Fotoaparát.cz

Test fotoaparátu Kodak EasyShare Z700 a základny s tiskárnou EasyShare Plus

Tentokrát jsme redakčnímu testu podrobili fotoaparát Kodak EasyShare Z700 spolu s termosublimační fototiskárnou tiskárnou Kodak EasyShare Plus. Oba přístroje vytváří celek, který umožňuje fotografie ihned tisknout bez použití PC. Co lze od tohoto kompletu očekávat se dozvíte, pokud si přečtete následující článek...

Základní charakteristika fotoaparátu

Kodak EasyShare Z700 Zoom je 4Mpx kompaktní fotoaparát s pětinásobným optický zoomem a vestavěnou 16 MB pamětí. Součástí balení je fotoaparát, krytka objektivu, USB kabel, video kabel, redukce k dokovací stanici, dvě lithiové baterie typu AA, nabíječka a řemínek na ruku. Najdeme i tištěný manuál. V českém jazyce je jen na přiloženém CD a je velmi podrobný. Druhé CD obsahuje ovladače fotoaparátu a software pro správu a základní úpravy fotografií. Jeho současná cena (duben 2005) je 7 490,– Kč.

Tělo a ovládání

Z700 celkový pohled Pohled z boku

Fotoaparát o rozměrech 94×72×55 mm působí robustním dojmem. Jakmile jej vezmete do ruky, zjistíte, že je to na svou velikost lehký aparát s plastovým tělem. Váží 276 g včetně baterie a karty. Grip pro držení je potažen gumou a drží se (v mých rukách, které nepatří k velkým) dokonale.

Zadní strana Horní strana

Na jeho zadní straně najdeme 1,6" LCD displej, průhledový hledáček s dioptrickou korekcí (!) se zobrazením reálného zoomu (80% zorné pole) a ovládací prvky z nichž je největší křížový vypínač, uprostřed něj je potvrzovací tlačítko SET. Pod ním jsou tři tlačítka. Tlačítkem DELETE lze při zapnutém prohlížení fotografií fotografie mazat. Prostředním tlačítkem MENU se dostanete do menu fotoaparátu a tlačítkem REVIEW se dostanete do režimu prohlížení fotografií. Oranžovou barvou má tlačítko SHARE, kterým se přepnete do režimu práce s fotografiemi, jako je sdílení, posílání mailem a jejich tisk. Ovládání zoomu je řešeno kolébkovým spínačem, který leží na ideálním místě. Vedle něj je tlačítko pro změnu zobrazovaných informací.

Share

Na horní straně je otočný volič režimů. Vlevo od něj je řada dvou tlačítek. Prvním se mění režim blesku, druhým se zapíná samospoušť a režim dávkového focení. Volič režimů slouží současně pro zapnutí aparátu. Dále lze zvolit plně automatický režim, scénické režimy, režim sport, režim krajina, makro režim, polohu PAS a poslední je režim natáčení videa. Mírně šikmá spoušť je na obvyklém místě. Její domáčknutí vyžaduje však více síly, než bývá obvyklé. Je třeba si na to zvyknout, zpočátku to může vést ke „strhnutí“ aparátu při expozici. Na přední straně je hledáček, blesk a najdete i mikrofon a kontrolku samospouště (2 nebo 10 s).

Umístění SD karty a USB konektoru Dolní strana

Na dolní straně je plastový stativový závit, konektor pro dokovací stanici a kryt otvoru pro baterie typu AA. Pod krytem na pravém boku je místo pro SD karty a také konektor pro připojení USB kabelu kombinovaný s video výstupem. Na opačné straně je bez jakékoliv krytky vstup pro externí napájení.

LCD a CCD

1,6" LCD má rozlišení 73 000 bodů (312×230 bodů) se zobrazovací frekvencí 30 snímků za sekundu.. Velikost displeje je vzhledem k velikosti aparátu malá a ve dne byl velmi špatně čitelný. Za slunečného dne byl nepoužitelný, neboť jeho obraz byl tmavý a nastavení jasu či kontrastu není možné. Podání barev bylo věrné. CCD má rozměr 1/2,5" a umožňuje snímky s rozlišením 2304×1728 bodů (4:3) a dále 2304×1536 (3:2), 2048×1536, 1656×1242 a 1200×900 bodů. Předností čipu je poměrně malý šum, kterého je dosahováno ovšem také vyšší kompresí – manuál udává, že na 256 MB kartu lze uložit cca 196 snímků, což odpovídá přibližně mým výsledkům.

