Fotoaparát.cz

Test Minolta Dynax 5

V posledním testu jsme se věnovali jednooké zrcadlovce, dnes tomu nebude jinak. Redakčním testem tentokrát prošla Minolta. Možná již tušíte, že se jedná o nový model Dynax 5. Prostřednictvím bohaté obrazové přílohy s námi navštivte hrad Křivoklát a přečtěte si řadu zajímavých informací, které jsme o testovaném přístroji zjistili.

Minolta Dynax 5

Minolta Dynax 5

Výroba nové zrcadlovky Dynax 5 byla započata teprve v létě roku 2001. Dynax 5 na první pohled vypadá téměř stejně jako ostatní jednooké zrcadlovky její třídy, ale funkce a systém ovládání se v mnohém liší. Můžeme se jen domnívat, jaký bude mít úspěch. Ve Spojených státech se prodává pod modelovým označením Maxxum 5. V Čechách se prodává se setovým objektivem Minolta 28–80 mm za cenu 17 990,– Kč. Dovolíme si říci, že patří mezi ty přístroje, které budou jistě plně vyhovovat amatérským fotografům, kteří hledají jednoduché ovládání podobné kompaktním přístrojům, a zároveň pokročilejším fotografům, kteří ocení řadu nových i neobvyklých funkcí určených pro kreativní fotografování.

konstrukce

Dynax 5, 28-80 mm

V katalozích Minolty se dozvíte, že Dynax 5 patří mezi nejmenší jednooké zrcadlovky ve své kategorii na světě. Tvrzení přináší několik argumentů pro a proti. Velikost zrcadlovky totiž může hrát velkou roli při jejím výběru. Větší zrcadlovky mohou být na jednu stranu méně skladné, těžší ale naopak skýtají prostor pro pohodlné držení a jednoduché ovládání. Naopak hendikepem menších zrcadlovek mohou být jejich hůře ovladatelné funkce nebo méně pohodlné držení těla. V případě Dynaxu 5 se Minolta s tímto problémem vypořádala vcelku dobře. Komfort pohodlného držení může být zvýšen příidáním battery packu pro vyvážení přístroje.

vestavěný blesk

Povrchové úpravy jsou zpracovány kvalitně, povrch gripu je proveden tak, aby ruka po aparátu nesklouzávala. Většina prvků těla je vyrobena z plastu, výjimkou je kovový bajonet a závit pro stativ. Setový objektiv má bohužel objímku bajonetu plastovou, tudíž častou výměnou objektivů může dojít k rychlejšímu opotřebení jeho plastových částí v kombinaci s kovovým bajonetem těla. Výrobci nemuseli šetřit na použitém materiálu vedení filmu, které je také plastové. Uchycení gumové očnice je šikovně vyřešeno, po jejím odejmutí můžete použít jako nadstandardní výbavu zaostřovací lupu nebo úhlový hledáček. Zámek vestavěného blesku se nám zdál jako nejhůře zpracovaná část fotoaparátu. Blesk dobře nedosedal k tělu fotoaparátu a k jeho odklopení mohlo dojít i při lehkém zavadění o výklopnou část. Tělo mimo tento nedostatek působilo solidním dojmem. Pro pevnější držení fotoaparátu s delšími ohnisky objektivů a pro ekonomičtější provoz baterií doporučujeme použít battery pack BP 200, do kterého lze použít jak alkalické baterie typu AA, tak i dobíjecí NiMH akumulátory.

ovládání

pohled shora

Uživatel má dobrý přístup ke všem tlačítkům, kterými je Dynax 5 vybaven. Kvůli malé velikosti aparátu však není dost prostoru k pohodlnému položení palce pravé ruky. Palec totiž vždy směřuje k tlačítkům Spot nebo AF. Musíte si tak dávat pozor, abyste omylem tato dvě tlačítka nezmáčkli. Odlišení těchto dvou tlačítek vyžadovalo jistou dávku cviku. Nejvíce používanými ovládacími prvky jsou bezesporu spoušť a hlavní otočný přepínač. Spoušť je dobře dostupná, první poloha namáčknutí se od druhého zmáčknutí spouště liší dostatečnou tuhostí a proto nemůže běžně dojít k náhodnému exponování při prvním namáčknutí. Trochu složitější se nám zdálo nastavení jednotlivých funkcí fotoaparátu prostřednictvím otočného přepínače funkcí a ovládacího kolečka, kde musíte navíc stisknout tlačítko „func“ na programovém otočném kolečku. Tlačítko hloubky ostrosti je nejméně dostupnou funkcí. Pokud jste zvyklí ovládat objektiv fotoaparátu levou rukou, přičemž palec směřuje směrem dolů pod objektiv, budete mít určitě problém s jeho rychlou aktivací. Ovládání všech tlačítek vyžadovalo cvik, než jsme je začali používat automaticky. Přepínač manuálního ostření je umístěn na těle fotoaparátu blízko objektivu. K jeho aktivaci musíte stlačit posuvný přepínač směrem dolů. Na displeji fotoaparátu můžete poté vidět indikátor, zda je manuální ostření aktivní či nikoli. Bohužel zapůjčený přístroj měl poruchu této funkce. Manuální nastavení se nám podařilo zapnout až po několikanásobném zmáčknutí tlačítka. Naše domněnka, že se jedná o výrobní vadu, byla nakonec potvrzena technickým oddělením společnosti Minolta. U dalších zapůjčených přístrojů manuální ostření již bez problémů fungovalo. Uvolňovací tlačítko objektivu pracovalo plynule a umožňovalo rychlou výměnu objektivu. Pro ulehčení ovládání a nastavení některých funkcí podle svých potřeb slouží uživatelské prostředí – program „custom“. O jeho výhodách se ještě zmíníme v průběhu testu.

