Fotoaparát.cz

Test OLYMPUS SP-350 a OLYMPUS SP-310

Fotoaparáty OLYMPUS SP-350 a OLYMPUS SP-310 mají zcela nový design, novou optiku, velký displej a nové čipy. Je u nich patrná snaha o oslovení fotografické veřejnosti svojí univerzálností. Doporučené ceny, platné od 1.prosince 2005 jsou pro SP-310: 10 490,-Kč a pro SP-350: 11990,-Kč včetně DPH. Více se dočtete v následujícím testu.

Úvod

OLYMPUS SP350 OLYMPUS SP310

OLYMPUS SP-350 i OLYMPUS SP-310 mně zapůjčila firma OLYMPUS CZ. Základní balení, kromě fotoaparátů obsahovalo: Řemínek, LI-ion baterie LB-01E, USB kabel, A/V kabel, návod k použití, záruční list a CD s programem OLYMPUS Master. Návod je přehledný, jednoduchý a poskytuje veškeré informace o použití a možnostech fotoaparátu. SP-350 se dodává v černé barvě, SP-310 v kovově stříbrném provedení.

Konstrukce

OLYMPUS SP350 OLYMPUS SP350
OLYMPUS SP350 OLYMPUS SP350
OLYMPUS SP350 OLYMPUS SP350
OLYMPUS SP310 OLYMPUS SP310
OLYMPUS SP310 OLYMPUS SP310
OLYMPUS SP350 / SP310 OLYMPUS SP350 / SP310

Tělo – OLYMPUS SP-350 a OLYMPUS SP-310 mají těla téměř identická. Firma Olympus je řadí do kategorie „všestranných fotoaparátů“. Jediné znaky, kromě barvy, kterými se od sebe navenek tyto dva modely liší, jsou sáňky externího blesku a úchytky řemínku, obě u vybavenější SP-350. Tělo je z plastu, přesto se jeví jako dostatečně robustní. Má vynikající ergonomii a je skvěle vyvážené, přes svojí malou stavbu se drží v rukou velmi pevně. Tento fakt bude mít nesporný vliv na ostrost snímku při delších časech. Nálitek k uchopení pravou rukou je doplněn protiskluzovým gumovým páskem pod prsty. Vše je na dosah bez přehmatávání, po krátkém seznámení s obsluhou se fotograf může plně věnovat kompozici záběru na velkém displeji. Ovládací prvky byly zredukovány na minimum. Na horní stěně je pouze spoušť a volič režimů, SP-350 má uprostřed umístěný držák externího blesku. Na zadní stěně SP-350 i SP 310 je umístěn optický hledáček bez dioptrické korekce s indikátorem nabitého blesku a s indikátorem zaostření, polozapuštěné tl. „Power“, dvě sdružená tlačítka funkcí blesk / koš a aretace měření expozice / tisk. Pod nimi, po pravé straně displeje, je tlačítko přepínání zobrazení displeje a tlačítko rychlého náhledu. Zbývá jen křížový volič s potvrzovacím tl. „OK“ a displej. To je z ovládání vše. Na pravé stěně je pod umělohmotným krytem v barvě těla prostor pro USB a A/V konektor a napájecí DC konektor. Po tímto prostorem je pod umělohmotným krytem slot na xD paměťovou kartu. Na spodní stěně je stativový závit a prostor pro jednu Li-Ion baterii LB-01E, nebo dva tužkové (AA) akumulátory s napětím 1,5V, případně lze po omezenou dobu použít dvě tužkové baterie. Na přední stěně je vidět objektiv s krytkou, miniaturní blesk, optický hledáček a reflektor pomocného světla. Fotoaparáty jsou určeny k dennímu nošení. Tomu odpovídají i rozměry: 99,5 (š) x 65 (v) x 35 (h) mm a hmotnost. SP-350 má 195 g bez baterie a xD karty, SP-310 180g bez baterie a xD karty.