Objektiv a ostření

Objektiv Kodak Retinar disponuje 5× optickým zoomem s rozsahem 35 – 175 mm (35mm) a světelností f 2,8 – 4,8. Ostření je zajišťováno porovnáním kontrastu na CCD (TTL). Fotoaparát zaostří v normálním režimu od vzdálenosti 50 (60) cm při 35 (175) mm ohnisku. V režimu makro od 5 cm do 70 cm při 35 mm ohnisku a od 25 cm do 70 cm při 175 mm ohnisku. Aparát nemá možnost manuálního ostření. Fotoaparát má závit na příslušenství přímo na objektivu. Nejmenší plocha snímaná širokoúhlým objektivem ze vzdálenosti 5 cm má rozměry cca 70 mm x 53 mm. Objektiv má soudkovité zkreslení. Plocha snímaná teleobjektivem z 25 cm je prakticky shodná. Zkreslení však nepozorovatelné.

Provozní časy a výdrž fotoaparátu

Na jedno nabití baterií jsem během dvou dnů nafotil 190 fotografií s minimálním použitím blesku, s náhledem po expozici.

Snímek (včetně reakční doby na podnět):

Sekvence je při uložení prvních (šesti) snímků snímána s časem cca 0,32 s mezi snímky. Při použití sekvence s uložením posledních (pěti) snímků je to již cca 0,42 sekund. Doba práce se snímky je v obou případech přibližně 40 sekund. Po expozici jednotlivé fotografie s bleskem je činnost fotoaparátu signalizována po dobu přibližně 6 sekund včetně nabíjení blesku a uložení fotografie.

Blesk

Směrné číslo blesku je 9,5 při ISO 100. Jeho dosah při ISO 140 je 0,6 m – 3,8 m při širokoúhlém záběru a 0,6 m – 2,2 m při záběru teleobjektivem. Aparát nedisponuje možností ovlivnit intenzitu záblesku. Lze nastavit běžné režimy – redukci červených očí, vypnuto a doplňkový blesk.

Nastavení a funkce fotoaparátu

Funkce dostupné na těle aparátu

Scénické režimy

Aparát disponuje režimem Auto, scénickými režimy (15 druhů). Režim sport, krajina a makro, jsou také vyvedeny přímo na otočný volič režimů. Na další pozici otočného voliče lze v menu vybrat režim programové automatiky (P) nebo jeden z poloautomatických režimů – prioritu clony či času( A,S). Clonu lze volit od 2,8(4,8) do 8,0. Čas expozice je od 1/1400(v režimu Auto,A,P) s do 8 s. V režimu Auto, P a A je nedelší čas závěrky 1/8 s. Nejkratší čas v S režimu je 1/1000 s. Lze volit libovolné kombinace. Vlastní volbu provádíme křížovým voličem na zadní straně a potvrzujeme stiskem tlačítka SET. V poloautomatických režimech je možné zvolit kompenzaci expozice po 1/2 EV v rozsahu +/- 2 EV. ISO lze nastavit na Auto (80 – 160 ISO) či manuálně vybrat z hodnot 100, 200 a 400. Poslední pozicí voliče je režim nahrávání videa. Poslední pozice na opačné straně voliče je určena pro práci s fotografiemi. Při jejím zvolení a následném zapnutí aparátu se nevysune objektiv, čímž je prohlížení fotografií pohodlnější.

Pomocí tlačítka na horní straně lze vybrat ze dvou sekvenčních režimů. Jeden, ve kterém se nafotí prvních pět snímků po stisku spouště a druhý, kde se zaznamená posledních pět snímků do puštění spouště. Obojí při maximální kvalitě. Při jejich expozici fotoaparát nemění nic ze svého nastavení. Poslední volbou na těle je možnost použití samospouště a to jak 2 s tak 10 s.