hledáček

hledáček - matnice

Matnice hledáčku je velmi jasná a zobrazuje 90% skutečného pole obrazu při použití objektivu 50mm zaostřeného na nekonečno. V zorném poli jsou zobrazena všechna ostřící pole, která jsou při aktivaci zdůrazněna luminiscenčními světloemitu-jícími diodami červené barvy. Zobrazení aktuálních ostřících zón je přehledné a nevyžaduje stálé sledování displeje hledáčku jako u cenově příbuzných modelů ostatních značek. Zaostřovací zóny jsou koncipovány do bodového, lokálního a širokého zaostřovacího pole. Přímo na matnici hledáčku je také zobrazen kruh pro oblast bodového měření jasu. Zelený LCD displej pro indikaci ostatních funkcí leží v dolní části hledáčku. Displej hledáčku zobrazuje indikátor synchronizace blesku s krátkými expozičními časy, indikátor bezdrátového ovládání blesku, zobrazení expozičního času a clony, světelnou váhu expozice, indikátor bodového měření jasu a aretace expozičních hodnot, indikátor korekce expozice, indikátor zaostření, vyobrazení aktuálních ostřících polí a indikátor blesku. V bohatém počtu zobrazovaných funkcí nám však chybělo klasické počítadlo exponovaných snímků, to je zobrazováno pouze na displeji v horní části fotoaparátu.

gumová očnice

Výměnná očnice je vyrobena z měkké gumy a umožňuje přiložení oka i s brýlemi bez jakýchkoliv problémů. Dioptrická korekce je pouze –1 dioptrie. Nadstandardní výbavou je korektor okuláru Eyepiece Corrector 1000, který umožňuje výběr celkem devíti korekčních čoček v rozsahu –4 až +3 dioptrií.

kompatibilita objektivů

Fotoaparát má bajonetový závit typu "A " a je kompatibilní se všemi objektivy Minolta AF. Nelze však použít starší objektivy řady MD a MC s manuálním zaostřováním.

autofokus

test v terénu

Sedmibodový autofokus nás překvapil velice rychlým zaostřováním. Podobně jako u proklamované velikosti i u autofokusu uvádí Minolta, že Dynax 5 disponuje nejrychlejším ostřením ve své třídě na světě. K objektivnímu porovnání rychlosti ostření bohužel nemáme technické vybavení. Obecně však lze říci, že fotoaparáty vybavené objektivy s vestavěnými ostřícími motorky (resp. hlavně motorky USM) budou vždy ostřit rychleji, než objektivy vybavené mechanickým přenosem kroutícího momentu motorku v těle fotoaparátu. Všech sedm ostřících snímačů je symetricky rozprostřeno v širokém ostřícím poli. Snímače jsou rozmístěny do kříže, přičemž šest tvoří lokální ostřící pole a sedmé je centrální ostřící zóna. Všechny zmíněné ostřící snímače jsou zobrazeny standardně nejen na vnitřním displeji v hledáčku, ale také přímo na matnici fotoaparátu, což umožňuje pohodlné sledování aktuálně zaostřených objektů. Aktivní ostřící body navíc svítí červenou barvou, což umožňují světloemitující diody na matnici. Ty se při aktivaci rozsvítí přibližně na jednu vteřinu. Dobu jejich rozsvícení lze přednastavit v uživatelském prostředí custom. Uvítali bychom větší rozmístění ostřících bodů od sebe, po celé ploše matnice, jejich kondenzace v centru pole je podle našeho názoru příliš velká.

tlačítka AF a SPOT

V programových režimech využívá Dynax 5 všech sedm ostřících snímačů. Aktivují se okamžitě po krátkém namáčknutí spouště. K jejich manuálnímu výběru slouží tlačítko AF, kterým společně s otočným volícím kolečkem vyberete libovolný ostřící bod. Tlačítko SPOT aktivuje pouze prostřední ostřící bod a zároveň dojde k aretaci naměřené expozice. Dynax 5 k přisvětlování využívá vestavěný blesk, který vydá několik krátkých záblesků potřebných pro správné zaostření. Funkce automatického přisvětlování je možné programově vypnout.

Autofokus pracuje celkem ve třech ostřících režimech. Kreativní programy využívají tzv. automatický autofokus, který sám vyhodnotí fotografovanou situaci a podle potřeby použije statické ostření (single servo) nebo průběžné ostření (continuous) pro pohybující se objekty. V kreativním režimu sport je k dispozici pouze kontinuální nastavení autofokusu. V manuálních režimech A, S, M a v režimu P máte možnost vybrat ostřící režim S (singleservo) pro statické ostření, C (continuous) pro průběžné ostření pohybujících se objektů nebo auto, který používá oba systémy automaticky. Manuální nastavení se vybírá prostřednictvím otočného voliče programů a hlavního otočného kolečka. V průběžném režimu C lze aretovat zaostření tlačítkem AF. V prostředí, kde je nedostatek světla, využívá fotoaparát přisvětlovacího zdroje.