OLYMPUS SP350 OLYMPUS SP310
OLYMPUS SP350 OLYMPUS SP350
OLYMPUS SP350 / SP310 OLYMPUS SP350 / SP310
OLYMPUS SP350 / SP310

Objektiv a CCD čidlo – Do těla Olympus SP-350 i SP-310 je pevně zabudován malý, ale výkonný objektiv Olympus 3× zoom F2,8 – 4,9 / 8 – 24 mm (ekvivalentní 38 – 114 mm na 35 mm fotoaparátu). Stavba: 6 členů v 5 skupinách se 3 asférickými čočkami. Ve vypnutém stavu je objektiv zcela zasunutý v těle fotoaparátu. Kolem objektivu je závit o velikosti 36,5 mm k nasazení příslušenství. Na závit je však nutné nasadit redukci CLA-9. Čidlem je 1/1,8” CCD, v případě SP-350 s 8,3 miliony pixelů (8,0 Mpx využito), v případě SP-310 se 7,41 miliony pixelú (7,1 Mpx využito) , oba používají RGB filtrace. Citlivost je automaticky nebo manuálně nastavována mezi 50 – 400 ISO. Obraz je zpracováván obrazovým procesorem TruePic TURBO s možností funkcí pixel mapping (kalibrace CCD a příslušných obvodů ), redukce šumu, nastavení saturace, kontrastu a ostrosti v pěti krocích. Objektiv doplňuje 5× digitální zoom, použitelný tak, jako u většiny jiných digitálů, tedy omezeně, s výraznou ztrátou kvality obrazu.

Zaostřování – Automatické zaostřování za objektivem (TTL) systémem porovnání kontrastu. iESP automatický systém, bodové zaostřování, volitelná AF zóna (ze 143 možných). Standardně 0.2 m – nekonečno, v režimu makro 0.2 m – nekonečno a v režimu super-makro od 2 cm. SP-350 i SP-310 jsou vybaveny pomocným světlem o vysoké intenzitě. Také jde ostřit manuálně se zvětšeným náhledem zaostřované oblasti.

LCD displej – 6,4 cm LCD obrazovka s vysokým kontrastem a 115 000 pixely. S displejem se dá dobře pracovat i za přímého osvětlení, při přehrání snímků lze s jistotou rozeznat i malou neostrost na snímku. Při této velikosti displeje si lze obrázky již opravdu prohlížet, nejenom posuzovat. S optickým hledáčkem bude pracovat málo fotografů, osobně bych mu vytkl absenci dioptrické korekce.

OLYMPUS SP310 OLYMPUS SP350

Vestavěný blesk – je integrován v horní části fotoaparátu. Má směrné číslo 7,5. To určuje i dosah záblesku 0,2 m – 2,2(T) – 3,8 m (W). Pokrytí je obvyklé, v celém udávaném rozsahu blesku jsou snímky dobře prosvětlené. Při záběrech venku za tmy musíme počítat s větším rozptylem světla ze záblesku a tím i zkrácením dosahu záblesku. Blesk lze korigovat v rozmezí +/- 2EV a synchronizovat s otevřením závěrky, nebo s jejím uzavřením.

