Fotoaparát.cz

Test fotoaparátu Olympus mju 720 SW

Elegantní, malý, vodotěsný do tří metrů, nárazuvzdorný... To jsou základní charateristiky digitálního fotoaparátu Olympus mju 720 SW. Ostatní vlastnosti a živé snímky naleznete v následujícím testu. Jisté je, že zde časem najdete recenzi dalších vodotěsných fotoaparátů. A časem možná přibudou i vlastnosti do této chvíle nečekané...

Úvod

Modrý Olympus mju 720 SW mi zapůjčila firma Olympus CZ. Základní balení kromě fotoaparátu obsahovalo: řemínek, USB kabel, A/V kabel, nabíječku + nabíjecí baterii, CD s programem OLYMPUS Master a český návod k použití. Návod je stručný a přehledný. Součástí balení není žádná karta, neboť je k dispozici interní paměť o velikosti 19,1 MB. Fotoaparát se dodává ve třech barevných variantách – stříbrné, modré a růžové .

Tělo a ovládání fotoaparátu

Olympus mju 720 SW Olympus mju 720 SW

Olympus mju 720 SW je klasickým kovovým digitálním šperkem. Běžná odolnost proti vodě se změnila na vodotěsnost až do tří metrů. Přibyla nárazuvzdornost – odolá pádu z výšky 1,5m (to jsem raději nezkoušel). Na horní stěně je spoušť a tlačítko Power. Na zadní stěně jsou veškeré ovládací prvky (jedenáct). Doprovodné snímky jasně ukazují jejich rozložení a funkci. Zadní stěně dominuje 2,5“ TFT displej. Na pravé stěně je sdružený USB, A/V a napájecí konektor. Na spodní stěně je stativový závit a prostor pro xD paměťové karty a baterii. Na přední stěně je objektiv a blesk a najdete i mikrofon. Marně bychom hledali optický hledáček, ten plně nahrazuje TFT displej. Olympus mju 720 SW je fotoaparát „pro každou příležitost“. Tomu odpovídají i rozměry 91×59×20 mm a hmotnost 170 g včetně baterie i karty.

Objektiv, ostření a CCD čidlo

Do těla Olympus mju 720 SW je zabudován periskopický objektiv Olympus 3× zoom s rozsahem 38 – 114 mm (35 mm ekv.) se světelností 3,5(W) – 5,0(T). Zoom se mění prakticky skokem, bez možnosti jemného nastavení. Po použití fotoaparátu v mořské vodě bych doporučil jeho pořádné omytí ve vodě sladké – v místě pro kovovou krytku objektivu se jistě bude usazovat sůl. Maximální clona je 6,3/8(W/T). Je složen z 10 členů v 8 skupinách, z toho jsou 3 čočky asférické.
Čidlem je 1/2,3” CCD s 7,1 Mpx (efektivně). Citlivost je v rozmezí 64 – 400 (Auto), manuálně 64, 100, 200, 400, 800,1600 ISO. I nejvyšší je k dispozici při nejvyšším rozlišení. Ve scénických režimech Dostupné světlo a Svíčka je k dispozici ISO 2500, kde za použití funkce BrightCapture je snímek exponován v nižším rozlišení (2048×1536 bodů). Fotoaparát disponuje funkcí pixel mapping (kalibrace CCD a příslušných obvodů). Redukce šumu se zapíná automaticky v některých scénických režimech (u těch s delší expozicí). Objektiv doplňuje 5× digitální zoom. Ostření je na obvyklé úrovni.

Horní strana Dolní strana

Zaostřování je automatické za objektivem (TTL) systémem porovnání kontrastu na CCD. Standardně aparát ostří v rozmezí 0.5 m – nekonečno, v režimu makro 0.2 m(W)/0.3(T) – nekonečno a v režimu supermakro od 7 cm do 0.5 m. Supermakro je při pevné ohniskové vzdálenosti cca 52mm a bez možnosti použít blesk.

