Fotoaparát.cz

Olympus µ-9010

OLYMPUS µ-9010 je plně automatický, funkcemi nabitý fotoaparát s desetinásobným optickým zoomem. Přesto se stále vejde do kapsy.

Úvod

Olympus µ-9010 Olympus µ-9010

U fotoaparátu OLYMPUS µ-9010 vás na první pohled upoutá jeho skladnost při zachování širokého rozsahu zoomu, kvality snímků a jednoduché obsluhy. V balení s fotoaparátem dostaneme:

Konstrukce

Přední strana Zadní strana
Pohled z boku Pohled z boku
Pohled shora Pohled zdola

Tělo – Kovové tělo OLYMPUS µ-9010 je navrženo jako odolný korpus s minimem ovládacích prvků. Upoutá čistým designem se střízlivě volenými ozdobnými prvky. Dobře padne do ruky, nechá se pevně uchopit a až na umístění blesku jsem byl s jeho konstrukcí celkem spokojen. Blesk je umístěn na čelní straně pod spouští a vyhnout se jeho náhodnému zakrytí prstem je obtížné. Ostatní ovládací prvky jsou na místech, kde je očekáváme. Novinkou byl pro mě křížový ovladač s potvrzením OK a otočným prstencem. Nemám tyto multiovladače příliš rád, ale toto provedení lze akceptovat, jako určitý kompromis funkčnosti a úspory místa. Problém nastane při stlačení ovladače nahoru, kde se často podaří zapnout režim playbacku, nebo při stlačení dolů je možné zavadit o tl. MENU. OLYMPUS µ-9010 se zapíná mírně zapuštěným tlačítkem na horní stěně, kde je ještě umístěna pouze spoušť. Na přední stěně má fotoaparát mikrofon a již zmíněný vestavěný blesk. Na zadní straně je 2,7“ LCD displej, sada tří ovládacích tlačítek a multifunkčního křížového voliče s potvrzením OK, ovládání zoomu a spoušt režimu video. Funkce ovládání je zřejmá z fotografií a podrobně je popsána v dobře zpracovaném uživatelském manuálu. Sdružený konektor pro externí napájení, USB a AV připojení je na pravé straně pod krytem z plastu. Na spodní stěně je kromě stativového závitu prostor pro Li-Ion baterii a jednu xD kartu. Paměťovou kartu k provozu bezprostředně nepotřebujeme, protože µ-9010 má 2 GB vnitřní paměti.

Ovládání Konektory

Rozměry těla OLYMPUS µ-9010 jsou 94,0×57,6×31,1 mm a hmotnost je 171g.

CCD čidlo a zpracování obrazu – V těle je 1/2,33“ (6,9 cm) CCD senzor s 14 Mpx. Citlivost je nastavována automaticky od ISO 80 do ISO 1600, nebo manuálně na hodnoty ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1600. Po zpracování procesorem TruePic III s možností kompenzace stínů je obraz na xD kartu ukládán pouze ve formátu JPEG. Video je ukládáno ve formátu MPEG4, zvuk ve formátu AAC.

Zaostřování – Systém TTL iESP auto fokus s rozeznáním kontrastu, detekce tváře s rozeznáním až 16 tváří na snímku. Na Makro zaostřuje od 1 cm. S ostřením nebyly problémy ani v přímém protisvětle, ani při nízké hladině osvětlení.

LCD displej – LCD displej je pevný 2,7” (6,9 cm), TFT, 230 000 pixelů. Na displeji se zesíleným podsvícením je možné zvolit síť pomocných rámečků i histogram. Obraz na něm je dobře čitelný i na slunci. Jas má nastavitelný v +/-2 krocích.

Vestavěný blesk – Směrné číslo je menší než 5 a je pevně umístěný v těle fotoaparátu. Spolupracuje s funkcí detekce tváře (Face Detection) FE, podle které se koriguje automaticky. Základní nastavení interního blesku má klasické auto, zapnuto, vypnuto, předzáblesk k potlačení červených očí. Blesk má velmi malý výkon a jeho umístění u spouště není moc šťastné, jak jsem popsal výše.

Objektiv – V µ-9010 je použit 10× zoom 5 – 50 mm (ekvivalent 35mm filmu: 28–280 mm) se světelností f/3,2 – f/5,9. Optika je dobrá, jen na širokém konci se objevuje středně velké soudkovité zkreslení. Kresba na makro i při běžných scénách je, s ohledem na určení fotoaparátu, docela slušná. 14 MPx čip využije kvalit tohoto objektivu až na samou jejho hranici.