OLYMPUS SP350

Snímací funkce

OLYMPUS SP350

Oba fotoaparáty, „profesionálnější“ OLYMPUS SP-350 i jednodušší OLYMPUS SP-310 jsou doslova nabité funkcemi a možnostmi vlastního nastavení a úprav snímku. Díky informacím na displeji, korekcím, poloautomatickým a manuálním režimům má s nimi fotograf plnou kontrolu nad výsledkem svého snažení. Režim „Auto“ nastaví automaticky všechny potřebné funkce na hodnoty vyhovující v daných podmínkách většině snímků. Chceme-li jednoduše nastavit fotoaparát do optimálního režimu pro fotografovanou scénu, použijeme některý z 24 scénických režimů. V nastaveném režimu systém fotoaparátu upraví čas, clonu, nastavení bílé, saturaci, kontrast i ostření tak, jak by je měl nastavit fotograf pro dosažení optimálního výsledku. Máme-li dost zkušeností, nebo chceme experimentovat, je zde režim „Program“, ve kterém fotograf může ladit parametry po svém. Jestli je třeba určitého času, nebo clony, jsou zde dva poloautomatické režimy s předvolbou clony, nebo času. Pro úplnou kontrolu nad expozicí snímku slouží manuální režim a to jak pro expozici, tak pro ostření. Ostření na displeji je však i přes zvětšení ostřeného pole obtížné a výsledek nejistý. Vlastní nastavení fotoaparátu, které nejčastěji používáme můžeme uložit do jedné ze 4 pamětí „My Mode“.
Scénické režimy pro OLYMPUS SP-350 i OLYMPUS SP-310 jsou: Portrét, Krajina, Krajina s portrétem, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sport, Interiér, Svíčky, Autoportrét, Denní portrét, Západ slunce, Ohňostroj, Muzeum, Kuchyně, Za sklem, Dokumenty, Aukce, Výběr snímků 1, Výběr snímků 2, Pláž, Sníh, Podvodní foto 1, Podvodní foto 2, Podvodní makro. Volba scénických režimů se provádí pomocí symbolů se vzorovou fotografií toho, kterého režimu. Je zde připojena i nápověda.
Režimy „Makro“ a „Super makro“ můžeme zvolit k většině ze scénických režimů, ale nejčastěji je použijeme v režimu AE. V „Super makru“ se objektiv nastaví do pevné polohy a nelze použít zoom. Zato můžeme fotit již od 2cm. Zábleskové režimy má OLYMPUS SP-350 i OLYMPUS SP-310 tyto: Automatický (automatická aktivace při špatném světle), snížení jevu červených očí, doplňkový (vnucená aktivace), vypnutý. Lze volit synchronizaci na 1. nebo 2. „lamelu závěrky“. OLYMPUS SP-350 má navíc možnost nastavení spolupráce s externím bleskem.
Závěrka automaticky pracuje v rozmezí 15sec. – 1/2000 s. (Režim trvalého otevření závěrky „B“ až 8 minut.). S expozicí můžeme hýbat korekcemi o +/- 2EV po 1/3 EV. Při zapnutém autobracketingu lze nastavit až 5 snímků s krokem 1/3 EV. Rozsah clonových čísel je dán od maximální světelnosti optiky zoomu po clonu 8. Fotografie se ukládají na výměnnou kartu xD-Picture Card (16, 32, 64, 128, 256, 512 MB a 1GB) ve formátu JPEG (DCF: “Design rule for Camera File system”), podporuje Exif 2.2, DPS, Print Image Matching II a DPOF. K ukládání snímků je možné využít také 24 MB ze 32 MB vnitřní paměti. Chceme-li plně využít funkce skládání panoramat, je třeba mít správnou xD kartu s označením „Panorama“.

Nadstandardně mají SP-350 i SP-310 řešené video. Lze u něj zapnout elektronickou stabilizaci obrazu a scéna natáčená v nejvyšším rozlišení 30-ti snímky za sec. Snese na obrazovce TV srovnání s videokamerou. Kameraman je zde omezen hlavně krátkou délkou záběru.

Uvádím možnosti nastavení kvality videa:

Videosekvence jsou ve formátu QuickTime Motion JPEG® se zvukem ve WAVE formátu. Video v tomto rozlišení je již doplněk, se kterým je možné počítat jako s určitou možností kvalitního záznamu pohybu.

Menu – to má OLYMPUS SP-350 i OLYMPUS SP-310 zpracované velmi přehledně, bez dlouhého hledání najdeme, co potřebujeme. Orientaci nám usnadní možnost volby z pěti jazyků (Angličtina / Francouzština / Němčina / Španělština / Ruština). Standardem je u OLYMPUSů možnost nahrání dalších jazyků, včetně češtiny z internetu pomocí programu OLYMPUS Master. V menu jde, kromě všech obvyklých nastavení korekcí, citlivosti a velikosti obrázku, zvolit dva snímky do jednoho obrázku, panorama a tonalitu snímku – barevný, černobílý, sepie. . Dále lze volit sériové snímání, filtr šumu a „pixel mapping“. Vyvážení bílé (sytém TTL ESP) je možné nastavit manuálně jedním tlačítkem, automaticky, nebo na předvolené symboly Zamračeno, Slunce, Večerní slunce, Žárovka, Zářivka 1, Zářivka 2, Zářivka 3. Nastavení je doplněno jemnou korekcí teploty snímku a to v sedmi krocích do červené a v sedmi do modré. Kvalitu obrazu (RAW, SHQ, HQ, 3 úrovně SQ1, 3 úrovně SQ2). Velmi zajímavá je funkce časosběrného (intervalového) snímání s možností nastavení 2–99 snímků v intervalu od 1 do 60 minut.

