Fotoaparát.cz

Podvodní pouzdra

Asi každý z nás občas zatouží vyzkoušet něco nového. Když projdete Galerii FotoAparátu.cz, tak naleznete jednu kategorii fotografií, která zatím nemá mnoho zástupců. Je jí podvodní fotografie. Jedním z důvodů je nutnost pořídit si nebo zapůjčit speciální vybavení. V článku se pokusím přiblížit výhody a nevýhody pevných podvodních pouzder pro Nikon D70 a Nikon Coolpix 5900, která nám k testu zapůjčila firma podvodnipouzdra.cz.

Obě pouzdra na digitální fotoaparáty nám zapůjčila www.podvodnipouzdra.cz spolu s aparátem Nikon Coolpix 5900.

Úvod

Do vody

Protože jsem již pod vodou (v bazénu) fotil za zcela nevyhovujících technických podmínek, opravdu mě velmi zajímalo, jak se fotí s podvodními pouzdry. Asi jako každý člověk, ani já nevydržím ve vodě našich rybníků a nádrží nijak dlouho. V době testování byla aktuální teplota vzduchu v rozmezí 15 – 19 stupňů, za prvořadé jsem tedy považoval sehnat pořádný neoprén. To se mi po návštěvě nejbližší prodejny s potápěčskou výstrojí skutečně podařilo. Zanedlouho jsem měl s p. Cinkem, členem prezidia Svazu českých potápečů, domluvenou zápůjčku potřebného oblečení. Dostal jsem 5 mm neoprén s vestou a kapucí. Takže horní polovina těla byla kryta 1 cm kvalitní tepelné izolace. To píši především proto, že při všech třech foceních pod vodou jsem v obleku strávil po jedné celé hodině a nejen, že jsem se neutopil, dokonce jsem ani nenastydl. A kdo mě zná ví, že za teplých dnů vydržím ve vodě tak nejvýš deset minut. Doporučuji proto zimomřivým náturám do oblečení investovat. Přeci jen jde o zdraví. Sám jsem navštívil Nechranickou přehradu, jeden poměrně čistý rybník na Ostrovsku u Karlových Varů a přehradu Sedlec nedaleko Kadaně. Z hlediska kvality fotografií bylo pro mě prvořadé focení dětí v bazénu. Volná voda v našich podmínkách na amatérské úrovni totiž v porovnání s mořem neposkytuje mnoho. Nicméně to si na dovolené, na kterou vás pouzdro k fotoaparátu jistě doprovodí, zjistíte sami.

A co by to bylo za fotografování pod vodou, kdybych neměl fotky z větší hloubky. Našel jsem velmi ochotného profesionála p. Pavla Jančatu, který je členem Vodní záchranné stanice na Nechranické nádrži. Jím exponované fotografie jsou v článku také. Cílem není ukázat „surové“ fotografie, ale to nejlepší, co jsem z nich udělal.

Technická specifikace použitých pouzder

Ikelite

Ikelite pod vodou

Z www.podvodnipouzdra.cz jsem si zapůjčil k testu pouzdro na fotoaprát Nikon D70 – Ikelite #6807. Součástí není výměnný port objektivu. Ten je potřeba zakoupit pro konkrétní typy objektivů zvlášť. Ovládat lze prakticky všechny funkce aparátu. Součástí je i příslušenství pro zoomování objektivu. To byl jediný technický problém pouzdra – se setovým objektivem 18–70 nefungovalo. Mezikus z plastu, který se vkládá mezi objektiv a port, drhnul o port a prostě se neotáčel. Musím ale konstatovat, že mi to nijak nevadilo. Zásadní problém byl jinde. V bazénu automatické ostření fungovalo slušně, ale pod „přírodní“ hladinou aparát prakticky nezaostřil.Za hlavní příčinu považuji nedostatečný kontrast. I v bázenu byly občas potíže. Musím zdůraznit, že tento problém je dle mého názoru spjat s čistotou vody, nikoliv s fotoaparátem či pouzdrem samotným. Vyřešil jsem to tak, že jsem zaostřil pevně na cca 0,3 –0,7 m (podle situace) a automatické ostření vypnul. K tomuto pouzdru lze více než doporučit zakoupení, či zapůjčení blesku. Já jej neměl, tak jsem fotil v hloubce do 2 metrů s vyšším ISO a při ponorech s přístrojem jsem nastavil ISO 1600. Současně s tím byla scéna osvětlována externímy 50 W světly.

Celkový pohled (bez portu) Port

WP-CP4

Druhým pouzdrem zapůjčeným společně s fotoaparátem Nikon Coolpix 5900 bylo pouzdro WP-CP4. Také toto pouzdro umožňuje ovládání všech funkcí. Velkou výhodou je, že pro focení lze použít vestavěný blesk a na běžnou dovolenou tedy není třeba dokupovat žádné další speciální příslušenství.