Posledním možným nastavením je manuální zaostřování. To je k dispozici ve všech programových i kreativních režimech. Při manuálním ostření po krátkém namáčknutí spouště můžete kontrolovat správnost zaostření na displeji v hledáčku nebo využít zvukovou signalizaci. Při manuálním nastavení ostření fotoaparát používá integrální měření expozice se zdůrazněným středem.

měření expozice

Dynax 5 je vybaven multisegmentovým měřením podobně jako většina současných zrcadlovek. Multisegmentové /zonální/ měření se skládá z celkem 14 voštinově seřazených měřících segmentů, které využívá celoplošně vyvažované měření expozice. Důraz je kladen na ty zóny, kde je současně zaostřeno. Pokud ovšem fotoaparát přepneme do režimu manuálního zaostřování, systém měření expozice začne pracovat v režimu integrálního měření se zdůrazněným středem. Za pomoci tlačítka spot můžeme aktivovat tzv. bodové měření jasu, které použije k výpočtu expozice pouze naměřené hodnoty z oblasti bodového měření. Tato oblast je na matnici hledáčku vyobrazena malým kruhem uprostřed. Funkce spot také umožňuje aretovat naměřenou hodnotu expozice určité situace, aniž byste byli nuceni provést aretaci ostření. Toto nastavení může být výhodné: pokud máte v záběru nevyvážené světelné podání, můžete tak naměřit tmavší část záběru, kterou chcete mít prokreslenou, držíte tlačítko spot, posunete fotoaparát na zvolenou kompozici a exponujete s naměřenou (aretovanou) hodnotou tmavé části záběru. Naměřené hodnoty zmizí po uvolnění tlačítka spot. Pro kontrolu slouží indikátor aretace na displeji v hledáčku. Citlivost měření při ISO 100 s clonou 1,4 a při konstantní teplotě 20 stupňů je 1–20 EV pro segmentové měření a 4–20 EV pro bodové/selektivní měření.

transport filmu

zadní stěna

Po založení kazety je film automaticky převinut na pozici prvního snímku. Indikátor počítadla je zobrazen pouze na displeji v horní části přístroje. Po založení filmu je zadní stěna zablokována proti nežádoucímu otevření až do doby, kdy se film převine zpět do cívky po expozici všech snímků. Nedaleko tlačítka uvolnění zadní stěny je indikátor zablokování, který má červenou barvu. K odjištění blokace slouží malá pojistka z boku přístroje. Pátrali jsme po tom, proč výrobce zařadil odjištění blokace zadní stěny. Z přiložené dokumentace jsme se nakonec dozvěděli, že může sloužit k tomu, abychom byli schopni odblokovat zamknutí zadní stěny, kdyby nešla otevřít po převinutí filmu zpět do kazety. Naštěstí se nám nic takového nestalo.

vedení filmu

Na rozdíl od této kontroverzní funkce jsme ocenily užitečné programové nastavení custom, které dovoluje uživateli definovat několik postupů převíjení. Můžete určit, zda přístroj má po dofocení celé kazety film převinout zpět automaticky nebo má vyčkat na vaše manuální spuštění převíjení. Funkci oceníte tam, kde nechcete zbytečně rušit motorovým převíjením a film převinete později. Uživatel si může také určit, zda se má film převinout celý do kazety nebo zda má malá část filmu zůstat venku. To je neocenitelná funkce pro ty, kteří často nafotí jen část filmu a poté musí vyměnit kazetu za jinou, avšak stále počítají s tím, že zbytek původního filmu ještě někdy doexponují. Vyhnou se tak nepříjemným peripetiím při vytahování filmu zpět z cívky složitými postupy. Motorový pohon je tichý a poměrně rychlý. Film na 36 snímků jsme převinuli zpět do kazety za celkem 12 vteřin. Sériové snímání umožňuje pořídit až 3 snímky za vteřinu bez použití blesku a při času expozice 1/4000 s. Posun filmu je kontrolován IR čidlem, proto není možné použít film pro infračervené světlo.

závěrka a korekce expozice

Dynax 5 je vybaven klasickým systémem elektronické lamelové závěrky s vertikálním chodem. Závěrka poskytuje nadstandardní expoziční časy od 1/4000 do 30s a funkci B pro dlouhé expozice. Chod závěrky i zrcadla je poměrně tichý. Funkce automatické expoziční řady, tzv. „bracketing“ umožňuje pořízení celkem tří snímků, jejichž expozice lze přednastavit v krocích +/- 0,3; 0,5 a 0,7, maximálně však do 1 EV. Bracketing se nastavuje prostřednictvím otočného programového voliče a hlavního volícího kolečka. Při expozici musíte podržet spoušť, dokud nejsou exponovány všechny tři snímky, poté můžete uvolnit spoušť. Vícenásobná expozice se volí stejným postupem jako automatická expoziční řada. Vícenásobná expozice dovoluje exponování dvou nebo více snímků na jedno políčko filmu. Fotoaparát bohužel neumožňuje použít funkci automatické expoziční řady v kombinaci s bleskem. Korekce expozice lze nastavit ve všech programových režimech a motivových funkcích mimo manuálního nastavení „M“. Korekce expozice se provádí tlačítkem „+/-“, které je umístěno vlevo pod tlačítkem spuštění blesku. Korekce expozice se dá nastavit maximálně do hodnoty +/-3 EV v přírůstcích po 0,5 EV. Korekce expozice je viditelná na stupnici expoziční váhy.

