Fotoaparát.cz

Olympus mju 850SW

Olympus mju 850SW je 8 Mpx kapesní fotoaparát, navržený pro cestovatele, sportovce a milovníky moře, nebo prostě jen do nepohody. Více o něm v následujícím uživatelském testu.

Úvod

Olympus mju 850SW je jednodušší a barevnější, než mju 1030SW. Jeho design je elegantnější a je dodáván v barvě stříbrné, černé a růžové. Díky jeho větší odolnosti se může majitel 850SW těšit i na fotografování v krajně nepříznivých podmínkách.

Kromě fotoapatrátu v balení nejdete:
• Návod k použití a poutko
• CB-AVC3 (Video kabel)
• CB-USB6 (USB kabel)
• LI-40C (nabíječka pro Lithium-Ion baterie)
• LI-42B (Nabíjecí lithium-iontový akumulátor)
• OLYMPUS Master 2.0 (CD-ROM se softwarem Olympus Master)
• MASD-1

Konstrukce

Tělo: Olympus mju 850SW se drží osvědčeného designu outdorové řady Olympusů. Rozmístění ovládacích prvků, objektivu, displeje a blesku je zřejmé z obrázků. Celá konstrukce je podřízena zvýšené odolnosti fotoaparátu a vzhledu. Ovládání je snadné a přesné. OLYMPUS 850SW by měl být plně funkční i v následujících podmínkách. Pobyt 3m pod vodní hladinou bez jakýchkoliv pouzder, pád ze 1,5m na beton, mráz do –10 st.C Ověřit odolnost ve všech směrech) jsem si na zapůjčeném fotoaparátu netroufl – především nárazovou zkoušku bych raději ponechal na nepříjemnou náhodu. Fotoaparát má dokoce hodiny na displeji a budík. Rozměry: 93.6×60.9×21.3 mm, hmotnost: 136g bez akumulátoru a karty.

CCD čidlo a zpracování obrazu – V těle Olympusu mju 850SW je použito snímače CCD – úhlopříčka 10,8 mm s 8 Mpx a RGB filtrem primárních barev. Snímek je možné zpracovat v režimech: plná barva, černobílý, sepie a ve 24 scénických režimech. Mezi režimy pro každou situaci bych na několik upozornil. Režim pro výběr obrázku z více nafocených, na režim video a hlavně na podvodní režimy, které hlídají správné barevné podání a kontrast pod vodní hladinou. Citlivost je nastavována automaticky od ISO 80 do ISO 1600, nebo manuálně na hodnoty ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600. Možnosti korekce jsou standardně +/- 2 EV s krokem 1/3EV. Obraz je na paměťové médium xD ukládán ve formátu JPEG u statických snímků a AVI u videoklipů.

Zaostřování – Využívá systém TTL iESP s rozeznáním kontrastu. Makro zaostřuje od 10 cm. S ostřením nebyly větší problémy ani v přímém protisvětle, ani při nízké hladině osvětlení. Pod vodní hladinou je třeba fotoaparát vhodně fixovat.

Hledáček a LCD displej – HyperCrystal II LCD displej s úhlopříčkou 6.9 cm cm (230 000 pixelů) Obraz na něm je dobře čitelný i na slunci a lze jej pozorovat i pod velkým úhlem. Jas má nastavitelný.

Vestavěný blesk – je pevně umístěný v těle fotoaparátu vedle objektivu. Lze nastavit režim AUTO, ON/OFF, REDUKCE ČERVENÝCH OČÍ, POMALÁ SYNCHRONIZACE. Jeho výkon naznačují doporučené hranice použití: 4,1 m při ekvivalentní citlivosti 800 ISO (směrné číslo něco přes 5 při 100 ISO).

Objektiv – V Olympusu 850SW je použit objektiv Olympus, 3,6× optický zoom, ohnisková vzdálenost 6,7až 20,1 mm; přibližně 38 až 114 mm (35 mm ekvivalentní); světelnost f/3,5 až f/5,0. Je složen z 10-ti čoček složených do 8-mi skupin. V jeho konstrukci je použito 3 asférických členů. Navenek se objektiv nepohybuje, všechny nastavení jak zoomu, tak ostření probíhají uvnitř objektivu. Před objektivem je planparalelní krycí sklíčko s napařenou MC vrstvou proti světelným odrazům. Vše kryje pohyblivá kovová planžeta, která se po zapnutí schová do těla fotoaparátu. Ze zkušeností při šnorchlování je po vystoupení z vody dobré 850SW vypnout a zapnout, planžeta alespoň částečně setře zbylé kapky z povrchu krycího sklíčka. Před čištěním je dobré fotoaparát opláchnout v proudu čisté studené vody, aby se vyplavily mechanické nečistoty a nedošlo při samotném čištění k poškrábání objektivu.