Pouzdro WP-CP4 Pouzdro WP-CP4

Hodnocení

Ikelite

Ikelite pod vodou Ikelite pod vodou

Vzhledem k rozměrů a ovládacím prvkům je jasné, že je učeno především pro profesionální potápění. Nejen já, ale především p. Jančata byl s ovládáním pod vodou velmi spokojený. Vzhledem k hloubce, teplotě a především délce pobytu pod vodou měl rukavice. I v nich bylo ovládání všech ovládacích prvků perfektní. Při nasazování „sluneční clony“ je třeba dát pozor na správnou pozici, jinak budě vinětovat, jak jsem zjistil u prvních snímků. Přiznám se, že nevím, zda tato část portu slouží jako sluneční clona (což si pod vodou nedokáži příliš představit), nebo jako ochrana portu před poškrábáním při manipulaci pod vodou. Co na pouzdře trochu chybělo, bylo místo pro upnutí pomocí karabiny. Pod vodou je občas nutné mít volné ruce a pouzdro uchycené k žaketu.

Ikelite Detail Ovládání zoomu

WP-CP4

Při činu (D70)

Jeho ovládání je ideální pro holé ruce. Primárně je tento druh pouzder určený na běžnou dovolenou, kde slouží nejen k potápění, ale i jako ochrana fotoaparátu před okolním prostředím, jako je voda a písek. Ovládat lze veškeré funkce aparátu. Protože Nikon 5900 umožňuje natáčet video ve VGA rozlišení se zvukem, a to samozřejmě i pod vodou, vřele doporučuji tuto možnost využít. Za celkovou sumu, která se blíží ceně samotné digitální kamery získáte vlastně její „podvodní“ podobu. Mohu konstatovat, že tato možnost mě přímo nadchla. Originální video (79 MB) zmenšené na poloviční rozlišení a převedené do formátu avi máte také k dispozici ve velikosti 12 MB.

Obě pouzdra navštívila hloubku 22,1 metru. V hloubce do 12 metrů se pohybovala delší dobu a opakovaně.

Fotografie

Fotografie jsou upravené tak, aby se mně osobně líbily. U každé fotografie najdete v závorce označení aparátu a tím i pouzdra s nímž byla fotografie pořízena. Jak se zmiňuji výše, vinětace u fotografií pořízených D70 je způsobená chybným otočením portu.

Dna našich rybníků a nádrží

Na dně (N 5900)

Naše umělé nádrže čistotou vody, vhodné pro focení, skutečně nevynikají. Dobře dopadnou záběry velmi blízkých předmětů, škeblí, kořenů… Některé fotografie ale naopak mohou díky tomu vypadat jako z jiného světa. Posuďte sami.

Na dně (D70) Na dně (D70)
Ve 22 metrech... (D70) Na dně (D70)
Na dně (D70) Civilizace (D70)
Na dně (D70) Na dně (D70)
Na dně (N 5900) Pulci na dně (N 5900)
Kořeny života (N 5900) 22 metrů (N 5900)

Děti

Děti (N 5900)

Jeden z velmi zajímavých okamžiků použití pouzder je při plaveckém výcviku nejmenších dětí. Je celkem obvyklý již u dětí od šesti týdnů. Jsou to neopakovatelné fotografie do domácích alb. Vždyť děti tak rostou!

Co to je? (D70) A mám to! (D70)
Z bazénu (D70) Děti (N 5900)
Děti (N 5900) Děti (N 5900)

Bazén

I zde se pouzdro dobře uplatní. Dokumentační fotografie z vodního ragby či výcviku potápěčů to jen dokazují.

Z bazénu (D70) Z bazénu (D70)
Při výcviku (N 5900)

Akvária

No a pokud jste nadšený akvarista, tak ani tady rozhodně nezapomenete svoje zvířátka zvěčnit.

Rybičky (N 5900)

Závěr

Všem, kteří hodlají fotoaparát teprve zakoupit a současně uvažují o jeho použití na dovolené kdekoliv u vody, doporučuji zjistit, zda se na jejich vybraný model dá zakoupit podvodní pouzdro. Pokud neexistuje pouzdro pevné, pak bych doporučil poohlédnout se po pouzdru univerzálním. Snímky, případně video, které tak získáte, budou skvělé.

Děkuji www.podvodnipouzdra.cz za zapůjčení obou pouzder, p. Cinkovi za zapůjčení „oblečku“, bez kterého bych zmrznul a p. Jančatovi za praktické testování obou pouzder v hloubkách, kam se bez dýchacího přístroje již není možné obvykle ve zdraví dostat.

A dovolte mi osobní poznámku: bylo perfektní poznat lidi „z pod vody“. Hodně jsem slyšel a hodně se dozvěděl o potápění.