Snímací funkce

Náběh fotoaparátu po zapnutí je rychlý. Nevíme-li, jaký režim zvolit, je možné nastavit AUTO, pro určitý záměr fotografa pak režim „P“ program. Dále můžeme volit ze 14 scénických režimů a automatika může tyto režimy volit sama podle snímané scény. Fotografování osob pomáhá pokročilá funkce detekce obličeje detekující až 16 osob, na které nastaví zaostření, vyladí pleťový odstín a expozici. Podobnou funkci lze nastavit pro domácí zvěř. Kromě tohoto způsobu ostření můžeme ostřit automaticky (výběr provede automatika fotoaparátu), nebo na SPOT, kdy je ostré to, na co je nastavený rámeček. Zajímavou funkcí je ostření typu AF Tracking, kdy je v rámečku zaregistrován pohybující se objekt, potvrzením OK se zafixuje a fotoaparát na tento objekt ostří po celou dobu jeho pohybu. Expozice se měří ESP metodou (celý obraz podle stanoveného algoritmu), nebo bodově. Zajmavá je funkce Shadow adjust. Je-li zapnuta, projasní stíny fotografované scény. Jde jí nastavit automaticky, kdy je použita při odpovídající scéně, např. V protisvětle.

Duální stabilizace obrazu zabrání roztřeseným snímkům až do časů 1/5 sec. – 1/10 sec.. Ukládat snímky lze pouze ve formátu JPEG. Expozici nám dovolí OLYMPUS µ-9010 nastavit v programových nastaveních od 1/4 sec.-1/2000 sec. s možností korekcí +/- 2 EV po 1/3EV. Při nočních scénách lze počítat s časy do 4 sec. Samospoušť můžeme spustit na 12 sec.

Přes všechny tyto, jistě technicky a softwarově pokročilé funkce, občas fotoaparát zaznamená snímek neostrý, roztřesený, zašuměný, nebo s „ujetou expozicí“. Většinou je to vina fotografa, který si nezapamatoval, co všechno má navoleno v nastavení fotoaparátu, nebo nestihl změnit parametry pro jinou scénu. Mně osobně nejvíce vadí automatická změna citlivosti ISO (při automatickém režimu A) a z toho vyplývající nekontrolovatelný šum a expozice končící na ¼ sec i v režimu P. Je tedy nutné nastavit scénu pro noční snímky, aby expozice fungovala až do 4 sec.

Za pozornost stojí nahrávání videa. OLYMPUS µ-9010 může na xD kartu zaznamenat nahrávky do kapacity karty 4GB v HD rozlišení (29 minut záznamu) ve formátu MPEG 4. Při videozáznamu funguje digitální stabilizece obrazu. Video má svojí speciální spoušť na zadní stěně přístroje.

Zpětné přehrání snímků

Zpětné přehrání snímků spustíme stiskem tl. Přehrávání. Náběh prvního snímku je rychlý, stejně jako jeho zvětšení při prohlížení (2× až 10×). Obrázky na displeji jsou jasné a lze na nich posoudit barvu a ostrost. Pro kontrolu expozice je možné zapnout funkci histogramu. Snímky lze ve fotoaparátu dále upravovat, např. odstranit červené oči. Mezi jednotlivými snímky se pohybujeme šipkami a prodlevy nejsou delší, než 0,4 sec. Snímky můžeme uzamknout proti vymazání, utvořit Slideshow, přehrát na TV a přímo tisknout na tiskárně. Pro přehrání snímků do PC je OLYMPUS µ-9010 vybavený portem USB 2.0 Hi-Speed.

Menu – zde můžeme obrázky otáčet. Dále můžeme mazat vybrané snímky, formátovat paměťovou kartu, tisknout přímo na tiskárně (PictBridge kompatabilní).

Ovládání funkcí fotoaparátu (SETUP)

Ovládání režimů snímání a zpětného přehrání již dostatečně popsáno v předchozích odstavcích. Nastavení ostatních funkcí je vidět na ilustračních fotografiích. Volba jazyků nabízí výběr ze 39 možných. Důležité je zde zastoupení češtiny.

