečné zařízení zcela absurdně vysokou cenu (aktuálně kolem 7.200,– Kč včetně DPH). Přitom externí GPS jednotky například k mobilním telefonů se cenově pohybují pod jeden tisíc Kč včetně DPH. Za cenu, kterou stojí GP-1, pak můžete běžně pořídit špičkové plnohodnotné automobilové nebo turistické navigace i s mapovými podklady.

Závěrem bych ještě zmínil také novou verzi programu Nikon View NX2, která je zdarma ke stažení na stránkách výrobce a také se dodává na přiloženém CD k fotoaparátu. Kromě toho, že slouží jako rychlý a přehledný prohlížeč fotografií, tak je zde také možnost zobrazení dat z GPS jednotky na mapě. Do snímků, které informaci o souřadnicích neobsahují, je ji možné v tomto programu také snadno a rychle přiřadit. Ale hlavně – nově je tu také možnost v tomto programu zpracovat (nebo jak se dnes občas říká vyvolat) fotografie ve formátu RAW a převést je do jiného formátu. Absence této možnosti byla dříve Nikonu často vyčítána a tak je nyní konečně k dispozici.

Zajímavou a podstatnou věcí také je, že při zakoupení fotoaparátu dostanete přibalen také kupón na několik bezplatných odborných vyčištění snímacího čipu od nečistot ve značkovém servisu. Nikon je tak jediný výrobce, který něco podobného nabízí. Čištění v servisu sice není nutné příliš často, ale občas se to hodí a ušetříte tak nemalou částku, protože za normálních okolností si servisy jiných značek účtují za tuto operaci řádově několik stokorun.

Závěrem bych chtěl říci, že už dlouho jsem nebyl žádnou novou digitální zrcadlovkou tak nadšen, jako je to v tomto případě. Kvalita provedení, obrazová kvalita i nabídka funkcí a příslušenství jsou opravdu na špičkové úrovni a Nikon D7000 bude jen těžko hledat na trhu nějakého konkurenta. Silnou zbraní D7000 je také nabídka výborných a přitom cenově dostupných základních objektivů, zejména pak doporučuji cenově zvýhodněný set s objektivem AF-S Nikkor 18–105mm f/3,5–5,6 VR. Vytknul bych pouze již zmíněné provedení voliče expozičních režimů, které se dá snadno nechtěně a nevědomky přepnout do jiné polohy a ještě nedostatečně aretovaná dvířka pro paměťové karty. Neodpustím si také ještě jednou poznámku k ceně GPS jednotky. Ještě že existují neznačkoví alternativní výrobci … ;o)

A co cena nového fotoaparátu Nikon D7000? Zatím (10/2010) ještě není v prodeji, ale podle všech dostupných informací by reálné ceny měly vypadat velmi zajímavě – asi takto :
Tělo Nikon D7000 – 29.990,– Kč včetně DPH
Set s objektivem AF-S Nikkor 18–105mm f/3,5–5,6 VR – 34.990,– Kč včetně DPH
Set s objektivem AF-S Nikkor 16–85mm f/3,5–5,6 VR – 41.990,– Kč včetně DPH
Set s objektivem AF-S Nikkor 18–200mm f/3,5–5,6 VR – 43.900,– Kč včetně DPH

Na stránkách českého zastoupení <a herf=„http://ww­w.nikon.cz/cs_CZ/“>­Nikon CZ s.r.o. najdete další, nejen technické informace. Zakoupené aparáty zde lze také zaregistrovat na své jméno podle výrobního čísla, což může být velmi užitečné při jejich ztrátě či krádeži.