Fotoaparát.cz

Digitální zrcadlovka Canon 1D Mark IV

Mezi reportéry, ale hlavně mezi fotografy zvířat, je velmi oblíbená modelová řada Canonu s označením EOS 1D. Po úspěšné verzi Mark III. nyní přichází nejnovější model s označením Mark IV., na který se podíváme v následujícím článku.

Tělo – mechanické provedení a ovládání

Obrázek č. 1  - Canon 1D Mark IV. Obrázek č. 2  - Zadní část aparátu Canon 1D Mark IV.

Nový Canon EOS 1D Mark IV je po mechanické založen na původní a léty osvědčené koncepci předchozích modelů, od kterých se příliš neodlišuje. Základem je tradičně mimořádně odolné celokovové šasi, doplněné systémem těsnění proti vnikání prachu a vlhkosti. Už jen na první dotek je zřejmé, že v rukou držíme opravdu prvotřídní fotoaparát, který skvěle sedne i do větší ruky. Pogumování úchopových částí pak tento dojem jen vylepšuje. Také hmotnost cca 1,2 kg (samotné tělo) leccos napovídá. Robustnosti a kvalitě mechanického provedení tak opravdu nelze vytknout prakticky nic.

Také rozložení ovládacích prvků je prakticky stejné jako u předchozí verze a tak uživatelé nového modelu najdou vše tam, kde na to byli z dřívějška zvyklí. Důležité funkce jsou vyvedeny do samostatných tlačítek a zůstalo i oblíbené a geniálně jednoduché ovládání pomocí kolečka na zadní stěně s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Prostě stará dobrá klasika. Snad jen ten nepříliš šťastně provedený hlavní vypínač by si už přeci jen zasloužil vymyslet jiné provedení i umístění. Jinak i po této stránce maximální spokojenost.

Obrázek č. 3  - Horní část aparátu Canon 1D Mark IV. Obrázek č. 4  - Pravá část aparátu Canon 1D Mark IV.
Obrázek č. 5  - Levá část aparátu Canon 1D Mark IV.

Zásadní změny se ale dočkal LCD monitor na zadní stěně fotoaparátu. Jeho rozměry sice zůstaly stejné, úhlopříčka zůstala na třech palcích, ale rozlišení se zvýšilo z 230.000 na 920.000 obrazových bodů, tedy čtyřnásobně. Podstatně tak vzrostl komfort práce s menu, ale hlavně prohlížení a kontroly pořízených snímků. Jinak zůstala stejná i koncepce dvojice pomocných LCD displejů a také třetího displeje v hledáčku. I tady platí to, co již bylo zmíněno ohledně celkového provedení fotoaparátu – konstrukce i koncepce přístroje je léty natolik vyladěná, že výrobce neměl důvod k nějakým zásadním změnám. Přestože tedy po této stránce zůstalo téměř vše při starém, tak lze hodnotit mechanické provedení a koncepci ovládání fotoaparátu jako vynikající a odpovídající nejvyšší třídě profesionálních digitálních zrcadlovek Canon.

Obrázek č. 6  - Kovové šasi aparátu Canon 1D Mark IV. Obrázek č. 7  - Snímací čip s jednotkou čištění od prachu
Obrázek č. 8  - Základní deska fotoaparátu s dvojicí obrazových procesorů DiGIC 4

Snímací čip, obrazová kvalita

Mnohem zajímavější jsou však inovace skrývající se v útrobách fotoaparátu. Základní deska byla vybavena hned dvojicí obrazových procesorů nejnovější generace DiGIC 4. Nový je samozřejmě také snímací čip. Ten pochází z dílen samotného Canonu, využívá technologii CMOS a dosahuje rozlišení až 16 milionů obrazových bodů, konkrétně je to pak 4896×3264 pixelů. Rozměry čipu jsou 27,9×18,6 mili­metru, což odpovídá formátu APS-H, který zatím stále používá pouze Canon. Tady je otázkou, jak tento fakt hodnotit. Některým uživatelům tento formát čipu vyhovuje, protože jsou na něj historicky zvyklí, ale najde se i nemálo těch, kteří se již těšili na Fullframe a kteří formát APS-H považují za více či méně mrtvou slepou kolej. Logičtější by asi bylo se spíše přiklonit na stranu skeptiků, ale na druhou stranu zase pravdou je, že výrobce si jistě tento krok dobře promyslel, a že zájemců o fotoaparát s tímto čipem bude jistě dost. Navíc ti, kteří požadují zaběhlejší formáty čipu, mají v bohaté nabídce Canonu stále z čeho vybírat. Nejnáročnější z těch, kterým APS-H nevyhovuje, asi sáhnou po vrcholném modelu EOS 1Ds Mark III nebo skromnějším EOS 5D Mark II a ti, jejichž požadavky jsou menší, tak ty jistě uspokojí skvělý a levný EOS 7D s menším čipem formátu APS-C.