Výkony (provozní časy)

Údaje jsou zaokrouhlené vypočtené průměry ze tří měření. Po zapnutí udělá OLYMPUS µ-9010 první snímek do 3,5 sec. Bez předchozího zaostření je snímek hotový do 1,1 sec. S nastavenými hodnotami (s namáčklou spouští) není zpoždění v mých podmínkách měřitelné, tedy do 0,1sec. Při sérii snímků je při maximální kvalitě obrazu rychlost 1 snímku / 1,4 sec do zaplnění karty, s bleskem se rychlost mírně zpomalí. Prohlížení snímků má při nejvyšším rozlišení snímků prodlevu až 0,4sec. Výdrž baterie je dobrá, při občasném fotografování bleskem mně LI-42B baterie vydržela přes 300 snímků.

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu je u OLYMPUSU µ-9010 závislá na fotografované scéně, citlivosti ISO a zvoleném režimu snímání. Obraz vykazuje střední soudkovité zkreslení na širším konci a nepatrnou aberaci v rozích obrazu. Obrazový senzor, který tuto optiku doplňuje má též dobré parametry (podání barev), tedy bavíme-li se o focení při ISO 64 – 400. ISO 800 je méně zašuměné, než u předchozích modelů, ISO 1600 je díky počínající degradaci obrazu použitelné jen nouzově. Při kombinaci různých osvětlení sem – tam selhávala automatika nastavení bílé. Vynecháme-li vyšší citlivosti, je možné s OLYMPUS µ-9010 udělat hezké snímky jak v běžných, tak ve ztížených podmínkách. V oblasti Makro je OLYMPUS µ-9010 dobře použitelný díky svojí nejkratší zaostřitelné vzdálenosti 1 cm. Snímky v protisvětle mají prokreslené stíny a ani tvrdé protisvětlo není zdrojem rušivých efektů. Vezmeme-li v úvahu kvalitní duální stabilizací a pokročilou detekci obličeje, máme fotoaparát pro běžný obrazový záznam, běžné rodinné snímky a na dovolenou. Měkké podání obrazu, známé např z FE5000 je pryč, snímky jsou brilantní a se 14 MP umožňují poměrně velké zvětšení.

Příslušenství

K OLYMPUSU µ-9010 lze dokoupit: Měkké pouzdro µ-9000, nabíječku LI-50C a baterie LI-50B.

Testovací snímky a podmínky

Testování jsem prováděl jako obvykle nafotografováním snímků v interiéru i exteriéru, testováním práce OLYMPUS µ-9010 s bleskem a při makrosnímcích.

f/5.00 mm, Clona: 3.0, 1/15 s, ISO: 200 f/50.00 mm, Clona: 5.9, 1/60 s, ISO: 200
f/5.00 mm, Clona: 8.3, 1/500, ISO: 64 f/5.00 mm, Clona: 8.3, 1/1000, ISO: 64
f/5.00 mm, Clona: 8.3, 1/1000, ISO: 64 f/10.40 mm, Clona: 11.8, 1/160,ISO: 640
Vysoký kontrast, f/50.00 mm, Clona: 5.9, 1/40, ISO: 200 Šero, f/5.00 mm, Clona: 3.0, 1/8, ISO: 200
Blesk - pokrytí na W, f/5.00 mm Blesk - pokrytí na T, 50.00 mm
Obvyklá chyba - prst přes blesk Umělé světlo, blesk, f/5.00 mm, Clona: 3.0, 1/30, ISO: 200
Makro, f/7.30 mm, Clona: 3.9, 1/100, ISO: 100 Makro, f/7.30 mm, Clona: 10, 1/200, ISO: 100
Foto s bleskem - pleťová barva, f/26.20 mm, Clona: 5.6, 1/200, ISO: 64 Funkce duální stabilizace
Šum Šum

Závěr

Fotoaparát OLYMPUS µ-9010 je malý skladný ultrazoom, ve své kategorii s dobrou obrazovou kvalitou. Je vhodný jako univerzální fotoaparát pro nenáročné použití. Začátečníci ocení přednastavené optimalizované režimy a bohaté možnosti editace snímku v těle fotoaparátu. Ti, kteří preferují spojení fotoaparátu s videokamerou, budou potěšení HD rozlišením videozáznamu.

Klady Zápory
Kvalitní optika Umístění blesku
Přehledné a logické ovládání Umístění křížového voliče
Video s dlouhým záznamem a HD rozlišením Vyšší šum od ISO 800
Zoom 10×, 28 mm – 280 mm