vestavěný blesk

vestavěný blesk

Blesk disponuje směrným číslem 12. Vyzařovací úhel umožňuje použít objektiv s nejmenším ohniskem 28 mm, objektiv s menší ohniskovou vzdáleností může vinětovat. Blesk je synchronizován s časem závěrky 1/125 s a nelze ho použít v motivovém režimu při sériovém snímání. Tlačítko pro blesk umožňuje jeho centrální vypnutí pro všechny programové i motivové režimy. Dále je možné nastavit automatický režim blesku, blesk se tak sám odklopí při namáčknutí spouště, pokud to ovšem vyžaduje světelná situace. Dále můžete aktivovat tzv. funkci vyrovnávacího blesku. Tento režim je vhodný pro situace, kdy nemusí být nutně nedostatek světla, ale vy chcete prosvětlit ostré stíny, například v protisvětle. Při nastavení této funkce dojde k aktivaci blesku ve všech světelných situacích. Pokud ovšem chcete používat přisvětlování pouze pro jeden snímek, stačí stlačit a držet tlačítko blesku a zároveň zmáčknout spoušť. Tímto způsobem ušetříte čas jinak zbytečným přepínáním režimu blesku. Vestavěný blesk dále plní funkci přisvětlování scén pro přesné zaostření za špatných světelných podmínek. Pro redukci červených očí, která je způsobena odražením záblesku ze sítnice oka člověka nebo zvířete, vydá blesk před expozicí sérii krátkých záblesků. Pokud budete fotografovat z velké blízkosti s ohniskem 28 mm, může dojít k nežádoucí vinětaci sluneční clony. Mohou se tak v dolních částech snímku objevit nežádoucí černé půlkruhy. Proto se doporučuje sluneční clonu před použitím blesku sundat. Blesk má dosah 1 až 3,4 metru při použití filmu s citlivostí 100 ASA a clonového čísla 3,5. V horní části fotoaparátu jsou k dispozici sáňky pro další příslušenství a především pro použití dalšího blesku. Pokud použijete přídavný blesk, můžete jeho funkce nastavit prostřednictvím fotoaparátu nebo přímo na těle blesku. 3D měření blesku společně s externími blesky Minolta umožňuje synchronizaci se všemi časy závěrky a bezdrátový provoz. Dynax 5 je kompatibilní se všemi blesky řady i, si, HS a HS (D) značky Minolta. Pokud ovšem použijete přídavné blesky řady AF (4000AF, 2800AF, 1800AF a macro 1200AF), budete muset použít k propojení přístrojů adaptér FS1100 (Flash Shoe Adapter). Jestliže použijete zmíněný adaptér, blesk se spustí při každém zmáčknutí spouště a není možné aktivovat blesk jako přisvětlovací zdroj automatického zaostřování. V uživatelském rozhraní custom můžete definovat, zda použijete systém měření záblesku ADI nebo měření za objektivem tzv. TTL. Způsob měření zábleskem se liší nejen v závislosti na typu blesku, ale také na použitém objektivu a na aktivaci synchronizace blesku s krátkými expozičními časy (HSS). Blesky řady X (a jiných výrobců) jsou s fotoaparátem nekompatibilní.

nastavení citlivosti filmu

Citlivost filmu se nastavuje automaticky prostřednictvím DX kódu v rozmezí 25 – 5000 ISO. Manuálně můžete nastavit citlivost filmu v rozmezí 6 – 6400 ISO. Tuto funkci ocení především uživatelé často měnící nominální hodnotu citlivosti filmu. Push a pull proces je také možné nastavit prostřednictvím EV čísla (korekce expozice). Pokud použijete film bez DX kódu, dojde k automatickému nastavení citlivosti podle naposledy použitého filmu. Programové nastavení custom dále umožňuje vypnutí nebo zapnutí funkce paměti hodnot citlivosti naposledy použitých filmů.

dálková spoušť, samospoušť

přijímač IR (dálkový ovladač)

Minolta Dynax 5 má celkem dva indikátory samospouště. Zvukový, který je možné programově vypnout a optický s červenou LED diodou. Červená dioda se bohužel nedá vypnout. Samospoušť pracuje v intervalu 10 vteřin. Fotoaparát rovněž umožňuje připojení dálkové bezdrátové spouště RC-3, kterou lze fotoaparát ovládat až ze vzdálenosti pěti metrů. Dálkový ovladač však musí vždy směřovat k IR čidlu, proto nelze fotoaparát ovládat zezadu.