Obrázek č. 9  - Celková zkušební noční scéna v plném rozlišení při ISO 50 Obrázek č. 10  - 100% výřezy

Nejzajímavější je však ale rozsah dostupných citlivostí, který dosahuje hodnot ISO 100 až 12.800 v základním rozsahu. V uživatelských funkcích pak lze povolit jeho rozšíření až na hodnoty ISO 50 až 102.400, což je v případě Canonu zatím největší dostupný rozsah citlivostí. Nás však bude ještě daleko více zajímat, jak vypadá obrazový výstup při jednotlivých citlivostech při praktickém nasazení, protože právě kvalita výstupu při vysokých citlivostech patří mezi hlavní sledované veličiny u nových fotoaparátů.

Na ukázkovém snímku č.9 najdete celkovou zkušební noční scénu v plném rozlišení, pořízenou při citlivosti ISO 50 a složenou ze dvou polovin, pořízených při nastavení vyvážení bílé na automatiku a na předvolbu pro žárovkové světlo. Porovnáním obou částí snímků je zřejmé, že automatika vyvážení bílé si s umělým osvětlením poradila velmi dobře. Mnohem zajímavější je však snímek č.10, na kterém najdete 100% výřezy z jednotlivých zkušebních snímků pořízených při všech dostupných citlivostech ISO. Z výsledků je viditelné, že Canon EOS 1D Mark IV si v tomto ohledu vede velmi dobře. Snímky pořízené při citlivosti ISO 50 až 3200 jsou technicky vynikající a bez problémů použitelné i na velké formáty tištěných fotografií. Výsledek při citlivosti ISO 6400 je stále ještě vynikající, nárůst šumu je sotva znatelný a i při této citlivosti lze snímky bez obav použít i pro velkoformátový tisk. Při ISO 12.800 je již nárůst šumu viditelný, stejně jako ztráta detailů kresby. Při vhodném zpracování a aplikaci redukce šumu lze ale i tyto snímky využít pro tisk větších formátů. Při ISO 25.600 je již šum opravdu znatelný, ale při pečlivém zpracování je lze použít pro tisk menšího formátu fotografií nebo pro použití na webu. ISO 51.200 je už na hranici praktické použitelnosti především pro značnou ztrátu detailů kresby. Maximální citlivost ISO 102.400 je pak již prakticky nepoužitelná pro vysokou míru šumu v obraze i pro velkou ztrátu detailů kresby.

Obrázek č. 11  - Celková zkušební noční scéna v plném rozlišení při ISO 6400 Obrázek č. 12  - Celková zkušební noční scéna v plném rozlišení při ISO 12.800
Obrázek č. 13  - Objektiv EF 17-40mm f/4 L USM, čas 1/250 vteřiny, clona f/22, ISO 6400 Obrázek č. 14  - Objektiv EF 17-40mm f/4 L USM, čas 1/500 vteřiny, clona f/22, ISO 12.800
Obrázek č. 15  - Objektiv EF 17-40mm f/4 L USM, čas 1/100 vteřiny, clona f/8, ISO 3200 Obrázek č. 16  - Objektiv EF 17-40mm f/4 L USM, čas 1/40 vteřiny, clona f/8, ISO 6400
Obrázek č. 17  - Objektiv EF 100mm (foto : Michal Jirouš, http://www.photonature.cz/ )

Na dalších snímcích č.11 až 16 si můžete prohlédnout další snímky v plném rozlišení, pořízené při vysokých citlivostech ISO, zcela bez úprav, tak jak byly uloženy ve fotoaparátu na paměťovou kartu. Fotoaparát by před fotografováním vyresetován na tovární nastavení a snímky byly rovnou pořízeny ve formátu JPEG. Vhodným nastavením fotoaparátu a případným pečlivým zpracováním formátu RAW by se daly dosáhnout ještě podstatně lepší výsledky. Na snímku č.17 pak najdete zajímavý snímek pořízený novým špičkovým stabilizovaným makroobjektivem Canon EF 100mm f/2,8 L IS USM pořízeným ve formátu RAW a následně zpracovaným pomocí Adobe PhotoShop CS4 (autorem snímku je kolega a kamarád Michal Jirouš) a uloženým jako JPEG.

Z fotografií je patrné, že digitální zrcadlovka Canon EOS 1D Mark IV si vede s obrazovou kvalitou velmi dobře a to i při vysokých citlivostech ISO. Obrazový výstup je skutečně špičkový a téměř bezkonkurenční, protože podobných výsledků zatím dosahuje pouze konkurenční model Nikon D3S.