Funkce dostupné v menu

Menu LCD v režimu S

Všechny funkce jsou dostupné v režimu PAS, v plně automatickém režimu nikoliv.V menu se lze pohybovat pomocí křížového voliče. Pohyb v něm je poměrně nepřehledný. Struktura je shodná s menu již testovaných aparátů DX 7630 či DX 7590. Z voleb podstatných pro fotografování v něm nalezneme rozlišení udávané v Mpx, z nichž 3,5 Mpx je v poměru 3:2. Dále lze zvolit ze dvou režimů ostření (průběžné, jednorázové). K dispozici je kromě barevného snímání obvyklá ČB a sépie. Bílou lze nastavit na auto, denní světlo, žárovku a zářivku. Systém měření expozice na tři obvyklé – celoplošné, celoplošné se zdůrazněným středem a bodové. Ostřit lze pevně na střed či vícezónově (v praxi to znamená výběr oblasti v horizontální rovině). Možnosti nastavení odpovídají obvyklé ceně tohoto aparátu. Nelze volit stupeň komprese, není k dispozici expoziční bracketing a ani mauální nastavení bílé. Mnoho voleb tedy aparát nenabízí. Nicméně je třeba uznat, že pro zhotovení věrné fotografie to není potřeba. Osobně jsem nejvíce postrádal možnost korekce blesku.

Video

Video je ozvučené, má volitelně rozlišení 640×480 bodů s frekvencí snímání 13 snímků za sekundu nebo 320×240 bodů s 20 snímky za sekundu a natáčí se do zaplnění karty či do doby zvolené v menu (5 s, 15 s). Nelze použít žádný zoom. Kodek použitý pro záznam MOV souborů je MPEG4. Frekvence snímání je sice malá, zato ale na 256 MB kartu uložíte přibližně 18 minut videa v rozlišení VGA.

Prohlížení fotografií

Informace při prohlížení

Do režimu prohlížení se dostanete po stisku tlačítka REVIEW. Právě nyní lze kopírovat fotografie mezi paměťovou kartou a interní pamětí. Tlačítkem DELETE lze pak fotografie mazat. Množství zobrazených informací ovlivníte tlačítkem INFO. Histogramem aparát nedisponuje. Ke snímkům nelze nahrát komentář.

Připojení k PC a tiskárně

Připojení pod WinXP přes USB 2.0 proběhlo bez potíží, fotografie lze z fotoaparátu bez instalace dodaného software kopírovat a lze je mazat. Aparát se nechová jako Mass Storage disk. Po instalaci software z přiloženého CD se automaticky po připojení načítají nafocené obrázky a ukládají do PC. Fotoaparát podporuje přímý tisk na tiskárnách kompatibilních s PictBridge.

Aparát lze připojit k fototiskárně Kodak PrinterDock Plus, která umožňuje tisk do rozměru 10×15 cm a to i bez připojení k PC. Její základní popis a funkce následují.

Tiskárna Kodak EasyShare Plus

Tiskárna + Z700 Pohled shora

Tato přibližně jeden kilogram těžká tiskárna o rozměrech cca 13×19×8 cm je určena pro bezokrajový tisk fotografií do rozměru 10×15 cm. Tiskne pouze na speciální papír v rozlišení 300 dpi. Přestože je to v porovnání s hodnotami běžných inkoustových tiskáren rozlišení malé, nenechte se mýlit. Zásadní rozdíl je v použité technologii. Kvalita odpovídá prakticky fotografiím z fotolabu, které také (obvykle) vyrábí fotografie s rozlišením 300dpi. Pro samotný provoz potřebujete místa více. Před tiskárnou je zásobník na papíry a za tiskárnu se vysouvá potiskovaný papír.