automatická funkce „Eye start“

IR čidla přiložení oka

Zcela neobvyklou funkcí automatického spouštění ostření a měření expozice je režim Eye start. Ten se aktivuje pomocí programového otočného přepínače. Funkce Eye start umožňuje uživateli zaostřit a změřit expozici, aniž byste se dotkli spouště a namáčkli jí do první polohy. Funkce se aktivuje, pokud přiložíte oko k hledáčku a zároveň uchopíte fotoaparát pravou rukou. V ten okamžik dojde k automatickému zaostření a změření expozice. To vše umožňují IR čidla přímo u očnice fotoaparátu, které kontrolují přítomnost fotografova oka a dále podlouhlé snímače uchopení na gripu fotoaparátu. Systém přestane automaticky ostřit a měřit expozici přibližně 5 vteřin po uvolnění snímače uchopení nebo snímače přiložení oka k okuláru. Systém automatického ostření a měření fungoval bez jakýchkoliv potíží. Všichni jsme však přemýšleli, v jakých situacích byste tento systém využili. Stále jsme se dostávali do konfliktu s tím, že pokud chcete exponovat, musíte stejně zmáčknout spoušť. To znamená že všichni, kteří fotoaparát testovali, by tuto funkci v praxi vůbec nevyužili. Může to být subjektivní názor, jelikož jsme zvyklí ze svých přístrojů hojně využívat spoušť jak k zaostřování, měření expozice tak i následnému exponování. Záleží jen na vás, jak tuto funkci využijete.

snímač uchopení

Se systémem automatického ostření a měření se můžete dostat do potíží, pokud budete mít rukavice nebo sluneční brýle. V tomto případě Minolta nezůstala pozadu a do programového rozhraní Custom přidala funkci, kde si můžete přednastavit, zda se má automatické ostření a měření expozice aktivovat pouze přiložením oka k hledáčku, nebo přiložením ruky na snímač uchopení.

uživatelské rozhraní „Custom“ (Cust)

otočný programový volič

Nejlepší známku od všech, kteří přístroj testovali, získalo bezesporu uživatelské rozhraní nastavení Custom. To umožňuje všem fotografům přednastavit množství funkcí podle svých zvyklostí a potřeb. Minolta tak vyšla vstříc těm uživatelům, kteří mají rozdílné požadavky na funkce a ovládání fotoaparátu. Rozhraní Cust se aktivuje pomocí programového otočného ovladače a volbu jednotlivých podnastavení uskutečníte hlavním otočným kolečkem. V zapnutém režimu Cust máte k dispozici celkem 14 uživatelských rozhraní. Mimo návodu k obsluze je k přístroji přibalen malý průvodce se stručným popisem režimů Cust. Při fotografování tak nemusíte s sebou nosit celý manuál přístroje.

cust 1– priorita zaostření nebo priorita spouště
Můžete si nastavit, zda má dojít k expozici a uvolnění závěrky jen tehdy pokud fotoaparát zaostřil nebo nikoli. V praxi to znamená, že budete moci exponovat, aniž byste měli fotografovaný objekt zaostřený.

cust 2 – zahájení zpětného převíjení
Automatické nastavení převine film do kazety po odexponování posledního snímku filmu. Manuální vyčká do doby, kdy uživatel rozhodne o převinutí filmu zpět do kazety. Převinutí se uskuteční po zmáčknutí tlačítka motorového převíjení na zadní straně fotoaparátu. K jeho stisknutí použijte pouze tupého předmětu, jakým může být například kuličkové pero.

cust 3 – korekce exponovaného filmu
Zde definujete, zda se má film převinout celý do cívky kazety nebo zda má zůstat vysunutý konec filmu. Tato užitečná funkce umožní fotografům použít nedoexponovaný film později, aniž byste museli film složitým způsobem vytahovat zpět z kazety.

cust 4 – paměť údajů DX
Jestliže je tato funkce vypnuta, fotoaparát nastaví citlivost filmu dle aktuálního DX kódu, pokud film není vybaven DX kódem, nastaví automaticky hodnotu citlivosti podle předcházejícího filmu. V případě, že funkci cust 4 zapnete, můžete měnit hodnotu citlivosti pro film s jinou nominální hodnotou citlivosti. V praxi to funguje tak, že se rozhodnete pro push nebo pull proces určitého filmu. Vložíte ho do fotoaparátu, ten vám vyhodnotí aktuální citlivost filmu a vy jí manuálně změníte na jinou. Fotoaparát si tak zapamatuje, jakou hodnotu a pro jaký DX film jste push nebo pull proces provedli, a při založení dalšího filmu se stejným DX kódem automaticky provede nastavení změněné citlivosti. Nemusíte tak neustále měnit hodnotu citlivosti při použití většího počtu filmů. Tato funkce může být oceněna v reportážní nebo dokumentární fotografii.

cust 5 – blokování závěrky
Prostřednictvím cust 5 můžete nastavit, zda se má závěrka po zmáčknutí spouště otevřít v závislosti na tom, zda máte založený film ve fotoaparátu či nikoliv. Tato funkce je výhodná v tom případě, že v zápalu fotografování zapomenete založit film a exponujete s tím vědomím, že máte film stále založený. Zapnutá funkce cust 5 vám zablokuje při expozici závěrku, pokud nezaložíte film.