Funkce, praktická zkušenost

Obrázek č. 18 – Rozložení zaostřovacích bodů na matnici

Asi největší inovací z hlediska funkcí je u EOS 1D Mark IV zaostřovací systém. Na první pohled, při nahlédnutí do hledáčku, se zdánlivě jedná o stejný systém. Opravdu ale jen zdánlivě, protože to nejpodstatnější vidět není. Systém má 45 zaostřovacích bodů, stejně jako systém předchozí. V čem je tedy ten zásadní rozdíl? V konstrukci! Předchozí model měl totiž z celkového počtu 45 ostřících bodů jen 19 zdvojených, takzvaných křížových, které jsou podstatně citlivější a přesnější. Nový zaostřovací systém má zdvojené zaostřovací body téměř všechny, konkrétně 39 z celkových 45. Již tak velmi slušný zaostřovací systém se tak ještě zrychlil a hlavně zpřesnil. V praxi pak fotoaparát bez problémů zaostřuje i za velmi špatných světelných podmínek, ale hlavně dokáže spolehlivě udržet zaostřené i velmi rychle se pohybující objekty. Za to může také nově koncipovaný systém prediktivního zaostřování AI servo II, který má na starosti právě přesné sledování pohyblivých objektů. Zajímavým doplňkem je také automatické přepínání zaostřovacích bodů při otočení fotoaparátu na výšku tak, aby se nacházel ve stejném místě, jako před otočením.

Ukázkové video natočené fotoaparátem Canon EOS 1D Mark IV.

U digitálních zrcadlovek je také čím dál oblíbenější možnost natáčení videosekvencí. Zdánlivě pouze doplňková funkce má však u digitální zrcadlovky řadu výhod oproti natáčení videa klasickou videokamerou. Především je to vyšší kvalita snímacího čipu, která znamená větší možnosti natáčení při špatných světelných podmínkách díky možnosti využití vysokých hodnot citlivosti ISO. V neposlední řadě je to ale také možnost využití výměnných objektivů a tím větší možnosti různých úhlů záběru, možnost využití různých specializovaných objektivů a také lepší práce s hloubkou ostrosti, která je u klasické videokamery značně omezená díky mnohem menšímu čipu a tím i konstrukci objektivů připomínajících spíše objektivy kompaktních fotoaparátů. Natáčení videosekvencí samozřejmě umožňuje i Canon EOS 1D Mark IV a to v nevyšší dostupné kvalitě, tedy v plném Full HD rozlišení 1920×1080 obrazových bodů a rychlostí snímání 30 snímků za vteřinu. Pro skutečně vážnou práci s videem nechybí ani samostatný konektor pro připojení kvalitního externího mikrofonu, jehož některé verze se už vyrábí i s úchytem, který je možné zasunout do sáněk pro blesk na fotoaparátu, aby tak tvořily se zrcadlovkou kompaktní celek. Pro lepší možnost přehrávání videa, zejména na LCD nebo plazmových televizorech, pak na těle fotoaparátu nechybí ani konektor HDMI, přes nějž lze přenášet právě obraz v plném Full HD rozlišení. Pokud si chcete kvalitu videa opravdu vychutnat, tak doporučuji právě tuto variantu, protože obraz daleko lépe vynikne na televizoru, než na počítačovém monitoru.

Pořízená videa nebo fotografie se pak ukládají na paměťové karty typu Compact Flash nebo SD, protože EOS 1D Mark IV je vybaven sloty pro oba typy karet. Slot pro karty CF je kompatibilní i pro karty verze UDMA a slot pro karty SD pak samozřejmě podporuje i vysokokapacitní verzi SDHC. Při fotografování je možné snímky pořizovat rychlostí až 10 snímků za vteřinu, přičemž vyrovnávací paměť je schopná pojmout až 121 snímků v nejvyšší kvalitě formátu JPEG a nebo 28 snímků v nejvyšší, 14-ti bitové kvalitě formátu RAW. Ukládání snímků pak lze řídit dle potřeby a to i v obou formátech současně, případně různě kombinovat využití dvojice paměťových karet – například RAW na jednu a JPEG na druhou a podobně.

Vylepšena byla také funkce pro automatickou optimalizaci jasu, nyní nazývané ALO (Automatic Lighting Optimizer), která je k dispozici pro automatické úpravy snímku již v okamžiku jeho pořízení pro případ nutnosti tisku fotografií ihned po jejich pořízení. Inovovaná je také funkce redukce šumu pro barevný i jasový šum s minimálním vlivem na kvalitu fotografií.

Za zmínku stojí snad ještě také výborně graficky řešené ovládací menu fotoaparátu, které je přehledné a intuitivní. Bez problémů je zvládnou nejen letití fandové značky Canon ale i ti, kteří k této značce přecházejí od konkurence. Samozřejmostí je pak u Canonu také česká lokalizace menu.