Tiskárna se zásobníkem 1.fáze tisku 2.fáze tisku
3.fáze tisku 4.fáze tisku

Celý tiskový proces trvá přibližně jednu minutu. Postupně se nanáší žlutá, červená, modrá a ochranná vrstva. Tisknout lze z fotoaparátu, který zasunete do konektoru na horní straně tiskárny (buď rovnou, či pomocí potřebné redukce), nebo z SD či MMC karty, protože tiskárna disponuje jejím slotem. Lze tisknout i z připojené čtečky paměťových karet, kterou jsem měl také k dispozici. Nechybí ani IR rozhranní a samozřejmě lze tisknou za použití PC, kdy máte nad tiskem maximální kontrolu. Nebudu detailně popisovat možnosti přímého tisku z fotoaparátu. Konstatuji, že ovládání je intuitivní a nebude činit žádné problémy. Kromě této možnosti jsem tiskl ještě za použití PC. Tiskárna tiskne v perfektní kvalitě. Vadil mi prach a vlákna, která způsobují na fotografiích viditelné kazy. To je ale otázka prašnosti prostředí, nikoliv samotné tiskárny. Myslím, že pro toho, kdo se nechce obtěžovat s tiskem fotografií ve specializovaných laboratořích, bude velmi zajímavá. Cena jedné vytištěné fotografie vychází sice téměř na patnáct korun, nicméně při občasném tisku ani to nemusí být mnoho, když si uvědomíme, kolik stojí například dvě fotografie v běžném fotolabu.

Pohled zpředu, IR Spotřební materiál

Posun barev je neznatelný a jednotlivé barvy při nanášení dobře „lícují“. Protože bych scanováním hodnotil více kvalitu scanu, než porovnával původní a vytištěný snímek, omezím se pouze na konstatování, že snímky byly podle mých představ. Snad pouze modrá barva zvonku broskvolistého byla „vybledlá“. Rychlost tisku je výborná. Cena samotné tiskárny leží pod hranicí čtyř tisíc korun.

Testovací fotografie Z700

Značka ® pod fotografiemi znamená, že je k dispozici buď originální 100% výřez či originální (celá) fotografie

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé - denní světlo Vyvážení bílé - žárovka Vyvážení bílé - zářivka

Zkreslení

Zkreslení 35 mm Zkreslení 175 mm
Makro, zkreslení, f 35 mm Makro, zkreslení, f 175 mm

Aberace

Aberace (R) Kontrasty, aberace (R)

Aberace je v obvyklých mezích dané třídy aparátů – je pouze na velmi kontrastních scénách.

Protisvětlo

Protisvětlo (R) Protisvětlo, blesk Protisvětlo, bez blesku

Řízení blesku v tomto případě zklamalo, došlo k přeexpozici.

Protisvětlo Západ Slunce

Kresba a detaily

Kresba (R) Kresba ve světlech a stínech (R)
35 mm (R) 175 mm (R)
Kresba, detaily (R)

Makro

Makro režim, f 35 mm (R) Makro režim, detaily, f 175 mm  (R)
Makro

Nejkratší zaostřovací vzdálenost by mohla být menší, přesto ale lze makro fotit slušně.

Šum

Místo výřezu Šum za denního světla (R)
Místo výřezu Noční šum (R)

Šum je minimální a v dané kategorii velmi dobrý. Nicméně je to dáno především vyšší kompresí a tedy ztrátou detailů.

Závěr

Kodak EasyShare Z700 je fotoaparát pro nenáročné uživatele, kteří chtějí mít určitou kontrolu nad expozicí, ale další nastavení nevyžadují. Svými parametry výrazně nevybočuje z řady běžných kompaktních aparátů cenové kategorie hluboko pod deset tisíc korun. Doporučená cena je 7 490,–, ale lze jej zakoupit o cca tisíc korun levněji. Vzhledem k pětinásobnému rozsahu zoomu, slušnému rozlišení a poloautomatickým režimům se jedná o zajímavý aparát, který navíc výborně „sedne do ruky“. Škoda, že spoušť není měkčí.

Spolu s tiskárnou, která slouží zároveň jako základna (v ní uložený aparát se automaticky dobíjí a baterie typu AA jsou dokonce součástí balení) tvoří velmi zajímavý komplet, s nímž můžete tisknout velmi kvalitní fotografie bez použití PC.

Klady Zápory
5× optický zoom vyšší a jediná komprese jpg
nízký šum nemožnost korekce jasu LCD
držení „tvrdá“ spoušť
doba ukládání snímků

Děkuji firmě Kodak za zapůjčení fotoaparátu Kodak EasyShare Z700 a tiskárny Kodak EasyShare Plus k redakčnímu testu.