Přisvícení AF nenajdete. U vodotěsných aparátů prostě chybí. Takže potmě nezaostříte.

LCD displej

Zadní strana - LCD

LCD má úhlopříčku o velikosti 2,5" a tvoří jej 115 000 bodů. Použitá BrigtCapture technologie umožňuje jasnější náhled na LCD zejména ve tmavém prostředí. Měl jsem pocit, že barevně „ujíždí“ do zelena. Jinak mu nelze nic vytknout.

Provozní časy a výdrž fotoaparátu

Umístění baterie a karty

Uvedené hodnoty jsou zatíženy reakční dobou na podnět, která je až 0,2 sekundy

*) firemní informace se s uvedenými hodnotami rozchází

Na plně nabitou baterii 740 mAh jsem nafotil cca 210 snímků prakticky bez prohlížení, s náhledem po expozici a s cca 20% použitím blesku. Což považuji za velmi dobrý výsledek.

Vestavěný blesk

Blesk je integrován v horní části fotoaparátu. Směrné číslo je 6,8. To určuje i dosah záblesku, který je 3,8 m při nejkratším ohnisku a 2,6 m při nejdelším ohnisku. Blesk má všechny potřebné režimy – automatický (automatická aktivace při špatném světle), snížení jevu červených očí, doplňkový (vnucená aktivace), vypnutý. V protisvětle se v automatickém módu také spustí automaticky.

Nastavení a funkce fotoaparátu

LCD v režimu P

Fotoaparát je určen uživatelům bez jakýchkoliv vyšších nároků. Svými možnostmi odpovídá verzi mju700. Mimo rozlišení lze ovlivnit pouze měření expozice, vyvážení bílé a citlivost, a to pouze po zapnutí režimu P v Menu fotoaparátu. Standardně lze použít kompenzaci expozice v rozsahu +/- 2EV. Ke změně režimu slouží tlačítko. Mění se v pořadí P (nebo Auto), režim proti rozmazání, scénické režimy.Video je jedním z nich. Redukce rozmazání je charakteristická zvýšením ISO a tím snížení doby expozice. Scénických režimů je dvacet pět (včetně videa). V některých je k dispozici automatická redukce šumu. Dva režimy jsou typu „Vyfoť a vyber“ (pomalá sekvence resp. rychlá sekvence snímání a s nimi spojené možnosti), při kterých se exponuje několik snímků v definovaném scénickém režimu a pak máte možnost některé vybrat a smazat. Ostatní se uloží. Čas volí aparát od 1/1000 s do 1/2 s. Nejdelší čas je 4 s v „nočních režimech“. Na těle lze zvolit režim blesku, kompenzaci expozice, režim zaostření makro a supermakro. Funkci typu Disp nenajdete. Najdeme tlačítko samospouště (10s), které slouží současně na mazání snímků v režimu prohlížení. Expoziční hodnoty se nezobrazují, živý histogram také ne. Pro přímý tisk je určeno tlačítko přímého tisku.

Menu Menu

Po stisku tlačítka Menu se objeví standardní „Olympusí“ nabídka.Volit lze rozlišení z devíti hodnot od 7,1 Mpx ve dvou kompresních kvalitách až po VGA v jediné kompresní kvalitě. Lze resetovat nastavení aparátu.

V Menu nalezneme:
V případě volby režimu P jedno ze šesti (sedmi) vyvážení bílé – slunce, zamračeno, žárovka, tři druhy zářivek a Auto. ISO lze manuálně zvolit z hodnot 64,100,20,400, 800, 1600. Režim snímání – jeden snímek, normální sekvence, rychlá sekvence (normal, high). Režim měření expozice – iESP, bodový. Zapnutí digitálního zoomu. Režim autofokusu. Zapnutí snímání zvukových poznámek k exponovanému snímku. Poslední možnost je režim Panoramatického snímání. Na LCD se zobrazí pomocné linie pro překryv snímků.