cust 6 – funkce aretačního tlačítka zaostření na objektivu
Uživatelské nastavení mění funkci aretačního tlačítka, pokud je jím objektiv vybaven. Testovaný objektiv 28–80 nedisponoval tímto tlačítkem, proto nemůžeme posoudit jeho funkčnost. Z přiložené dokumentace jsme se dozvěděli, že nastavení umožňuje definovat různé funkce pro toto tlačítko. Tak například můžete nastavit, aby stlačením aretačního tlačítka objektivu se aretovalo automatické zaostření, nebo aby se stlačením a přidržením aretačního tlačítka aktivovalo průběžné automatické zaostřování, nebo dokonce abyste mohli pomocí aretačního tlačítka spouštět funkci hloubky ostrosti. Poslední uvedená varianta nastavení může být využita právě těmi uživateli, kterým nevyhovuje stávající umístění tlačítka hloubky ostrosti přímo na těle fotoaparátu. Tlačítko je k dispozici pouze u dražších objektivů.

cust 7 – nastavení režimu Eye start
V tomto uživatelském nastavení budete moci určit, zda se má aktivovat funkce automatického ostření a měření expozice pouze přiložením oka k očnici nebo jen přiložením ruky na snímač uchopení. To může být výhodné v případě použití rukavic nebo slunečních brýlí, které by mohly omezi jednu z funkcí tohoto přístroje.

cust 8 – nastavení režimu P
V normálním režimu P nelze měnit expoziční čas nebo clonu. Blesk se spustí automaticky, pokud si to vyžádá světelná situace. V režimu PA můžete měnit clonové číslo, expoziční doba se automaticky změní podle světelné situace a naměřených hodnot expozimetru (multisegmentové měření). V nastaveném režimu PS můžete měnit dobu expozice a clonové číslo se nastaví automaticky. V obou režimech PA a PS se blesk automaticky vypíná. Pokud blesk aktivujete stlačením tlačítka „blesk“, programové nastavení P se ukončí. Ve skutečnosti se jedná o krátkodobé přepnutí na časovou nebo clonovu automatiku pokud se nerozhodnete využít klasické manuální nastavení s prioritou clony nebo času.

cust 9 – funkce tlačítka AF
Uživatelské nastavení cust 9 mění funkci tlačítka AF nastavení bodového ostření. Pokud zvolíte hodnotu 1, umožníte tlačítku AF, aby se po jeho stisknutí okamžitě aktivovalo prostřední zaostřovací pole. Pokud držíte tlačítko AF, můžete současně volit otočným kolečkem jednotlivá lokální zaostřovací pole. Po uvolnění tlačítka AF se aktivují všechny zaostřovací zóny v širokém ostřícím poli zpět na původní nastavení. Při nastavení hodnoty 2 budete moci prostřednictvím tlačítka AF přepínat mezi širokým a lokálním zaostřovacím polem. Vybrané zaostřovací pole zůstane aktivní i po uvolnění tlačítka AF. Pokud ovšem v nastavení cust 9 vyberete hodnotu 3, budete moci při každém stisknutí tlačítka AF přepnout mezi bodovým a širokým zaostřovacím polem. Jako kontrola vám bude navíc sloužit indikátor na displeji v hledáčku, kde můžete vidět vybrané ostřící zóny.

cust 10 – funkce tlačítka spot
Pokud vyberete hodnotu 1, budete moci prostřednictvím tlačítka spot aktivovat bodové měření jasu pouze po dobou stisknutí tlačítka spot. Pokud ovšem vyberete hodnotu 2, máte k dispozici bodové měření jasu po prvním namáčknutí tlačítka spot. Po jeho opětovném stisknutí funkci bodového měření jasu vypnete.

cust 11 – přisvětlovací zdroj AF (vestavěný blesk)
Pokud vyberete hodnotu 1 v uživatelském nastavení cust 11, bude se přisvětlovací zdroj vestavěného blesku pro automatické zaostřování aktivovat jen tehdy, bude-li to vyžadovat světelná situace. Pokud zvolíte hodnotu 2, vypnete přisvětlovací zdroj ostření, ale ostatní funkce vestavěného blesku zůstanou aktivní.

cust 12 – měření záblesků
Pro měření záblesků můžete u přístroje Dynax 5 vybrat celkem ze dvou měřících systémů. Při volbě hodnoty 1 budete využívat standardní nastavení měření záblesků systémem ADI. Pokud vyberete hodnotu nastavení 2, systém bude využívat měření záblesků TTL. Nastavení platí jak pro vestavěný tak i pro externí blesk.

cust 13 – zobrazení zaostřovací zóny
Světloemitující diody ostřících zón se při aktivaci rozsvítí červenou barvou na určitou dobu. Tu můžete nastavit prostřednictvím uživatelského nastavení cust 13, kde hodnota 1 určí dobu rozsvícení diody na dobu 0,3 vteřiny. Po výběru hodnoty 2 bude rozsvícení diody trvat celkem 0,6 vteřiny. Pokud vyberete hodnotu nastavení 3, diody se při aktivaci vůbec nerozsvítí.

cust 14 – blokování závěrky
Poslední v pořadí uživatelských nastavení prostředí custom umožňuje fotografovi zvolit, zda se má závěrka uzamknout, když na těle fotoaparátu není nasazený objektiv či nikoli. Chápeme, proč Minolta dala uživateli na výběr ze dvou nastavení a jednoduše nezamezila aktivaci závěrky při nenasazeném objektivu. Diskvalifikovala by tak fotografy, kteří fotografují s adaptéry pro mikroskopy nebo teleskopy.