Zpětné přehrání snímků

Zpětné přehrání snímků je jednoduché. Volič nastavíme na zelený symbol zpětného přehrání, je-li fotoaparát zapnutý, hned se zobrazí poslední snímek. Zapneme-li fotoaparát po zvolení symbolu zpětného přehrání, neodkryje se objektiv a displej přehrává obrázky. Nemusíme se tedy bát, že dlaní zašpiníme frontální čočku objektivu. Zvětšení, zmenšení a indexové zobrazení ovládáme tlačítky zoomu. Pro detailní posouzení expozice můžeme zapnout funkci „Histogram“(velmi vhodné pro objevení tzv.“přepálených“míst na snímku). Zvlášť zajímavá je možnost editace snímků pořízených v RAW formátu. Zde lze přímo ve fotoaparátu upravit nastavení bílé, sytost, saturace,… a snímek poté uložit ve formátu JPEG jako další na kartu. Oba fotoaparáty jsou vybaveny pokročilým automatickým softwarovým odstraněním červených očí. Po spuštění program označí, co považuje za červené oči a po potvrzení uloží upravený snímek jako další na kartu. K řazení a administraci svých snímků jsou k dispozici alba, kalendář, šablony, vkládání textu. Video-sekvence můžeme též indexovat, editovat a přehrávat vpřed,vzad i po jednom políčku.

Menu – zde můžeme obrázky ořezávat, uzamknout, otáčet, mazat, přímo tisknout a odesílat.

Ovládání funkcí fotoaparátu

Celková koncepce ovládání OLYMPUS SP-350 i OLYMPUS SP-310 je podřízena maximální jednoduchosti. Ovládání snímání a zpětného přehrání již bylo podrobně popsáno v předchozích odstavcích. Zde bych chtěl upozornit na možnosti nastavení data a času, nastavení jasu displeje a možnost nahrání češtiny z internetu.

Výkony (provozní časy)

Údaje jsou zaokrouhlené vypočtené průměry z 10-ti měření. Rozdíly v provozních časech SP-350 a SP-310 byly tak nepatrné, že uvádím časy pouze pro SP-350 a ty jsou následující. Po zapnutí Olympus SP-350 udělá první snímek do 3,2 sec. Bez předchozího zaostření je snímek hotový za 0,8 sec na W, za 1,5 sec na T, na MAKRO se čas prodlouží o necelých 0,4sec. S nastavenými hodnotami (s namáčklou spouští) není zpoždění ručně měřitelné, hodnoty budou pod 0,1 sec..
Při standardní sérii snímků jsou zhotovovány 2 snímky v SHQ kvalitě v intervalech 0,7 sec.
Při fotografování s bleskem šlo pořídit další snímek po 5–7 sec.
Pro doplnění – zoom se přestaví z W do T za 1,2 sec. a prohlížení snímků má při nejvyšším rozlišení snímků prodlevu asi 2,5 sec. Pomocné světlo dovolilo zaostřit v úplné tmě až na vzdálenost 3 m. Záleželo však na kontrastu scény.

Kvalita obrazu

8 Mpx u SP-350 a 7,1 Mpx u SP-310 obraz je zpracován procesorem TruePic TURBO. Je ostrý, čistý, kontrastní, při ISO 50 – 200 bez viditelného šumu, s věrnými barvami. Barevná aberace je na snímcích minimální. Hodnoty šumu jsou opravdu malé. Teprve od 400 ASA je šum znatelný, ale stále neruší. Šum je nejméně patrný na snímcích z RAW formátu. Většina snímků vyšla dobře exponovaná, ostrá, v přirozených barvách . Pro ostré snímky při zatažené obloze doporučuji oporu nebo stativ. Ostření fungovalo spolehlivě i při nižších hladinách osvětlení.