Setup

V Setupu z podstatnějších funkcí nalezneme:
Formátování karty (interní paměti). Uložení snímků z interní paměti na kartu (Backup). Funkci Pixel Mapping („odstraní“ vadné pixely). Aktivaci alarmu (budík na cestách – velmi příjemná a pro tuto značku standardní funkce). Histogram aparát nemá. Stejně tak nezobrazuje informace o expozici.

Video

Fotoaparát disponuje pro záznam ozvučeného videa ve formátu MOV rozlišením 640×480, 320×240 a 160×120 bodů s 15 snímky za sekundu. Natáčet lze do zaplnění karty. V menu lze povolit použití digitálního zoomu při nahrávání videa. Do interní paměti lze v nejvyšší kvalitě nahrát přibližně 17 s záznamu. Na 1 GB kartu to odpovídá čtrnácti minutám.

Prohlížení snímků

Možnosti při přehrávání

Prohlížet snímky lze po stisku talčítka Play a to i při vypnutém aparátu. Snímky lze otáčet, vkládat do alba, redukovat červené oči, převést snímek na černobílou verzi či sepii (přímo fotit takto nelze), případně jej zmenšit. Vytvoření takových snímků je tedy možné pouze dodatečně. Upravené snímky se uloží jako kopie. Lze doplnit i komentář, změnit jas či sytost snímku. Nahrané videosekvence můžeme upravit indexováním. Tj. vytvořit snímek s náhledem na devět snímků z videa. V režimu prohlížení snímků je také možné kopírovat snímky z interní paměti na kartu, mazat všechny snímky či formátovat kartu.

Připojení k PC a tiskárně

Konektory

Okamžitě po připojení kabelu se aparát aktivuje a nabídne výběr režimu připojení. Vyberte podle potřeb tisk či PC. Rychlost stahování snímků je však cca než 800kB/s a proto bych doporučil používat čtečku karet.

Focení pod vodou

Neodolal jsem a zkusil fotoaparát i ve volné vodě v hloubce do 2m. Byly potíže s ostřením Což je bohužel normální a to nezávisle na fotoaparátu, případně pouzdru, protože kontrast pod vodou prostě chybí. Po vytažení z vody je třeba aparát důkladně osušit. Vodu v mikrofonu musíte nechat vyschnout. Pokud půjde o vodu slanou, doporučuji pořádně vymáchat ve sladké, protože jinak se sůl usadí a to asi nebude dobré. Pod vodou je aparát „podstatně lehčí“ a většina snímků bude rozmazaná. Nenechte se odradit a zkuste klidně stativ. Tato rada platí bohužel jen pro malé vzdálenosti, nebo pro čistá moře, bazény…

V bazénu problém s ostřením nebyl. Fotoaparát fungoval bezvadně i v hloubce 3,5m.

Testovací snímky

Exify jsou součástí snímků. Snímky označené ® jsou originální či obsahují originální výřez.

38mm 114mm

Dva záběry z téhož místa připomenou, jaký význam má 3× optický zoom.

Blesk - 38mm Pokrytí bleskem - 114mm

Pokrytí bleskem ze vzdálenosti cca 2,5m. Ostřit jsme musel na kontrastní vchod do vedlejší místnosti (aparát nemá AF asistent). Výkon blesku je standardní a postačuje všude tam, kde aparát zaostří.

Před redukcí ve fotoaparátu (R) Po úpravě ve fotoaparátu (R)

Redukce červených očí je jednou z funkcí, kterou můžeme „pustit“ na snímek. Pracuje skvěle, pokud však je na snímku struktura, která červené oči připomíná, zmizí (zčerná) také.