programové funkce

kreativní funkce, LCD displej

Většina soudobých jednookých zrcadlovek vychází vstříc svým ovládáním jak začátečníkům, tak i pokročilejším fotografům. V případě modelu Dynax 5 tomu není jinak. Pro amatérské fotografy Minolta připravila celkem pět kreativních programů. Všechny se ovládají jediným tlačítkem, vpravo od hlavního displeje. V tomto neobvyklém umístění vidíme několik výhod. Kreativní režimy tak nezabírají zbytečný prostor na programovém otočném kolečku, jak to bývá častým řešením u jiných modelů, a zároveň jsou lehce volitelné začínajícími fotografy. První v pořadí, program portrét, automaticky nastaví expoziční čas i clonu. Zde program dává logicky přednost menší hloubce ostrosti a přisvícení portrétovaného bleskem. Druhý kreativní program krajina naopak automaticky nastaví co největší hloubku ostrosti pro nejlepší prokreslení celého snímku. Zároveň však volí takové časy, aby nedošlo k roztřesení fotoaparátu. Dalším režimem je makro, zde se ovšem nejedná o klasické makro, protože objektiv nesplňuje podmínky pro skutečnou makro fotografii. Kreativní program sport využívá nejkratších expozičních časů a v důsledku toho nabídne i menší hloubku ostrosti. Fotoaparát začne průběžně zaostřovat, pokud se objekt pohybuje, a v případě nedostatku světla použije blesk. Bleskem můžete přisvětlovat objekty, ale musíte počítat s limitujícími parametry dosahu vestavěného blesku, které jsou při směrném čísle 12 skutečně malé. Posledním kreativním režimem je program pro noční portrét. V tomto případě použije program optimální nastavení expoziční doby tak, aby došlo k prokreslení nejenom fotografovaného objektu, ale i pozadí. Při zapnutém blesku využije přisvětlení portrétovaného. Pokud vypnete funkci blesk, můžete kreativní režim noční portrét využít pro fotografování noční krajiny. Klasickým příkladem může být noční osvětlení města, kde bude nutné použít stativ. Fotoaparát totiž v tomto nastavení použije co nejdelších expoziční časy. Všechny kreativní režimy umožňují nastavit funkci blesku (přisvětlení, auto) nebo blesk vypnout.

otočný programový volič

Programové nastavení pro pokročilé fotografy umožňuje nastavit manuální režimy. Ty lze vybírat pomocí hlavního otočného kolečka a programového otočného přepínače. K dispozici potom máte režim pro manuální nastavení s prioritou clony. To je označeno písmenem A. Pomocí hlavního otočného kolečka poté můžete volit jednotlivá clonová čísla, přičemž fotoaparát automaticky nastaví expoziční dobu. Pokud přesáhnete hranice expozičních časů, bude na displeji problikávat číslo 4000 (1/4000s) nebo 30" (30s). Písmeno S reprezentuje druhé manuální nastavení s prioritou času. Zde můžete volit hlavním otočným kolečkem mezi expozičními časy od 30 vteřin do 1/4000 vteřiny. V závislosti na expozičních časech fotoaparát nastaví automaticky hodnoty clonového čísla dle naměřených expozičních hodnot. Třetím nastavením je plně manuální režim M, u kterého lze volit nejenom hodnotu clony, ale také expoziční dobu. Správnou volbu můžete kontrolovat prostřednictvím stupnice expoziční váhy. Stupnice se bohužel zobrazuje pouze na displeji v hledáčku přístroje.

setové objektivy

Fotoaparát je standardně nabízen se setovým objektivem 28–80 mm. K tělu si můžete dále dokoupit objektiv Minolta AF 75–300 mm, ale ten jsme v testu zapůjčený neměli.

AF 28 – 80 mm

Minolta A 28-80/ 3,5-5,6 D

Testovaný objektiv patří do nové generace objektivů Minolta. Nedisponuje clonovým kroužkem a proto nastavení clonových čísel je prováděno elektronicky prostřednictvím fotoaparátu. Objektiv působil bytelným dojmem a kroužek pro změnu ohniskové vzdálenosti měl plynulý příjemně tužší chod. Testovaný objektiv se skládá z celkem 8 prvků a 7 skupin. Minimální zaostřitelná vzdálenost je 0,4 m. Průměr objímky pro filtr je 55 mm. Objektiv váží pouhých 190 g. Součástí vybavení je i sluneční clona.

manuál

Návod k obsluze je dobře zpracován do přehledných kapitol obohacených o názorné ilustrace. Příručka je v češtině. Manuál k přístroji je k volně ke stažení také na Internetu.

test – obrazová příloha test v terénu

Fotoaparát jsme testovali mezi 13:00 – 16:00 hodinou na dolním nádvoří hradu Křivoklát. Obloha byla zatažená, díky nízké oblačnosti jsme fotografovali při lehce difuzovaném světle. Dynax 5 jsme testovali podobně jako předešlé zrcadlovky především z uživatelského hlediska. Otestovali jsme všechny funkce fotoaparátu, vyzkoušeli hloubky ostrosti objektivu 28–80, jeho ohniskové vzdálenosti, autofokus, měření expozice (multisegment, integrální, bodové). Fotografovali jsme na inverzní film Kodak Ektachrom E100S, Professional. Jako příslušenství a další pomůcky jsme použili profesionální stativ Manfrotto 055 a externí expozimetr Seconic Digilite L318B. Film byl vyvolán v laboratoři Fotografie v Praze 6 – Petřiny. Diapozitivy byly naskenovány na rotačním skeneru Howtec, s denzitou 4,5 na rozlišení 2400 dpi ve Fotostudiu B v Křivoklátě. Dokumentární fotografie z průběhu testu a technické fotografie fotoaparátu byly nafoceny digitálním fotoaparátem Hewlet Packard EI-2000 panem Bednaříkem (ateliér Fotostudia B na Křivoklátě).