Snímací funkce

Olympus mju 850SW

Náběh funkcí fotoaparátu po zapnutí je na tuto kategorii rychlý. Pro náhodnou práci je vždy možné zvolit režim AUTO, pro jasný záměr fotografa pak režimy „P“ program, režim Guide s nápovědou a automatickým nastavením. Dále máme možnost volby z 24 režimů: Portrét, Krajina, Krajina s portrétem, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sport, Interiér, Svíčka, Autoportrét, Denní portrét, Západ slunce, Ohňostroj, Muzeum, Kuchyně, Za sklem, Dokumenty, Aukce, Vyfoť a vyber 1, Vyfoť a vyber 2, Pláž a sníh, Pre-Capture Video, Podvodní fotografie, Podvodní široký 1, Podvodní široký 2 a Podvodní makro. Tyto režimy jsou optimálně přednastavené pro daný úkol a omezeně je lze dále vylepšit vlastním nastavením. Dále je možné využít projasnění stínů (softwarový blesk) a funkci face detection pro rozpoznání lidské tváře a následnou optimalizaci nastavení fotoaparátu. Snímky se ukládají na paměťové medium správně orientované.

Expozici Olympus mju 850SW umí nastavit od 0,5 sec.-1/1000 sec. s možností korekcí +/- 2 EV po 1/3EV. V Nočním režimu až 4 sec. Samospoušť má prodlevu 10 sec.

Za zmínku stojí také poměrně kvalitní video velikosti 640×480 s 30-ti snímky za sec (max.10 sec záznamu) a velikost 320×240 s 15-ti snímky za sec (max 29 min. záznamu). Měl by vyjít firmware, který umožní nahrávat v nejvyšší kvalitě do zaplnění karty.

Zpětné přehrání snímků

Zpětné přehrání snímků spustíme otočením kruhového voliče na symbol přehrávání. Náběh prvního snímku je rychlý, stejně jako jeho zvětšení při prohlížení (2× až 10×). Obrázky na displeji jsou jasné a lze na nich posoudit barvu a ostrost. Fotoaparát nabízí zpracování obrazu přímo v těle.

Menu – zde můžeme obrázky otáčet. Dále můžeme mazat vybrané snímky, formátovat paměťovou kartu. Video je možno indexovat, přetáčet a promítat po snímcích.

Ovládání funkcí fotoaparátu (SETUP)

Olympus mju 850SW

Ovládání režimů snímání a zpětného přehrání je již dostatečně popsáno v předchozích odstavcích. Nastavení ostatních funkcí je vidět na ilustračních fotografiích.

Výkony (provozní časy)

Údaje jsou zaokrouhlené vypočtené průměry ze tří měření. Po zapnutí udělá Olympus mju 850SW první snímek do 1,5 sec. Bez předchozího zaostření je snímek hotový do 0,6 sec. S nastavenými hodnotami (s namáčklou spouští) je zpoždění minimální, tedy do 0,2sec. Při sérii snímků je mezi snímky prodleva 1,7 sec. Prohlížení snímků má při nejvyšším rozlišení snímků prodlevu až 0,5sec. Výdrž baterie je při smíšeném provozu s bleskem a bez 60 – 80 snímků, což není mnoho.

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu je vzhledem ke kategorii fotoaparátu velice dobrá. V případě Olympusu mju 850SW se domnívám, že rozlišení 8 Mpx je optika schopna plně využít. Optika má poněkud měkčí podání. Geometrie obrazu je bez výkyvů na obou koncích ohniska zoomu. Také barevné podání je příjemné. Aberace je v celém rozsahu objektivu minimální. Na vyvážení bílé se můžeme ve většině situací spolehnout. Nastavení citlivosti senzoru nemá do 400 ISO na obraz velký vliv. 800 ISO je použitelné, 1600 ISO jen omezeně. Makro je až od 7 cm. Pro obraz pod vodou je důležité široké ohnisko. Je škoda, že ohnisko zoomu začíná až na 38mm.

Příslušenství

K Olympusu mju 850SW lze dokoupit kromě obvyklého sortimentu xD karet, akumulátoru LI-42B a nabíječky LI-40C také pouzdro pro vodní sporty, plovoucí řemínek reflexní barvy a pro ty, co přejdou ze šnorchlování na přístrojové potápění také podvodní pouzdro rozšiřující oblast použití až do 40-ti metrů pod hladinu.

Testovací snímky a podmínky

Testování jsem prováděl jako vždy nafotografováním snímků v interiéru i exteriéru, testováním práce Olympusu mju 850SW s bleskem a při makrosnímcích.

Pokrytí bleskem W Pokrytí bleskem T
Šum / ISO Makro
Protisvětlo Protisvětlo
"Portrét" Dětský portrét

Závěr

Fotoaparát Olympus mju 850SW splňuje požadavky kladené na kapesní fotografický zápisník, vhodný do většiny nepříznivých prostředí. Stejně jako verze 1030SW je i mju 850SW výborný pod vodou, kde lze využít i jeho blesku, i když pouze do 3m. O fotoaparát se není třeba stále obávat. Nevadí mu déšť, mlha, bahno, ani méně opatrné zacházení.

Klady Zápory
Odolnost, vodotěsnost Menší výdrž akumulátoru
Přehledné ovládání Vyšší šum nad ISO 400
Skladnost Zoom až od 38 mm
Zatím jen 10s záznamu videa