Fotoaparát.cz

Digitální fotografie má jednotný formát

Adobe vytvořila formát Digital Negative (DNG) pro digitální fotografii, který řeší současné rozdíly RAW formátu od jednotlivých výrobců. K tomu také uzpůsobil i následující produkty, které umí s formátem DNG pracovat.

Současný RAW

RAW je formát, který vytvářejí výrobci digitálních fotoaparátů vždy pro konkrétní typ přístroje. Jsou to jen syrová data. Něco jako digitální negativ, surové informace ze snímače přístroje s údaji o uspořádání barevných filtrů a dalšími charakteristikami. Konečný snímek pak můžeme dokončit na PC s pomocí speciálních programů od jednotlivých výrobců. Odlišnosti jednotlivých formátů jsou ale značné, a tak neumožňují flexibilitu. Data ve formátu RAW jsou čistá a bez úprav, a tak úpravy udělané v rámci tohoto formátu (spec. programem od výrobce) provedeme bez ztráty obrazových informací. To dělá z RAWu velmi flexibilní soubor dat.

Výhody RAW souborů

Formát DNG

V současné době přibývá mnoho dalších aparátů s novými formáty RAW a k tomu další programy, které dokáží s těmito soubory pracovat. To přináší problémy, protože ne všechny produkty umí pracovat se všemi formáty. Možností řešení je více, ale ani jedna vám nezaručí, že fotky pořízené v jisté době budete mít šanci něčím otevřít a zpracovat po několika letech. Vývoj SW a HW je dost mohutný, a proto je nutné mít nějaký standard. To vyžadují hlavně firmy, které pracují profesionálně s obrazovými daty, jako např. databanky obrázků, noviny, časopisy atp….

A proč tedy DNG?

Digital Negative je formát, který je schopen absorbovat data kódována v různých RAW formátech z různých přístrojů. DNG je založen na formátu TIFF/EP (TIFF rozšířený o metadata podle specifikace Exif). Obsahuje tedy samotná obrazová data vzniklá ve snímači aparátu a metadata, popisující nejrůznější charakteristiky přístroje.
Příjemné je, že formát DNG je otevřený a zdarma. Výrobci fotoaparátů, tiskáren apod. i vývojáři software mohou zabudovat podporu DNG do svých produktů. Adobe přitom slibuje postupné rozšiřování formátu tak, že dokáže udržovat specifika nových modelů fotoaparátů, tedy nových RAW formátů. Poslední podoba DNG konvertoru bude schopna zkonvertovat i podstatně starší RAW formát tak, aby se dal zpracovat současnými SW prostředky. A že to Abobe myslí vážně je vidět i na příkladu formátu PDF. DNG konvertor se dá zdarma stáhnout ze stránek serveru Adobe zároveň s update Camera RAW. DNG plně pracuje se verzemi Photoshopu CS2 a také s lehkou verzí Photoshop Elements 3.0.

Výhody DNG souborů

Podporované fotoaparáty (tj. jejich RAW formáty)

Aktuálně podporované formáty naleznete na stránkách Adobe.

A jak s DNG pracovat?

Protože už existuje česká mutace DNG konvertoru, je velmi jednoduché jej použít. Menu je popsáno v následujících krocích:
1. krok je nutno vybrat složku, ve které jsou uloženy RAW soubory. Lze zaškrtnout i zpracování vnořených adresářů.
2. krok je výběr cílové složky s možností zachování struktury vnořených adresářů.
3. krok zde v několika krocích můžete vybrat možnost přejmenování souborů a nastavení přípony.

4. krok je pro pokročilé

Ve spodních volbách nejdete

V tomto okně jsou zobrazovány informace o průběhu konverze. V části „Další informace na Adobe.com“ – najdeme odkaz na stránky s formátem DNG . Tlačítko „Zastavit převod“ – konverzi je možné také přerušit tlačítkem.

Závěr

Koncepce formátu DNG je užitečná. K jeho rozšíření bude nicméně zapotřebí, aby vzali uvedený formát za své i vývojáři SW a zabudovali jeho podporu do svých produktů a tím zmizí omezení s digitálních fotografií ve formátu RAW. Adobe DNG Converter je periodicky inovován, aby vždy podporoval nejnovější verze fotoaparátů a formátů RAW.