měření expozice

Pro zkoušku měřících systémů jsme podobně jako v předchozích testech použili objektiv 28–80 mm. Výsledky se téměř vůbec nelišily od ostatních testovaných přístrojů, vždyť většina jednookých zrcadlovek v této cenové kategorii využívá podobné měřící systémy. Jako objekt k fotografování a zkoušce měření jsme si vybrali hradní studnu, kterou jsme záměrně koncipovali do středu snímku. První fotografii jsme pořídili v kreativním režimu krajina (multisegmentové měření), druhou v režimu manuálního ostření (integrální měření se zdůrazněným středem), poslední snímek jsme exponovali v manuálním režimu s prioritou clony s funkcí bodového měření. Výsledek potvrdil naše domněnky, že multisegmentové měření kladlo větší důraz na světlejší okolí, než na tmavé plochy studny, proto první snímek vyšel mírně podexponován. Integrální měření na druhém snímku kladlo větší důraz na tmavou studnu než u multisegmentového měření. Výsledný snímek můžeme považovat za uspokojivý. Poslední zkouškou prošlo bodové měření. To v této světelné situaci naměřilo nejpřesnější expozici. S fotoaparátem jsme nemuseli vůbec pohybovat a naměřili jsme expozici jasu tmavé studny. Poslední snímek proto vyšel s nejvíce „relativně“ prokreslenými stíny tmavých ploch. Naopak okolí hradní studny již vycházelo mírně přeexponované v důsledku světelně nevyváženého prostředí. Obecně můžeme říci, že všechny měřící systémy fungovaly dobře. Multisegmentové měření se více hodí k fotografování v plně automatických režimech při světelně vyvážených situacích. Integrální měření nabízí větší možnosti měření různých světelných ploch. Bodové měření využijí pokročilejší fotografové, kteří jsou zvyklí na měření určitých světelných ploch a propočítávání naměřených expozic na základě znalostí zonálního systému měření.

zonální (multisegment)
integrální (zdůrazněný střed) bodové měření (selektivní)

ohniskové vzdálenosti 28–80 mm

Test ohniskových vzdáleností s objektivem Minolta 28–80 A jsme realizovali v manuálním módu A s prioritou clony. Všechny snímky byly exponovány s těmito ohniskovými vzdálenostmi – 28mm, 50mm, 80mm.

28 mm
50 mm 80 mm

test hloubky ostrosti

test v terénu

Na dolním nádvoří hradu Křivoklát se na test hloubky ostrosti nejlépe hodila kašna. S objektivem 28–80 jsme v nejkratší možné vzdálenosti od objektu (40 cm) pořídili celkem dva snímky. Využili jsme manuální nastavení s prioritou clony, první snímek byl exponován s clonou f32 a druhý s clonou f5,6. Při režimu automatického zaostřování jsme plně využili funkce aretace zaostření spolu s aretací expozice.

80 mm (f 32) 80 mm (f 5.6)

test vestavěného blesku

Blesk má dosah pouze 1 až 3,4 metru při použití filmu s citlivostí 100 ASA a clonového čísla 3,5. Při zkoušce blesku v terénu se nám potvrdilo, že blesk je vhodný především pro přisvětlování obličejů v portrétní fotografii nebo jiných objektů, které se nacházejí blízko objektivu. Na ukázkových snímcích můžete vidět příklad použití blesku ve vzdálenosti cca 3 metrů od fotografovaného objektu. Pro fotografování podobných objektů v exteriéru se doporučuje použít externí blesk s větším směrným číslem.

bez blesku s bleskem

závěr

Dynax 5 je nováčkem mezi jednookými zrcadlovkami ve své třídě a můžeme se jen dohadovat, jaké sympatie získá mezi budoucími uživateli. My jsme s ním byli nadmíru spokojeni. U Dynaxu 5 si ceníme především široké nabídky měřících systémů, rychlého autofokusu a vynikajícího uživatelského rozhraní „custom“.

Společnost Minolta vytvořila zajímavou webovskou stránku věnovanou pouze Dynaxu 5. Celá aplikace běží v programu Flesh a poskytuje návštěvníkovi 3D pohled na tělo fotoaparátu společně se stručným interaktivním popisem jednotlivých funkcí. (odkaz zde)

Klady Zápory
nabídka třech systémových měření expozice zámek vestavěného blesku
ostřící zóny na matnici (světloemitující diody) plastové vedení filmu
výkonný dynamický autofokus plastová objímka bajonetu objektivu (28–80 mm)
čas závěrky (1/4000 – 30s) displej v hledáčku nezobrazuje počítadlo snímků
uživatelské prostředí „Custom“
kovový bajonet těla

Děkujeme společnosti Minolta za zapůjčení fototechniky.

na realizaci testu se podíleli:

Jan Jedlička
Milan Bednařík
Martin Měska