Makro, 1/60, f/4,00, 52mm Výřez (R)
Supermakro, bodové měření expozice Výřez (R)

(Super)Makro z nejmenší vzdálenosti nenadchne. Při cca 7cm zaostřovací vzdálenosti a cca 52mm ohnisku (pevná hodnota v režimu supermakro) je snímaná plocha relativně velká. Je vhodná na rostliny a větší zástupce z živočišné říše. Pro menší objekty je potřeba stejně jako u většiny aparátů této kategorie použít výřez.

Delší čas, 1/25, f/4,2 "Fotka z výletu"

Dva normální snímky, které mohou vzniknout na procházce kolem vody. Na prvním jsme se pokusil exponovat co nejdelším časem, druhý měl zachytit atmosféru. Delší čas je problém řešitelný pouze čekáním na šero.

Aberace, detaily (R) Aberace, detaily (R)

Originální snímky pro posouzení aberace a kresby. Na přechodech je při zvětšení jasně zřetelná komprese, která se obvykle u nejvyšší kvality jpg nevyskytuje. Aberace by také mohla být potlačena více. Zde se bohužel negativně projevuje druh použitého objektivu. Přesto na fotografiích, které cílový uživatel bude tisknout, nejsou uvedené neduhy patrné. Což tvrdím na základě několika vlastních snímků formátu 10×15cm.

Protisvětlo Protisvětlo

Vzhledem ke konstrukci clony jsou na snímcích se zdrojem světla v záběru typické paprsky a také kruhy. Reflexe jsou pro tento druh snímku standardní.

Celkový pohled Celkový pohled
Výřezy (R) Výřezy (R)

Standardní „šumovky“. Jemné detaily se ztrácejí již od ISO200 (tašky na střeše vlevo). Přesto je na zaznamenání výjimečného okamžiku použitelná i nejvyšší hodnota ISO1600 – poslední výřez nepatří rozhodně k tragickým. Řekl bych, že od hodnoty ISO400 do ISO1600 roste pouze barevný šum bez zásadní ztráty detailů. Reálné použití režimů Při svíčkách a Dostupné světlo, kde je k dispozici ISO2500, bude vzhledem k absenci přisvícení AF složité. Pokud nebudete fotit pohybující se objekty, použijte raději režim Noční scéna.

S bleskem Bez blesku S bleskem

Snímky do domácího alba. Postupně s bleskem, bez blesku a opět s bleskem. Vyvážení bílé je ve všech případech dobré (režim AutoWB). První je focen prakticky proti slunci. Blesk pěkně vykryl stíny v obličeji a „udělal světýlka v očích“. Poslední dva snímky z hlediska použití blesku nerozlišíte.

Pod vodou Pod vodou
Pod vodou Pod vodou
Pod vodou

Aparát funguje pod vodou naprosto skvěle. Resp. tak, jak jsem čekal. Barevné podání je správné. První snímek je exponovaný v cca 2m hloubce ve volné vodě. Druhý v cca 0,5m. Třetí je pořízený v hloubce kolem tří metrů. Dno je v hloubce 3,8m. K posledním dvěma není co dodat. Lehce postrádají kontrast a ostrost, ale to tomuto typu fotografií jistě odpustíme. Jde o momentky, kde se projeví rychlost aparátu a především pohyb „modelky“.

Závěr

OLYMPUS mju 720 SW je stylový fotoaparát do každého počasí. Snímky mají průměrnou kvalitu a objektiv nemá žádné zásadní nedostatky (vzhledem ke konstrukci). Automatické vyvážení bílé funguje dobře. Ovládání je jednoduché. Korekce expozice je dokonce dostupná přímo na těle aparátu. Dalším kladem je, že je dostupná pomocí Internetu a programu Olympus Master i čeština. Jeho cena se pohybuje na hranici 9500,– Kč.

Klady Zápory
Exkluzivní design Aberace
Vodotěsnost, nárazuvzdornost Nepřesný zoom
Možnost češtiny Nemá histogram

Děkuji firmě Olympus za zapůjčení fotoaparátu Olympus mju 720 SW k redakčnímu testu.