Příslušenství, cena a závěr

Důležitým aspektem je také rozsah a variabilita volitelného příslušenství. V případě fotoaparátu Canon EOS 1D Mark IV je to především velmi široký sortiment kvalitních objektivů Canon EF a to především již téměř legendární nejvyšší série “L“. O tom, že šíře nabídky těchto objektivů pokryje nároky snad každého uživatele snad netřeba diskutovat, ale za zmínku stojí alespoň uvedení nového makroobjektivu EF 100mm f/2,8 L IS USM Macro. Jedná se totiž o první makroobjektiv značky Canon vybavený stabilizátorem obrazu IS. V praxi jsem měl možnost si ho prakticky vyzkoušet a jeho kvality mohu jen potvrdit. Příznivá je i jeho pořizovací cena, která se aktuálně (04/2010) pohybuje kolem 25.000,– Kč včetně DPH. Také nabídka systémových blesků je výborná. Zmínil bych především blesk Canon Speedlite 580 EX II, který je vlajkovou lodí zábleskové techniky Canon. Označení II naznačuje, že jde o druhou generaci, která je vyvinuta speciálně s ohledem na optimální využití všech funkcí nejvyšší třídy fotoaparátů, jakým je právě EOS 1D Mark IV. Zajímavý je také bezdrátový vysílač WFT-E2 umožňující bezdrátový přenos pořízených snímků přímo do počítače. Výrobce však v nabídce bohužel zatím stále nemá externí GPS jednotku pro záznam GPS souřadnic pořízených snímků.

Velmi zajímavým příslušenstvím jsou ale také fotografické tiskárny, které u Canonu reprezentuje především modelová řada PIXMA, kde najdeme celou řadu tiskáren od formátu 10×15cm až po profesionální modely s tiskem až do formátu A3+, jako je například Canon PIXMA Pro9500 Mark II, která je vybavena technologií tisku s deseti samostatnými barvami inkoustu. Nejnáročnější uživatelé pak v nabídce Canonu najdou i velkoplošné tiskárny modelové řady imagePROGRAF určené pro tisk obřích zvětšenin, využitelných například pro výstavy fotografií.

Obrázek č. 19  - Nový objektiv EF 100mm f/2,8 L IS USM Macro Obrázek č. 20  - Nový blesk Canon Speedlite 580 EX II.

V základním balení aparátu najdeme obvyklé vybavení v podobě kabeláže, nabíječky, popruhu, CD se softwarem a také baterie Li-ion LP-E4. Ta má skutečně velkou výdrž a v průběhu testu jsem ani nepořídil tolik fotografií, abych mohl posoudit na kolik snímků vystačí. Výrobce však uvádí kolem 1500 snímků (v závislosti na konkrétním použití a také okolní teplotě) a myslím, že tomuto údaji lze bez problému věřit.

Obrázek č. 21  - Profesionální fototiskárna Canon PIXMA Pro9500 Mark II. Obrázek č. 22  - Základní balení přístroje

Nesmíme však zapomenout ani na cenu, která je v mnoha případech jedním z předních kritérií pro nákup nového fotoaparátu. Cena za tělo Canon EOS 1D Mark IV se v současné době (04/2010) pohybuje kolem 120.000 Kč včetně DPH. Tuto cenu lze bez váhání označit jako velmi příznivou, protože za ni získáte skutečně nekompromisně kvalitní profesionální nástroj, uspokojující i ty nejnáročnější uživatele. Disponuje mimořádně robustní mechanickou konstrukcí, skvěle řešeným ovládáním, špičkovou obrazovou kvalitou a v neposlední řadě také velmi rozsáhlou nabídkou příslušenství pro všechny myslitelné obory profesionální fotografie.

V průběhu testování fotoaparátu Canon EOS 1D Mark IV jsem neodhalil v podstatě žádné zásadní nedostatky. Za zmínku stojí snad jen drobnosti v podobě již dlouhodobě ne zcela ideálně řešeného hlavního vypínače a absence GPS jednotky v nabídce volitelného příslušenství. K diskuzi se pak nabízí ještě snad budoucnost formátu čipu APS-H s crop faktorem x1,3 který někteří uživatelé považují za již zcela mrtvou vývojovou větev. Výrobce však zřejmně ví co dělá a není pochyb o tom, že Canon EOS 1D Mark IV si najde velké množství nadšených příznivců a to především z řad profesionálních fotografů.

Další technické informace či podrobné specifikace o aparátu samotném či o jeho příslušenství můžete najít také na stránkách firmy Canon CZ, které bych chtěl tímto zároveň poděkovat za zapůjčení přístroje pro potřebu tohoto redakčního testu.

Pokud vás zajímají konkrétní snímky pořízené tímto aparátem, tak je najdete v naší FotoGalerii.