Příslušenství

Základní příslušenství dodávané s fotoaparátem obsahuje: Řemínek,LI-ion baterie LB-01E, USB kabel, A/V kabel, návod k použití, Záruční list a CD s programem OLYMPUS Master. Dále můžeme k fotoaparátům SP-350 a SP310 přikoupit volitelné příslušenství. Díky závitu kolem objektivu můžeme uvažovat i o předsádkách, které budou ohnisko objektivu zkracovat, či prodlužovat. K dispozici je i nový externí blesk s regulací výkonu, různá pouzdra a podvodní pouzdro nejen pro fotoaparát, ale i pro externí blesk (jen u SP-350). S podvodnímy pouzdry také můžeme využít ony scénické režimy zaměřené na potápění.

Blesk FL-20 pro SP-310 / 350 Pouzdro na SP-310 / 350
OLYMPUS SP350 / SP310 OLYMPUS SP350 / SP310
OLYMPUS SP350 / SP310 Pouzdro pod vodu pro SP-310 / 350 do 40m
Podvodní pouzdro pro FL-20 do 40 m OLYMPUS SP350 / SP310
OLYMPUS SP350

Testovací snímky a podmínky

Testování jsem prováděl nafotografováním snímků v interiéru i exteriéru, otestováním práce SP-350 a SP-310 s bleskem a při makro-snímcích. Objektiv má nepatrné soudkovité zkreslení v širokoúhlém nastavení, v tele-oblasti není zkreslení vidět. Fotografie zhotovené testovaným fotoaparátem jsou bez jakýchkoliv úprav, kromě zmenšení.

OLYMPUS SP350 / SP310 OLYMPUS SP350 / SP310
OLYMPUS SP350 / SP310 OLYMPUS SP350 / SP310
OLYMPUS SP350 / SP310 OLYMPUS SP350 / SP310
OLYMPUS SP350 / SP310 OLYMPUS SP350 / SP310
OLYMPUS SP350 / SP310 OLYMPUS SP350 / SP310
OLYMPUS SP350 / SP310 OLYMPUS SP350 / SP310
OLYMPUS SP350 / SP310

Závěr

Fotoaparáty OLYMPUS SP-350 i OLYMPUS SP-310 mne překvapili svojí podobností jak designem, tak funkcemi. Rozdíl 1 Mpx v rozlišení čipu je zanedbatelný, ani v ceně se moc neliší. Asi bych si připlatil za možnost externího blesku u SP-350. U obou mi chyběla dioptrická korekce optického hledáčku. Nepříjemný byl u obou problém s napájením. S Li-Ion baterií LB-01E bylo vše v pořádku, i spotřeba byla patrně nízká. Jakmile jsem však nasadil své čerstvě nabité NiMh AA akumulátory, opakovaně se objevoval problém s indikací vybití baterií. Domnívám se, že se jedná o nastavení prahu indikace, kdy je z hlediska fotoaparátu baterie vybitá. NiMh akumulátorky mají 2,4 V a je-li indikace nastavena na napětí 3V, pak zřejmě zasáhne i u nabitých akumulátorů. Doporučované akumulátory Olympus mají patrně vyšší pracovní napětí, než moje GP 2000. To však je jen spekulace, neměl jsem možnost za tak krátkou dobu, co mi byly fotoaparáty zapůjčeny, prozkoumat tento jev důkladněji. Jinak se s oběma pracovalo příjemně a s obrázky jsem byl spokojený. Dobrá optika, čip s vysokým rozlišením a nízký šum, to jsou vlastnosti, které nelze přehlédnout. Přidám-li široké možnosti nastavení, které oba fotoaparáty mají, pak zde máme dvojici, která pokrývá potřeby od začínajících fotografů přes fotografy amatéry, až po záložní kapesní fotoaparát profesionála.

Závěr

Klady Zápory
Design, displej, rozlišení Indikace stavu baterií
Možnost příslušenství na objektiv Absence dioptrické korekce optického hledáčku
Objektiv, makro, RAW formát a možnosti editace Pomalejší nabíjení blesku
Možnost stažení českého menu z internetu Občasné „ujetí“ WB
Nízká úroveň šumu, kvalitní video

Děkuji firmě Olympus za zapůjčení obou fotoaparátů Olympus k redakčnímu testu.